1 Editat de allexuck (2015-02-03 18:42)

Subiect: URGENT fenomen anormal tiger barb

Ieri au cumparat parintii meu 2 tiger barb 2 xipho si 2 platy.

Un tiger barb sta mai mereu in cap si cu coada in sus ori 45 de grade ori aproape 90,iar celalalt il tot alearga,acesta are si burtica putin umflata si din ce am vazut pe net asa stau cand sunt gravide.
Ce sa fac,sa o pun intr-un borcan mare cu gauri in capac,bagat in acvariu(pt apa aerata si filtrata) si pe fund sa prind o plasa sa treaca icrele sau sa o las sa depuna icrele in acvariu(nu am plante,se ascunde in nuca de cocos sau dupa filtru,acolo cred ca o sa depuna la cat timp sta si imi este frica sa nu fie trase icrele in filtru....

Deci,sfaturi urgente multumesc.(in caz de greseli imi cer scuze, am scris foarte rapid)

2

Re: URGENT fenomen anormal tiger barb

allexuck A scris:

Am un acvariu de 17l cam de 1an si jumatate,primit de la un vecin,cu un coridoras in el cativa guppy(de la cernobal,nu am mai vazut asa pesti cocosati),niste decoratuni roz,urate,am schimbat eu din prima zi big_smile.

Am amut si o zebra ros,2 creveti(de la unchiul meu) dar erau cam transparenti ii gaseam greu in acvariu si dupa un timp sunt invizibili pe acolo...Inainte sa cumpar zebra si sa bag crevetii au murit cativa guppy dupa ce au nascut vreo 2,puii am salvat 4-5 au crescut au murit,cert e ca am ajuns sa am doar un cori,ca in poza si nu stiu ce sa fac.

In 17 litri nu poti tine nici macar guppy, dar "2 tiger barb 2 xipho si 2 platy".

allexuck A scris:

Ce sa fac,sa o pun intr-un borcan mare cu gauri in capac,bagat in acvariu(pt apa aerata si filtrata) si pe fund sa prind o plasa sa treaca icrele sau sa o las sa depuna icrele in acvariu(nu am plante,se ascunde in nuca de cocos sau dupa filtru,acolo cred ca o sa depuna la cat timp sta si imi este frica sa nu fie trase icrele in filtru....

Pestii tai stau deja intr-un BORCAN...

allexuck A scris:

Un tiger barb sta mai mereu in cap si cu coada in sus ori 45 de grade ori aproape 90,iar celalalt il tot alearga,

Sta asa din motive de stres: nu ii convin colocatarii, spatiul, nu se simte in siguranta... asa incearca el sa se relaxeze in conditiile rele pe care i le oferi.
Propunerea mea e sa donezi/vinzi toti pestii si sa iei un betta sau sa iti cumperi rapid un acvariu (nu borcan) cu filtare corespunzatoare...