81

Re: aerare noaptea

si la ce pret se gasesc?!...eu vream sa-mi fac un capac pentru un acvariu de 54 de litri brut si ma tot gandesc cum si ce sitem de iluminatie  sa-i pun

82

Re: aerare noaptea

pelly67 A scris:

da le stiu! recomanda-mi una si maine o comand! eu acum am un jbl 15w tropical solar, rezultatele se vad in ultimele poze.

Ideal ar fi ambele, impreuna. Pentru a realiza asimilatia clorofiliana, plantele au mai ales nevoie de lumina din spectrul oranj - rosu, radiatia verde fiind respinsa. Radiatia rosie amplifica cresterea in lungime, dar coroana este rara. Deosebit de eficace pentru cresterea plantelor, sunt tuburile cu dominanta roz. Ele emit in principal raze albastre si rosii. Se poate afirma totusi ca dau o lumina putin naturala. Uneori se combina tuburi albastre cu unele albe, pentru a reda luminozitatea din profunzimea apei. *Acesta este un citat dintr-un studiu de specialitate

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

83

Re: aerare noaptea

bogdivaio A scris:

si la ce pret se gasesc?!...eu vream sa-mi fac un capac pentru un acvariu de 54 de litri brut si ma tot gandesc cum si ce sitem de iluminatie  sa-i pun

Intra pe www.reef.ro

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

84 Editat de Baracuda (2010-03-09 17:16)

Re: aerare noaptea

pelly67 A scris:

merg ambele si cu neonul de 15?

Asta chiar nu stiu sa-ti spun. Ma dau in vint dupa sfaturi de genul: "la un acvariu de x litri va trebuie x wati iluminare"... Trebuie sa tii cont de conditiile particulare din fiecare acvariu: plantare, culoare substrat, prezenta/absenta plantelor plutitoare, decor, specii de pesti, etc. Asa incit numai incercind vei ajunge la o concluzie. Eu nu am montat niciodata definitiv o lampa, pina nu am urmarit efectul ei in timp. Rezultatele iluminarii actuale sunt mai mult decit multumitoare, nici nu stiu daca ai nevoie realmente de modificari: de multe ori "mai binele" este dusmanul "binelui". Hai sa ne mai descretim fruntile: daca a rezistat Acorusul pina acum, inseamna ca ai o iluminare excelenta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

85

Re: aerare noaptea

pelly67 A scris:

mi-ai dat tema de studiu pentru dupa amiaza asta! wink oricum ce sa dac altceva?...afara ninge, focul arde-n "soba", ...la treaba smile

Vezi ca am adaugat ceva... la postul anterior!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

86 Editat de bogdivaio (2010-03-09 17:49)

Re: aerare noaptea

Acorus  parca sunt cele doua plante pe care le ai tu in plan central stanga si drepata

87

Re: aerare noaptea

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

da, deci ajunge cat am!...la care zici tu Acorus?

Ti-a raspuns bogdivaio, eu ti-am zis cu alta ocazie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

88

Re: aerare noaptea

daca tu zici asa sa fie tongue

89

Re: aerare noaptea

aham....:D

90

Re: aerare noaptea

pelly67 A scris:

valisneria proaspat rasa tongue

Ma retrag, oricum am facut topicul varza, de unde am plecat si unde am ajuns. Saraca fata (allexya) ce-o gindi despre noi?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

91

Re: aerare noaptea

ne cerem scuze colega big_smile

92

Re: aerare noaptea

allexya A scris:

E frumos, a meritat efortul. Te plictisesti repede sa inteleg de le tot porti ganduri? tongue

Eu ma gandesc optimist dar deja nu mai am finante sa il tot refac si cand vad ca ma tot chinui si nu iese bine ma intristez. Daca ar fi dupa mine as baga acvariul in cada si as pune dusul pe el lol

Nu este vorba de plictiseala, pe masura ce invat cite ceva, trebuie sa aplic, privesc acvaristica ca pe o continua provocare. Plictiseala exclude inventivitatea si entuziasmul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

93 Editat de allexya (2010-03-10 02:09)

Re: aerare noaptea

lol mie imi place lol nu ma deranjeaza puteti continua big_smile asa ma scutiti in a pune alte intrebari tongue

chiar mi-am luat notite, pacat ca nu stiu cati vor citi topicul asta pana la pagina 5 uitandu-se la titlul initial.

Eu va anunt ca apa e ok, spre curatare tongue ar fi o mare problema daca maine as mai sifona putin substratul sau as exagera? tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

94

Re: aerare noaptea

allexya A scris:

lol mie imi place lol nu ma deranjeaza puteti continua big_smile asa ma scutiti in a pune alte intrebari tongue

chiar mi-am luat notite, pacat ca nu stiu cati vor citi topicul asta pana la pagina 5 uitandu-se la titlul initial.

Eu va anunt ca apa e ok, spre curatare tongue ar fi o mare problema daca maine as mai sifona putin substratul sau as exagera? tongue

Nu, nu ar fi nicio problema, doar sa mai ai putere, dupa ce ai fost nevoita sa citesti "variatiunile la tema data"...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

95

Re: aerare noaptea

lol ar trebui sa propunem sa facem un chat big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

96

Re: aerare noaptea

allexya A scris:

lol ar trebui sa propunem sa facem un chat big_smile

Vezi ca la sectiunea "vinzari" a aparut un filtru Aquaball. Poti folosi compartimentele lui pentru up-grade la filtrul tau, sau variante. Sper ca il vinde convenabil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

97

Re: aerare noaptea

oo e bun, 2212, multe compartimente, mersi mult de tot bradraqua, dau de baut big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

98

Re: aerare noaptea

gata schimbul de apa, am pus 10l noi su am curatat substratul, ce apa am scos in plus am filtrat-o si am pus-o la loc. Nu mai pot, sunt obosita, deja sunt foarte aproape sa renunt la acvariu.
S-a tulburat apa in urma schimbarii, sper sa se limpezeasca cu timpul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

99 Editat de bogdivaio (2010-03-10 16:22)

Re: aerare noaptea

eu nu stiu ce tot faci tu acolo..dar ce pot sa-ti spun ca in 3 ani nu am avut nici o problema legata de apa sau boli ale pestilor..decat 2-3 cazuri minore

Acum ca tot te-ai chinuit atat ar fi pacat sa renunti...dupa ce se stabilizeaza o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme big_smile

100

Re: aerare noaptea

boli, nici o problema, nici macar pesti morti nu am avut lol toti care i-am luat sunt si acum in viata. apa in schimb, habar n-am ce ii tot fac, poate ii dau prea multa importanta.

cred ca o sa mai dau din pesti pana la urma.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....