Subiect: Probleme rcs

Salutare si sper sa ma ajutati la problema pe care o am.
Detin un acvariu Cayman Ferplast de 22 litrii in care am ca substrat jbl aquabasis si pietris de 2-3 mm, negru din hornbach. In el am 2 sae de 1,5-2 cm si ca plante : niste moss prins pe o mica buturuga de mopan,  :pls niste ricia prinsa pe o buturuga de vita de vie, cryptocorine, valsineria, si alte cateva plante carora nu-mi amintesc acum numele. Fertilizez cu micro si macro pipiplant cate 0,50 ml fiecare si 0,30 ml easy carbo.
Problema e ca de 2 luni tot incerc sa cresc cativa rcs in acest acvariu, insa de fiecare data, dupa ce ii bag in acvariu, la 2-3 zile incep sa imi moara unil cate unil, incat in 5 zile se duc cu totii.
Am facut si teste de apa, iar rezultatele sunt bune:
No2  -  0 mg
No3  -  5 mg
Ph    -  7
Help !!!!!!!

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Probleme rcs

Pune ceva poze cu acvariul.
Ce temperatura ai in acvariu?

Re: Probleme rcs

bogdivaio A scris:

Pune ceva poze cu acvariul.
Ce temperatura ai in acvariu?

O sa pun cateva poze imediat ce ajung acasa. Am o temperatura constanta de 26,5.

Nimeni nu e nascut invatat !

4 Editat de MariusMinu (2014-11-17 19:51)

Re: Probleme rcs

Mai relevant ar fi testul de amoniac pe picaturi...In acelasi timp si cuprul ii poate omori la fel de repede ca amonicul...deci aveti cumva tevi/mufe de cupru la filtrul din bazin?  ati folosit tratamente contra algelor pe baza de cupru? Ce filtru aveti? oxigeneaza suficient apa? Cauze majore ale mortalitatii rapide a crevetilor pot fi :
1)Nivelul amoniacului prea mare
2)Nivelul oxigenului prea mic
3)Nivelul cuprului prea mare.
Mai sunt si alte cauze dar de obicei astea 3 ii omoara in cateva zile (sau cateva ore, depinde la ce valori sunt)...

Re: Probleme rcs

Cateva poze cu acvariul, cam slabe calitativ ca sunt cu telefonul
http://s25.postimg.org/uvg3qc2xn/2014_11_17_17_11_47.jpg

Nimeni nu e nascut invatat !

6 Editat de catalin818 (2014-11-17 21:22)

Re: Probleme rcs

MariusMinu A scris:

Mai relevant ar fi testul de amoniac pe picaturi...In acelasi timp si cuprul ii poate omori la fel de repede ca amonicul...deci aveti cumva tevi/mufe de cupru la filtrul din bazin?  ati folosit tratamente contra algelor pe baza de cupru? Ce filtru aveti? oxigeneaza suficient apa? Cauze majore ale mortalitatii rapide a crevetilor pot fi :
1)Nivelul amoniacului prea mare
2)Nivelul oxigenului prea mic
3)Nivelul cuprului prea mare.
Mai sunt si alte cauze dar de obicei astea 3 ii omoara in cateva zile (sau cateva ore, depinde la ce valori sunt)...

Sincer un test de cupru nu am facut niciodata. Filtrul pe care il folosesc in baxin este aquael fan 1 care cred ca oxigeneaza destul de bine si nu cred ca are nimic din cupru din ce am observat(totul e din plastic). Tratamente nu am folosit niciodata in bazin, in afara de fertilizantii micro si macro + easy carbo.Iar tevi de cupru de unde iau apa nu exista, blocul fiind din cele vechi si, cel putin in apartamentul meu sunt tevi vechi.
Ca teste de nitriti si nitrati folosesc testele de la aquili.
Si daca prin absurd, dupa ce cumpar un test de cupru, imi iese cupru in bazin, ce este de facut ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Probleme rcs

Mai multe idei cu ce s-ar putea intampla ?!? :pls

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Probleme rcs

Sune-ne te rog cum faci mentenata la acvariu?...filtru il cureti usor in apa luat din acvariu sau il storci bine sub jet de apa? cum faci schimburile de apa? , se poate lua in calcul o eventuala deciclare?

9 Editat de catalin818 (2014-11-18 13:56)

Re: Probleme rcs

bogdivaio A scris:

Sune-ne te rog cum faci mentenata la acvariu?...filtru il cureti usor in apa luat din acvariu sau il storci bine sub jet de apa? cum faci schimburile de apa? , se poate lua in calcul o eventuala deciclare?

Filtru il curat usor, il clatesc in apa pe care o scot din acvariu. Despre deciclare... nici nu stiu ce sa mai zic...
Daca ar fi deciclat acvariu, nu ar trebui sa-mi iese nitritii si nitratii la valori anormale?!?  :smoke Crezi ca as putea sa incerc cu biotopol plus? Ma gandesc ca ar putea fi cupru de vina, cu toate ca eu nu am tevi de cupru in apartament. Chiar nu stiu ce ar putea fi...
Schimburile de apa le fac saptamanal, cam 40% , cu apa in sticle de cate 5 litrii pusa la decantat aproximativ 6-7 zile.

Nimeni nu e nascut invatat !

10

Re: Probleme rcs

Si eu am aceeasi probelma, RCS o duc bine cam o luna, se inmultesc, dupa care incep sa moara. Sunt la a treia incercare si cred ca ultima. Spre deosebire de tine eu nu folosesc fertilizanti dar folosesc apa de la robinet/fara sa o las la declorinat. La mine Biotopol nu a avut succes, de o saptamana incerc cu apa lasata la declorinat si cu Easy Life FFM, dar fara imbunatatiri ale situatiei. Nu am reusit sa gasesc nici o explicatie si cred ca o sa renunt.

11

Re: Probleme rcs

Da, nu am fost atent ca ai pus mai sus valorile in urma testelor.
Eu zic sa folosesti JBL Biotopol Plus la schimburile de apa si eventual sa faci un btest de cupru cand intri in posesia lui sau poate te ajuta ceva colegi.

12

Re: Probleme rcs

Salut,

o cauza ar putea fi acest schimb de apa de 40% din 22l brut ma gandesc. La acvariile nano nu e indicat sa schimbi mai mult de 10% din apa. Practic tu il cam deciclezi in fiecare saptamana, ph -ul o ia razna de fiecare data si atunci pana si banalii red cherry ar putea ceda. Asta ar putea fi o cauza, posibil sa mai fie si altele.

seba shrimp  -  0722 784 888

13 Editat de catalin818 (2014-11-18 16:26)

Re: Probleme rcs

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri ! Si asta ar putea fi o cauza ! Atunci o sa incerc urmatorii pasi :
1. Nu o sa mai adaug niciun fel de fertilizanti ( micro, macro pipiplant) si nici easy carbo
2. O sa incep sa fac schimburi de apa de maxim 15%
3. O sa cumpar jbl bitopol plus si o sa adaug ( dar unde ar fi bine sa introduc: in acvariu dupa ce fac schimbul de apa sau in apa pe care o adaug in acvariu, inainte sa fie pusa in el? )
4. O sa fac un test de cupru

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Probleme rcs

Aaa, am uitat sa va mai intreb ceva ! Credeti ca ar fi bine sa iau buretele de la filtrul din acvariul cel mare si sa-l clatesc putinel in cel de 22 de litrii ?!?  :smoke

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Probleme rcs

estroe A scris:

Si eu am aceeasi probelma, RCS o duc bine cam o luna, se inmultesc, dupa care incep sa moara. Sunt la a treia incercare si cred ca ultima. Spre deosebire de tine eu nu folosesc fertilizanti dar folosesc apa de la robinet/fara sa o las la declorinat. La mine Biotopol nu a avut succes, de o saptamana incerc cu apa lasata la declorinat si cu Easy Life FFM, dar fara imbunatatiri ale situatiei. Nu am reusit sa gasesc nici o explicatie si cred ca o sa renunt.

Si eu am zis ca renunt, dar nu am putut mai mult de o saptamana, cu toate ca am cheltuit ceva pe saracii creveti, care dupa" au trecut la Domnul".
Imi e ciuda pentru ca acum 1 an si ceva am avut rcs, cu toate ca nu stiam nimic despre nitriti, nitrati, ph...si altele, si imi cresteau si se inmulteau caviepurii, dar atunci am renuntat... :stupid

Nimeni nu e nascut invatat !

16

Re: Probleme rcs

Fertilizanti folosesc si eu pps si trace mix+ in proportiile prescrise de producator si nu afecteaza cu nimic crevetii. Schimbul acela de apa cred si eu ca e prea mult 40%, poti incerca sa schimbi 2 litri la 3-4 zile fara alta interventie si din 3 in 3 schimburi din astea sa cureti si filtrul.
Hranirea crevetilor cum si cu ce faci?

Re: Probleme rcs

bob A scris:

Fertilizanti folosesc si eu pps si trace mix+ in proportiile prescrise de producator si nu afecteaza cu nimic crevetii. Schimbul acela de apa cred si eu ca e prea mult 40%, poti incerca sa schimbi 2 litri la 3-4 zile fara alta interventie si din 3 in 3 schimburi din astea sa cureti si filtrul.
Hranirea crevetilor cum si cu ce faci?

Atunci sa nu cumpar biotopol plus si sa fertilizez in continuare macro si micro cate 0,50 ml si easy carbo 0,30 ml, iar la 3-4 zile sa schimb cate 2 litrii de apa?!? Sau sa cumpar si sa pun si biotopol plus sa fiu sigur ?!?
Nedumerirea mea in cazul in care dozez biotopol plus, nu se bate cap in cap cu fertilizantii micro si macro + easy carbo ?

Nimeni nu e nascut invatat !

18

Re: Probleme rcs

S-ar putea sa reduca putin din efectul micro prin neutralizarea unor elemente. Parerea mea: keep it simple! Cu cat o sa bagi mai multe substante acolo cu atat o sa fie mai greu de mentinut in parametri.
Nu ai spus despre hranire, se poate cumva sa dai prea multa hrana si sa ramana prin substrat?

19 Editat de MariusMinu (2014-11-19 11:48)

Re: Probleme rcs

De vreme ce filtrul oxigeneaza suficient apa, iar schimburile de apa 40% pe saptamana ar fi redus o posibila valoare mare a cuprului in apa din bazin, (asta in cazul in care nu contine cupru chiar apa de la retea) mai ramane varianta unui spike de amoniac aparut dupa schimburile de apa (prea multa apa schimbata o data, cum au spus si colegii) la care se adauga si un soc de ph (tot din cauza schimbului masiv de apa).
Rezolvarea s-a spus deja: Schimburile mici si dese, cheia marilor succese!   big_smile

Re: Probleme rcs

bob A scris:

S-ar putea sa reduca putin din efectul micro prin neutralizarea unor elemente. Parerea mea: keep it simple! Cu cat o sa bagi mai multe substante acolo cu atat o sa fie mai greu de mentinut in parametri.
Nu ai spus despre hranire, se poate cumva sa dai prea multa hrana si sa ramana prin substrat?

Am incercat sa-i hranesc cu jbl novo crab...spun am incercat pentru ca unii dintre ei nu au apucat sa pape, iar cei care au rezistat mai mult in acvariu, nu s-au apropiat deloc de mancare. Ma uitam la cei doi sae de 1,5 - 2 cm pe care ii am in acvariu, se tot sicaneaza, iar astazi am observat ca unul dintre ei era ciupit rau de tot de spate si celalalt il tot ciupea...sa le fi facut acelasi lucru si creveteilor ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !