61 Editat de Baracuda (2010-03-09 12:32)

Re: aerare noaptea

allexya A scris:

bradraqua adevarat, no comment, bravo tie.!

Eu poate m-am dilit de tot dar am impresia ca apa e mult curata, mai limpede! Nu stiu daca e autosugestia care vorbeste, dar chiar cred ca sunt mai putine impuritati in apa. Mersi mult mult de tot de sfaturi bradraqua!!

PS: am mai adunat fire de la cabomba si de pe frunzele plantelor s-au scuturat alte impuritati..curatenia reincepe ca sa murdarit rau apa iar.

Allexya, incep sa am convingerea ca problemele tale sunt generate de cu totul alte fenomene decit cele pe care mi le imaginam. Particulele in suspensie care iti tulbura apa si care se materializeaza in mizeria (uneori chiar mizga) care se depune pe plante si pe elementele de decor, cred ca sunt provocate de hranirea in exces a pestilor combinata cu incapacitatea filtrului si lipsa probabila a curentilor in acvariu. La astea se adauga probabil numarul prea mare de pesti, care prin dejectiile lor contribuie la aceasta stare de fapt. 63 litri:26 pesti=2.43 litri/peste, foarte putin fata de necesar!!! Ma bucur ca ai deja rezultate, dar fata de cele scrise mai sus, cred ca trebuie sa te concentrezi la up-gradarea filtrului interior (sau adaugarea celui de-al doilea), caruia sa-i aduci modificari in ceea ce priveste mediile filtrante. Adica unul din compartimente sa contina neaparat vata perlon pentru filtrarea fina. Este doar o parere!?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

62

Re: aerare noaptea

pelly67 A scris:

ce este, este! cea de anubias este superba!

Merci Paul! Asa cum te cunosc (nu-ti scapa nimic), ma asteptam sa ma intrebi ce este cu atitea culori, care se reflecta de la tuburile de neon, ia apa acvariului...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

63 Editat de allexya (2010-03-09 14:18)

Re: aerare noaptea

Am dat deja 5 pesti si mai ramane sa mai dau, stiu ca sunt multi. Nimeni nu vrea tetrazona sad

Mancare le dadeam multicel dar in ultima vreme le dau foarte foarte putin, aproape ca numar granulele si fulgii. Curenti in acvariu nu prea am pentru ca ventuzele filtrului nu il sustin daca il plasez pana aproape de suprafata apei. Ma gandeam ca poate piatra de aer ar face niste curenti.

O sa caut sa il upgradez cel putin pana voi avea bani de filtru extern pe care il consider mult mai bun. Daca mai iau un filtru intern nu trebuie neaparat Eheim nu? Doar cat sa pun alte 2 medii filtrante.


Am sifonat substratul alaltaieri cand am schimbat apa, de asemenea ieri cand am scos apa pentru spalat filtrele si astazi e murdar iar. cand "zboara" un peste  deasupra pietrisului se ridica valuri de mizerie. Ce sa fac sa il curat bine de tot ? Ca am impresia ca degeaba ma chinui cu filtrele daca raman mizerii intre pietre.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

64

Re: aerare noaptea

bradraqua...ce sitem de iluminare ai?..cate neoane si ce neone mai exact ?!

65

Re: aerare noaptea

allexya A scris:

Am dat deja 5 pesti si mai ramane sa mai dau, stiu ca sunt multi. Nimeni nu vrea tetrazona sad

Mancare le dadeam multicel dar in ultima vreme le dau foarte foarte putin, aproape ca numar granulele si fulgii. Curenti in acvariu nu prea am pentru ca ventuzele filtrului nu il sustin daca il plasez pana aproape de suprafata apei. Ma gandeam ca poate piatra de aer ar face niste curenti.

O sa caut sa il upgradez cel putin pana voi avea bani de filtru extern pe care il consider mult mai bun. Daca mai iau un filtru intern nu trebuie neaparat Eheim nu? Doar cat sa pun alte 2 medii filtrante.


Am sifonat substratul alaltaieri cand am schimbat apa, de asemenea ieri cand am scos apa pentru spalat filtrele si astazi e murdar iar. cand "zboara" un peste  deasupra pietrisului se ridica valuri de mizerie. Ce sa fac sa il curat bine de tot ? Ca am impresia ca degeaba ma chinui cu filtrele daca raman mizerii intre pietre.

Eu personal ma opun f. tare substratului format din pietris mai mare de 3-5 mm. In afara efectului estetic, am convingerea ca este nu numai inutil, dar chiar aduce anumite prejudicii. Un astfel de substrat va fi intotdeuna greu de curatat/sifonat (infunda furtunul), retine particulele in suspensie, facind foarte grea operatiunea de sifonare. De asemenea va afecta pestii care obisnuiesc sa scurme substratul, prin duritatea lui. Stiu ca este considerat comod pentru posesorii de carasi sau alte specii cu obiceiuri asemanatoare, dar... sa ne gindim la pesti, nu la noi! Nu in ultimul rind, nu ajuta la fixarea radacinilor plantelor si nu inglobeaza substantele hranitoare necesare acestora. Dupa parerea mea poate fi folosit pe zone restrinse pentru protejarea plantelor impotriva dezradacinarii lor de catre pesti, sau pur si simplu pentru "efectul vizual"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66 Editat de allexya (2010-03-09 15:06)

Re: aerare noaptea

La mine este un strat de pietris mic si fin de 3-5 mm, un strat 2-3 cm si apoi peste este un strat de pietris alb si gri mai mare, cel care se vede in poze, zic eu de 5-7 mm, un strat de 2 cm. Asa a venit acvariul. Sa incep sa il adun ar insemna murdarirea apei.

Astazi este curata apa, am bagat mana sa scot 2 frunze moarte si nu s-a tulburat deloc. Arata foarte bine, dar mai e de munca.

Sa scot pestii si ce decoruri mai am (sub pietre mai ales se aduna o mizerie oribila) sa tulbur cu mana pietrisul si sa curat apa? Sa scot tot subtrastul din acvariu sa il spal bine si sa il rearanjez?

Sau sa il schimb cu totul?  Ultima varianta as vrea sa se excluda tongue

M-am mai gandit la o idee. ce ar fi daca as acoperi tot pietrisul cu riccia? As face un gazon pe toata suprata acvariului. Se dezvolta relativ rapid asa ca nu ar dura mult sa acopere. Eventual las mici portiuni libere daca ma gandesc la partea estetica. Nu ar fi ok? Sau e pietrisul prea mare?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

67

Re: aerare noaptea

allexya A scris:

La mine este un strat de pietris mic si fin de 3-5 mm, un strat 2-3 cm si apoi peste este un strat de pietris alb si gri mai mare, cel care se vede in poze, zic eu de 5-7 mm, un strat de 2 cm. Asa a venit acvariul. Sa incep sa il adun ar insemna murdarirea apei.

Astazi este curata apa, am bagat mana sa scot 2 frunze moarte si nu s-a tulburat deloc. Arata foarte bine, dar mai e de munca.

Sa scot pestii si ce decoruri mai am (sub pietre mai ales se aduna o mizerie oribila) sa tulbur cu mana pietrisul si sa curat apa? Sa scot tot subtrastul din acvariu sa il spal bine si sa il rearanjez?

Sau sa il schimb cu totul?  Ultima varianta as vrea sa se excluda tongue

M-am mai gandit la o idee. ce ar fi daca as acoperi tot pietrisul cu riccia? As face un gazon pe toata suprata acvariului. Se dezvolta relativ rapid asa ca nu ar dura mult sa acopere. Eventual las mici portiuni libere daca ma gandesc la partea estetica. Nu ar fi ok? Sau e pietrisul prea mare?

Din tot ce ti-am spus, te rog sa ai buna-vointa, sa retii numai aspectele care au aplicabilitate la acvariul tau. Nu considera ca refacerea unui set-up este un cataclism, gindeste optimist la rezultate, dupa ce ai trecut prin niste experiente si ai invatat cite ceva. Asta m-a mobilizat pe mine cind am refacut set-up-ul de 6 ori in 3 ani la un acvariu de 500 litri. Numai cind imi imaginam rezultatul, uitam de toate inconvenientele. Pacat insa ca sotia mea nu are un sistem nervos tot atit de puternic, de cite ori ma apropii de acvariu cu o expresie anume pe fata, intra in panica. Saraca, nici nu stie ce urmeaza sa fac cu cel de-al doilea acvariu de 250 litri...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

68 Editat de Baracuda (2010-03-09 15:22)

Re: aerare noaptea

Asa arata acum cel de 250, dar... ii port un gind...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

69

Re: aerare noaptea

bradraqua imi poti raspunde daca esti dragut si mie la intrebarea ce ti-am pus-o mai sus?!...chiar ma intereseaza...daca nu si tacerea spune multe

70

Re: aerare noaptea

E frumos, a meritat efortul. Te plictisesti repede sa inteleg de le tot porti ganduri? tongue

Eu ma gandesc optimist dar deja nu mai am finante sa il tot refac si cand vad ca ma tot chinui si nu iese bine ma intristez. Daca ar fi dupa mine as baga acvariul in cada si as pune dusul pe el lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

71

Re: aerare noaptea

allexya ,riccia are nevoie de lumina multa si CO2.daca vei intruni aceste 2 conditii se merita daca nu o vei pierde!

72

Re: aerare noaptea

am citit, deci tre sa iau aditie CO2.  Lumina am un neon de 15W (osram 865), ma gandesc sa mai iau unul dar tre sa gasesc pe cineva sa imi aranjeze capacul.

ca fertizilant folosesc si easyCarbo, e necesara si aditia de Co2 pentru riccia?

Ma gandesc ca m-ar ajuta mult la curatenie riccia, macar pe alocuri sa imbrac substratul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

73 Editat de Baracuda (2010-03-09 15:45)

Re: aerare noaptea

bogdivaio A scris:

bradraqua imi poti raspunde daca esti dragut si mie la intrebarea ce ti-am pus-o mai sus?!...chiar ma intereseaza...daca nu si tacerea spune multe

Scuze, nu vazusem intrebarea. Oricum sa stii ca eu tac, numai atunci cind nu am ce spune.
E vorba de 5 tuburi Hagen de cite 40w, cu spectre diferite: Aqua Glo, Sun Glo, Solar Natur, Flora Glo. Aqua Glo sunt 2, pentru punerea in valoare a culorii pestilor.
Sper sa citeasca si Paul. Eu am o convingere: putem folosi cele mai sofisticate substraturi si ingrasaminte pentru plante, daca lumina nu este corecta, rezultatele... minime. De aceea am ajuns la concluzia ca, oricit de mic este acvariul, iluminarea trebuie sa fie facuta cu cel putin doua tipuri de neoane, care se completeaza pentru realizarea unui spectru cit mai apropiat de necesitatile plantelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

74

Re: aerare noaptea

pt riciia este nevoie doar lumina. si in rest se intinde ea de numa numa. numai grija sa nu fie prea multa sa iti opreasca lumina ce trebuie sa ajunga si la celelalte specii. sa imbraci substratul mai bine folosesti java moss se preteaza mai bine la asa ceva. cu riciia o sa te chinui cum fac si eu acum.:(:D:D

75 Editat de allexya (2010-03-09 15:45)

Re: aerare noaptea

am lemnul ala mare ma gandeam ca merge imbracat putin in riccia big_smile  chiar ca, la moss nu m-am gandit nu suna rau big_smile Dar nu stiu daca se prinde de pietre, mai repede de buturugi. Si nici nu creste asa de repede..
Cum mania mea ramane curatenia impecabila, sper sa ma ajute sa pastrez mai usor curatenia pe jos.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

76

Re: aerare noaptea

bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

bradraqua imi poti raspunde daca esti dragut si mie la intrebarea ce ti-am pus-o mai sus?!...chiar ma intereseaza...daca nu si tacerea spune multe

Scuze, nu vazusem intrebarea. Oricum sa stii ca eu tac, numai atunci cind nu am ce spune.
E vorba de 5 tuburi Hagen de cite 40w, cu spectre diferite: Aqua Glo, Sun Glo, Solar Natur, Flora Glo. Aqua Glo sunt 2, pentru punerea in valoare a culorii pestilor.
Sper sa citeasca si Paul. Eu am o convingere: putem folosi cele mai sofisticate substraturi si ingrasaminte pentru plante, daca lumina nu este corecta, rezultatele... minime. De aceea am ajuns la concluzia ca, oricit de mic este acvariul, iluminarea trebuie sa fie facuta cu cel putin doua tipuri de neoane, care se completeaza pentru realizarea unui spectru cit mai apropiat de necesitatile plantelor.

multumesc de raspuns...ma gandeam ca m-ai pus pe "ignore" lol

77 Editat de Baracuda (2010-03-09 16:16)

Re: aerare noaptea

bogdivaio A scris:
bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

bradraqua imi poti raspunde daca esti dragut si mie la intrebarea ce ti-am pus-o mai sus?!...chiar ma intereseaza...daca nu si tacerea spune multe

Scuze, nu vazusem intrebarea. Oricum sa stii ca eu tac, numai atunci cind nu am ce spune.
E vorba de 5 tuburi Hagen de cite 40w, cu spectre diferite: Aqua Glo, Sun Glo, Solar Natur, Flora Glo. Aqua Glo sunt 2, pentru punerea in valoare a culorii pestilor.
Sper sa citeasca si Paul. Eu am o convingere: putem folosi cele mai sofisticate substraturi si ingrasaminte pentru plante, daca lumina nu este corecta, rezultatele... minime. De aceea am ajuns la concluzia ca, oricit de mic este acvariul, iluminarea trebuie sa fie facuta cu cel putin doua tipuri de neoane, care se completeaza pentru realizarea unui spectru cit mai apropiat de necesitatile plantelor.

multumesc de raspuns...ma gandeam ca m-ai pus pe "ignore" lol

Cu placere! Oricind, orice! Pentru "ignore" inca nu mi-ai dat niciun motiv...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

78

Re: aerare noaptea

pelly67 A scris:

ai perfecta dreptate cu lumina Radule insa la acest tip de acvariu cu care am reanceput nu mai pot pune nimic !...desi uni zic ca merge! astept sa vina vara si sa dau startul acvariului de 280l, unde am sa pun lumina si CO2 exact cum scrie la carte!

Ma cam indoiesc ca nu mai poti pune lampi auxiliare la ce ai acum. Mai mult ca sigur ca posezi un spirit tehnic peste mediu, asa ca, daca vrei... poti. Ar fi interesant sa experimentezi la acvariul actual, la cel nou vei avea deja experienta mai bogata. Ce zici de tipul asta de lampi economice?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

79

Re: aerare noaptea

Alb + bleu

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

80 Editat de Baracuda (2010-03-09 16:46)

Re: aerare noaptea

Alb + roz
Sunt dedicate pentru acvaristica si au avantajul ca pot fi folosite cu preponderenta la acvariile de mici dimensiuni.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!