1 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 03:52)

Subiect: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

am vazut ca sunt mai multi pe aici care se pricep,ma poate ajuta si pe mine cineva? ca vreau si eu sa incerc bomba si nu prea stiu sa confectionez cum trebuie,nu sunt abil am 2 maini stangi smile
m am tot saturat sa cumpar plante sau sa vad care doneaza si vreau sa incerc si eu bomba din asta noua cu sare de lamaie nu aia veche cu drojdie(ca am inteles ca la multi le a explodat prin casa)
e  criza rau ca altfel poate imi permiteam si eu o instaltie normala cu butelie dar asa nu am incotro si incerc si eu ce e mai bine si mai in buget pt plantele si pestii mei...
dau si eu o bere sau un suc  :noroc  :
mersi anticipat

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Nu mai bine il intrebi pe George, @visiniu, cum poti creste plante sanatoase fara CO2? Vezi aici!

3

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Te pot ajuta eu. :noroc  sunt liber sambata si duminica.

4

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Ancistrus A scris:

Nu mai bine il intrebi pe George, @visiniu, cum poti creste plante sanatoase fara CO2? Vezi aici!

:apl

5 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 14:58)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

da mi voie sa fiu sceptic ca poti avea plante frumoase fara co2 sau fertizanti! si ti o spune unu care nu a avut niciodata nici o alga,sau explozie de melci comunutari din cauza apei...
cand imi da si mie cate un prieten plante sau cand  mai cumpar,atunci si eu pot poza vai ce frumos este acvariul meu....o zi doua o saptamana..dar  plantele cresc greu in sus si de inmultit nici vorba!in 2 ani o planta nu mi sa inmultit!!!nu mai zis ca cele care ar trebui sa fe rosii se fac roz sau visnii uneori chiar caramizii..cele verzi nu au avut niciodata verdele care il vad pe net pe la aquascaping..si iti spun si cu filtrare interna fluval,acum si cu filtrare externa jbl,silumina cand aveam 85l 2 neoane osram flora iar acum la 200l am 3 neoane si tot degeaba...plus ca la 85l faceam un schimb de 10 l pe saptamana,iar asta de 200 abia am ciclat apa si de o saptamana am bagat si pestii....
deci prefer sa incerc sa fac si eu cu bomba macar sa ma dau cu capul de tocul usiii singur cum se zice,sa vedem ce o iesi si cu treaba asta

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Nu am zis nimic de fertilizanti ci de CO2, iar Osram Fluora se foloseste combinat cu lumina rece... dar astea sunt discutii pentru alt subiect.
   Mult succes!

7 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 17:19)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

am vazut la diversi tipi in  casa bombe artizanale si ce plante aveau...am prieteni care au instalatii profi cu butelii reductoare valve draci laci..si la fel am vazut ce plante ce culoare si ce rapid le cresc
....cum am mai zis nu s bani acum decat de o bomba artizaala si sunt dispus sa fac o din asta ptbinele plantelor mele(ar mai fi o solutie ieftina pt moment de la sera si jbl tot niste bombe dar mai aspectuoase dar ulterior costa substantele cat sa recupereze cat au pierdut la prima vanzare)..
dar sa revin on topic - ce anume trebui sa cumpar?furtune valve robineti sau mai stiu eu ce?eu stau pe la udriste(piata unirii) dar ma si duc la cine are scule tot ce trebuie daca necesita ceva ce nu as avea si eu prin trusa

8 Editat de bogdivaio (2014-12-04 17:43)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Salut ,
eu ma mir ca tipii aia cu bombe artizanale inca mai sunt in viata!  lol

S-a tot discutat despre bomba Co2 si reteta ei prin diverse topicuri , mai jos este unul din ele care sper sa te lamureasca cat de cat:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … bomba-co2/

Nu lua sfaturile colegilor de forum la repezeala, s-ar putea sa aiba mult mai multe cunostiinte si experienta in acest hobby ca si tine.In fond de aceea ai si pus acele intrebari pentru ca nu sti sau nu esti sigur pe cunostiintele tale.

Numai bine!

P.S. incerca sa nu mai sari de la o idee la alta esti greu de urmarit si se intelege gresit ce doresti/spui.

un exemplu:

eduardvalentin2013 A scris:

da mi voie sa fiu sceptic ca poti avea plante frumoase fara co2 sau fertizanti! si ti o spune unu care nu a avut niciodata nici o alga,sau explozie de melci comunutari din cauza apei...

...explozie de melci comunitari din cauza apei  lol  lol

9 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 19:41)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

melci comunitari de la hrana in exces de pe plantele altora,in fine sa inteles oricum ce am vrut sa zic..faza era ca subliniam ca am avut numai apa cristal!!iideea de baza este ca vreau sa incerc o bomba co2 ca de murit nu se moare wink

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Acum aproximativ 2 luni,cand mi-am dorit si eu o bomba CO2, m-a ajutat booghy28 si a fost destul de simplu.
Mi-a trebuit un difuzor CO2( in loc de difuzor poti folofi litru de tigara sau o seringa cu vata ), o valva antiretur, o perfuzie de la farmacie ( pe post de numarator de bule), 2 m furtun cu diametrul de 4 mm din hornbach sau de la orice petshop, 2 sticle ( una de 2,5 l si una de 1 l-decantor).
Sper sa te ajute !  :noroc

Nimeni nu e nascut invatat !

11

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

bogdivaio A scris:

eu ma mir ca tipii aia cu bombe artizanale inca mai sunt in viata!  lol

   Mi-ai luat vorba din gura lol

12 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 19:51)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

asa ca idee de amorul discutiei si artei.. eu am specificat ca nu vreau sistemul vechi cu drojdie si gelatina(ca stiu ca au mai fost incidente si le a mai explodat prin casa la cate unu)..da ce va mai place sa fiti offtopic... vreau metoda noua cu sare de lamaie si bicarbonat
on topic mersi mult catalin de sfat,mai astept si alte sfaturi on topic..wekendu asta vreau sa dau drumul la bule smile

13

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Offtopic: Valentin, bombele artizanale sunt alea cu care teroristii arunca in aer masini, femei, ambasade etc! lol

14 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 19:52)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

de asa ceva nu am nevoie? smile sau unde sa gaseste asa ceva?

15

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Ebay sau Amazon , fish-street ...  :pp
In Romania putin probabil sa gasesti.

http://www.amazon.com/EK-DIY-Aquarium-P … B008CUZJF6
http://www.ebay.com/itm/New-Version-Com … -aquarium-
http://www.fish-street.com/diy_co2_syst … lete_kits

Bafta!

16

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Dopuri ca cel din prima poza a ta vindea chiar booghy28 care ti-a fost recomandat mai sus, dar vad ca te grabesti mai degraba sa judeci raspunsurile decat sa urmezi sfaturile. da-i un semn cumva omului poate mai are; desi se pot bricola destul de usor cu dop gaurit si furtun lipit cu prenandez ( daca dai gaura la diametrul corect promit ca tine presiune )
Succes!

17 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-04 21:48)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

bob..poate nu mai stiu eu ce scriu sau oi fi baut fara sa vreau...unde am zis eu ceva de boghy28?doar catalin mi a zis ca la ajut el,el mi a dat un sfat cu ce necesar am nevoie si i am si multumit!sau ce ma interesa sfaturi of topic?(sa cresc doar cu apa si lumina deja fac asta de ceva ani...)
dar oricum nu mai este nevoie de bomba! achiziontez maine un sistem co2 dar fara electrovalva(o sa fac manual o vreme treaba asta pana o sa am bani sa mai iau si electrovalva) si inca un mic dezavantaj ca butelia are vreo 750ml,sistemul a fost de la un nano dezafectat...oricum este un inceput macar sa intru in randul lumii,ulterior o sa iau o butelie mai mare si o electrovalva!
va multumesc oricum pt on topic cat si lui ancistrus pt offtpic smile apropo nu ma supar stiu de gluma..ce ar fi viata fara sa caterinca?! tongue

18

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

eduardvalentin2013 A scris:

ce ma interesa sfaturi of topic?(sa cresc doar cu apa si lumina deja fac asta de ceva ani...)

eduardvalentin2013 A scris:

va multumesc oricum pt on topic cat si lui ancistrus pt offtpic smile apropo nu ma supar stiu de gluma..ce ar fi viata fara sa caterinca?! tongue

   In cazul asta cred ca trebuie sa le luam pe rand! Respectiv faptul ca "off-topicul" meu nu se referea la cineva care nu stie nimic despre lumina - calitatea luminii+perioada de iluminare, chimismul apei, fertilizare - calitatea fertilizantilor+administrare... cu alte cuvinte "The Golden Triangle" sau "Redfield Ratio"! Nu ma gandeam ca in mintea ta totul se rezuma la CO2! Fapt pentru care ti-am recomandat sa ceri asistenta cuiva care s-a implicat destul de mult in sensul asta, respectiv colegului George @visiniu! Posibil ca iti putea corecta carentele legate de fertilizare/fertilizanti, echilibru biologic etc! Nu-ti dadea mura-n gura, nu-ti spunea secretele lui dar macar stiai ce se intampla intr-un acvariu cu lipsa CO2! Cu alte cuvinte acvariul/acvariile tale nu duc lipsa de on-topic si CO2, ci de informare!

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

Din experienta proprie: 3 acvarii doar cu fertilizanti, merg foarte bine. Unul in care am avut bomba si acum instalatie cu butelie CO2, ferma de alge!  lol
Concluzie: Co2 nu e un panaceu! Si nu rezolva problemele.

20 Editat de eduardvalentin2013 (2014-12-05 00:04)

Re: o mana de ajutor pt construit bomba co2 ?

asa cum ziceam doar cu apa si lumina si un pic de fertilizant e greu sa faci plante bune..vb din experienta mea.. sau poate am io ghinion si nu vor ele sa inmulteasca sau sa creasca cum trebuie la mine si sa aiba culorile lor normale..
nu zic ca doamne fereste gata cu co2 o sa fie raiul din acvariu da macar instalatia ma va ajuta un pic mai mult! ..si daca mai speriat cu bomba ca pot muri si imi e frica de moarte,m am reorientat si iau instalatie normala   smile
daca altii sunt mai norocosi si pot creste plante cu aer apa si lumina ce pot sa zic?!norocul lor..eu nu il am de atata timp sad
p.s. ancistrus ma refer of topic de la ideea mea de baza ca vreau sa fac strict o bomba co2 si asteptam ajutor fix la chestia asta..daca postam un topic ce sa fac cu plantele mele sa le fie bine era ok atnci orice idee.
crezi ca de atatia ani si pana sa fac cont aici sau alte forumuri nu am tot citit atatea idei pro si contra legate cam despre orice in acvaristica?cate bordeie atatea obiceie...