21

Re: O scurta prezentare

Momentan nu folosesc nici un fertilizant.de asta am si scris pe forum in ideea ca o sa ma ajutati in ceea ce priveste plantele.Am aici un link cu fertilizanti pentru plante(eu locuiesc in londra).
http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/freshwater-plant-foods-c-43_2801_57.html
poate ma puteti ajuta sa aleg cel mai bun fertilizant pentru acvariul meu.
Am cuparat un sistem cu spray cu CO2,dar sincer nu cred ca va avea vreun efect.oricum am sa incerc sa vad ce se intampla.
In legatura cu HC cuba, eu am lumina foarte puternica pe led alba.astept sa imi ajunga si o sa vad cum rezista.

22

Re: O scurta prezentare

Daca tot ai dat link cu gama Seachem , eu iti recomand sa folosesti  Seachem Flourish ( aditite de microelemente) si Seachem Flourish Excel (aditie de carbon) si pentru aditia de macro cand va fi nevoie Seachem flourish Nitrogen si Seachem Potassium.

Am vazut ca au si fertilizarea din gama Easy Life , aici poti sa mergi pe:
Easy-Life ProFito (micro)
Easy-Life EasyCarbo (aditie carbon)
Easy-Life Ferro (micro - aditie de fier daca este nevoie)
Easy-Life Nitro (macro)
Easy-Life Nitro (macro)
Easy-Life Fosfo (macro)

In principiu pe orice gama de fertilizare ai merge baza este fertizlizarea cu microelementi si abia apoi cea cu macroelementi ( aici te vor ajuta si pestii , descompunerea plantelor , mancarea de pesti , etc )

Bafta!

23

Re: O scurta prezentare

Salut.stie cineva cum se numește aceasta planta? Multumesc

24

Re: O scurta prezentare

.

25

Re: O scurta prezentare

Am refăcut decorul. Sugestii?

26 Editat de Vali A (2015-03-16 01:11)

Re: O scurta prezentare

Am refăcut decorul. Sugestii? Pozele nu sunt foarte reușite

27

Re: O scurta prezentare

Poze

28

Re: O scurta prezentare

O sugestie ar fi sa muti cioata de pe mijlocul bazinului.
Nu ai cumva o alta cioata la indemana cu mai multe crengute?, sa o inlocuiesti pe aceasta care e putin cam robusta/butucanoasa pentru acvariul tau.

29 Editat de Vali A (2015-03-16 22:11)

Re: O scurta prezentare

Momentan nu am alta cioata, dar am sa încerc sa o sparg in jumate sa mai scap din volum. Ideea e ca pe înăuntru e goală si mulți Pești își găsesc refugiul acolo. O sa tin cont de sugestia ta. O alta întrebare... Mai sus am postat niște poze cu o anumită specie de plante. Ai idee cum se numește? Eu am primit-o ca Sample când am comandat niște plante de ie eBay. Ms mult si o zi buna

30 Editat de Vali A (2015-03-19 12:30)

Re: O scurta prezentare

Salut. M-am hotărât in a-mi schimbat filtrul. Am sa optez pentru un Hagen Fluval 206, acvariul meu având 96 de litri, deoarece filtrul intern nu face fata si consumabilele trebuiesc schimbate prea des. Din ce am citit in descriera produsului , filtrul vine cu toate mediile incluse, dar in ceea ce privește mediul biologic  am sa cumpăr JBL micromec( asta mi se pare cel mai ok dintre o serie de medii recomandate de un user de pe forum.
Pentru filtrarea mecanica sugerați niște medii mai bune?
O întrebare as mai avea:aceste filtre asigura si aportul de oxigen prin diferite tipuri de difuzoare sau trebuie sa cumpăr separat?astept răspuns.

31 Editat de MariusMinu (2015-03-20 12:51)

Re: O scurta prezentare

Oxigenarea apei se face prin valurirea suprafetei apei de catre returul filtrului (intern sau extern).  Nu trebuie cine stie ce difuzoare (banuiesc ca ai vrut sa spui pietre de aer)...difuzoare fiind cele pentru CO2. Pentru a asigura schimbul corect de gaze dintre apa din bazin si mediu iti recomand surface skimmer montat pe turul (IN) de la fitrului extern.
In natura, oxigenarea apei se face tot prin valurirea suprafetei apei, dar acolo vantul de ocupa de treaba asta.
Pentru filtrare mecanica eu folosesc inele ceramice, care vin in dotarea filtrelor externe, apoi bureti....rar de tot perlon...

ps: Planta de care intrebi este un moss, dar nu prea cunosc denumirile...cred ca este flame moss.

Re: O scurta prezentare

ti-am lasat un pm cu ce filtru sa cumperi care este mai bun decat acel flluval si pret mai bun

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

33

Re: O scurta prezentare

Salut su mulțumesc de informații. Într-adevăr prețul este la jumătate . O sa Aprofundez înainte sa dau comanda.
In legătura cu plantele am început de azi fertilizarea cu micronutrienți  din gama easy-life( easy life pro fito, easy life ferro si easy life carbo)si pentru macro am sa las peștii, mânarea si resturile de plante sa se ocupe.
O sa revin cu poze dupa ce o sa instalez noul filtru si o sa mai umblu la decor.

34

Re: O scurta prezentare

ps: Planta de care intrebi este un moss, dar nu prea cunosc denumirile...cred ca este flame moss.

Pana la urma am găsit cum se numește : Spiky moss

35 Editat de Vali A (2015-04-01 00:51)

Re: O scurta prezentare

Salutare băieți.inteun final m-am decis in a-mi achizițonat un filtru extern Sunsun HW-302 cu 3 medii de filtrare si fără lampa uv.in ceea ce privește prețul , este la jumătate in comparație cu cel de la Fluval(306). Pentru mediul biologic am optat, dupa cum am mai zis, pentru JBL micromec, iar pentru cel mecanic am sa folosesc inelele ceramice su bureții care vin cu filtrul. Am sa atașez niște poze cu specificațiile tehnice ale filtrului, poate pe viitor cineva va fi interesat ( detaliile sunt in limba franceza.
Despre substrat pot spune ca folosesc nisip,achizițonat din magazin de specialitate) de granulație 1 mm.ar trebui sa mai adaug ceva sau ma pot descurca doar cu el?( ma refer la îngrășămintelor, fertilizanți). Plantele se dezvolta bine si cresc foarte repede de când am început fertilizarea micro.radacinile sunt sănătoase si se se ramifica prin tot substratul. Cu o singura specie se planta am probleme de când am folosit peroxidul de hidrogen(apa oxigenată) de concentrație 3%. Frunzele tind sa se găurească si au o culoare verde spre galben. Am sa atașez niște poze care poate va pot ajuta sa vedeți problema.
Am verificat si parametrii apei cu teste :nh3/nh4 valoare 0,  no3- 25 mg/l, no2- 0,gh- 8 ph- 7,6, kh- 10, cl- 0.

36

Re: O scurta prezentare

Poze

37

Re: O scurta prezentare

Poze plante suferinde:p

38

Re: O scurta prezentare

A venit si filtrul:D. In primul sertar de jos am pus 2 bureți de 1 Inch si inelele ceramice, in al doilea am pus JBL micromec si in al treilea am pus sferele de plastic negre.
Va rog sa ma corectați daca am greșit ordinea mediilor. Multumesc

39

Re: O scurta prezentare

Si ma gândesc sa pun un prefiltru pe tubul intake.am găsit niște prefiltre de la Hagen cu dimensiunile 8,4*5 cm si diametrul găurii de 2,1 cm. Astept păreri .multumesc

Re: O scurta prezentare

http://www.allpondsolutions.co.uk/aquarium/aquarium-filters/external-filters/ef-external-filter-booster-supplimentary-canister/

daca tot vrei sa pui un prefiltru poti folosi unul extern

iar ca mediu filtrant biologic eu folosesc astea
http://www.swelluk.com/aquarium/filter-media-1515/biological-filter-media-1903/swell-ceramic-bio-media-aquarium--492745.html

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.