61

Re: O scurta prezentare

N-ai scapat de BBA. Ce ai tu acolo e BBA in toata mandretea lui, si ce bine-i merge!

62

Re: O scurta prezentare

Auuu. Si eu care credeam ca am scăpat . Sugestii sa scap de ea? Pe lângă curățenie luna?
Exista produse sa reduc KH undeva pe la 8? Momentan e 15.

Multumesc

63

Re: O scurta prezentare

Am sa îmi procur niste SAE . Din ce am citit pe forum ar putea sa ma ajute.

64

Re: O scurta prezentare

La unii ajuta SAE, la altii nu. E loterie. In ceea ce priveste combaterea BBA sunt mii de ipoteze, niciuna confirmata. Ba ca CO2-ul, ba culoarea luminii, ba curatenie, ba nu ... inca nu i-a dat nimeni cu adevarat de cap, pentru ca nu se stie exact ce conditii o favorizeaza. Solutii care ar putea sa functioneze sunt:
1.Easy carbo aplicat in doza dubla cu seringa deasupra zonelor afectate, in timp ce filtrul e oprit.
2.Baie a plantelor (nu toate suporta, anubiasul da) in amestec de 1ml apa oxigenata la 10l apa pentru cateva ore. Eu le-am lasat pe ale mele peste noapte. BBA-ul s-a inrosit si in cateva zile a disparut de pe planta.
3. Baie pentru cateva secunde in apa cu alcool sanitar, nu stiu exact cantitatile, n-am experimentat.
4. 19parti apa/1 parte clor de rufe neparfumat baie de cateva ore.
Repet, plantele sensibile cu frunze subtiri nu rezista la tratamente d-astea drastice. BBA-ul rezista la orice. E versiunea subacvatica a gandacilor de bucatarie.

Ca sa reduci KH trebuie sa folosesti apa de osmoza.

65

Re: O scurta prezentare

Am sa încerc cu easy Carbo . Si apa oxigenată am de 3%( foloseam cand aveam alge verzi, dar nu știam ca merge si la bba). E buna asta?
Riccia, moss si Java fern nu au deloc alge. Asta nu prea înțeleg de ce.

Eu am doua filtre externe : un sun sun cu prefiltru si un eheim proffesional 3. Si ma gândeam sa mai iau in power head sa îmbunătățesc circulația apei.

Am intrebat de reducerea kh-ului pentru Java fern , ca am citit ca prospera la kh de 8 si eu am 15.

66

Re: O scurta prezentare

Ce zici de algexit de la easylife? E si pentru bba

67

Re: O scurta prezentare

Algexit n-am incercat, pentru ca feedback-urile celor care l-au folosit au fost negative, n-au obtinut niciun rezultat. Apa oxigenata 3% e ok.
Nu are BBA-ul nicio treaba cu circulatia apei. Eu l-am avut si pe spraybarul de la extern, dar si in colturi linistite. Si asta e un alt mit, cum ca circulatia deficitara il favorizeaza.
Ce pot sa-ti spun sigur este ca dupa ce am schimbat lumina de la 12000K la 6500K, a explodat BBA in cateva zile. La 12000K era acolo, il luasem odata cu niste anubiasi, dar stagna.