21

Re: Incepator

respect0820 A scris:

Nu am inteles remarca ta ! Hai cu o idee !

   Remarca mea se refera la ce vad ochii mei! Respectiv 4 pietre de 7 feluri, un nisip groaznic si niste pesti chinuiti... O idee? Ti-am dat-o deja, adica mai vezi din acvariile colegilor, poate te stimuleaza pozitiv. Dar, conform raspunsului tau:

respect0820 A scris:

Si nu am gasit un acvariu pe forum la care sa zic wow.....din pacate.

e clar ca nu te-ai uitat, sau te-ai cam uitat aiurea!

sefer jesirah A scris:

Mai Cristi, am pus berea aia la rece de.... hai pe la mine, scoatem niste co2 din sticle si poate dupa intelegem cum e treaba cu arta, aranjament floral, ikebana...  :-

   Usor de spus, usor de facut :noroc

22 Editat de respect0820 (2015-04-09 22:59)

Re: Incepator

Fiecare percepem diferit anumite lucruri si ce ne place la unul nu trebuie sa-i placa neaparat si la celalalt.Cu nisipul sunt de acord ca e de granulatie mare dar in momentul cand l-am luat asa mi-a placut  si nu stiam care e diferenta intre el si cel de granulatie mica.
Eu am venit pe acest forul sa intre anumite lucruri care nu le stiu si sa ”fur” ideile frumoase de la altii....care se ocupa mai de mult  cu aceste lucruri.
Iar cand am zis ca nu am gasit ceva wow nu am avut intentia sa subapreciez munca nimanui.
Nu am inteles partea cu pestii chinuiti  !

23

Re: Incepator

respect0820 A scris:

Si nu am gasit un acvariu pe forum la care sa zic wow.....din pacate.

Aici nu pot sa nu zic eu WOW!
Am vazut aici pe forum acvarii care mi-au taiat respiratia. Dar daca tie iti place cum arata al tau, atunci e de inteles de ce nu te incanta cele ale colegilor. Ca al tau mai rar. smile

Re: Incepator

Faye A scris:
respect0820 A scris:

Si nu am gasit un acvariu pe forum la care sa zic wow.....din pacate.

Aici nu pot sa nu zic eu WOW!
Am vazut aici pe forum acvarii care mi-au taiat respiratia. Dar daca tie iti place cum arata al tau, atunci e de inteles de ce nu te incanta cele ale colegilor. Ca al tau mai rar. smile


Spune-mi ca esti cel putin redactor la o publicatie umoristica! Am ras ceva!  :fok

25 Editat de respect0820 (2015-04-10 18:22)

Re: Incepator

Eu aveam nevoie de sfaturi  si Ancistrus imi recomanda sa ma uit pe forum.
M-am uitat ...pe fuga cei drept ca nu am timp sa ma uit la 200-300 de acvarii cate is aici.Sfaturi in genul ...iei substrat din ala ...iei pietre din ale.....plantele pentru incepatori sunt urmatoarele si asa mai departe.Degeaba ma uit ca incepatorii nu pricep ca nu au ochiul format iar daca aveam suficient timp sa stau sa citesc nu mai veneam aici ca sa imi spuna cineva in 2-3 fraze  cum sa fac.
Pe alt forum cineva mi-a spus sa renunt la decorurile artificiale ..si am urmat sfatul ...
Ca daca aveam un buget mare ma duceam la un magazin luam ce zicea vanzatorul si nu mai veneam aici dupa...sfaturi,idei etc ca vad ca unii au mentalitate tipic romaneasca....le e greu sa imparta cu altii.

26

Re: Incepator

Incearca sa arati mai mult... respect.
Oamenii au fost bine intentionati si au incercat sa te ajute. Faptul ca tu ai perceput altfel lucrurile, e o alta poveste. Dar, de nu e ok pt tine, poti merge cu toata increderea pe sfaturile vanzatorului.

27 Editat de respect0820 (2015-04-10 18:32)

Re: Incepator

Lumea a inteles gresit ideea,tot respectul pentru munca oamenilor.
Eu as vrea un acvariu cu 3-4 pietre cu un substrat fertil si cateva plante alaturi de pestii care imi plac mie.
Sunt multe acvarii pe forum la care vad ca se pune accentul mult pe echipamente + o plantatie de plante foarte multe si mari care umplu tot acvariul iar mie nu-mi plac. La asemenea acvarii m-am referit cand am zis ca nu am vazut nimic wow.
Am inteles eu gresit ideea de Acvaristica si ma asteptam sa se puna accentul pe pesti...dar vad ca se pune mai mult pe acvariu,echipament,plante etc.

28

Re: Incepator

respect0820 A scris:

Am inteles eu gresit ideea de Acvaristica si ma asteptam sa se puna accentul pe pesti...dar vad ca se pune mai mult pe acvariu,echipament,plante etc.

Se pune accentul pe acvariu in raport cu numarul de pesti pe care-i inghesui in el.  Altfel nu-ti ramane decat sa mai presari cateva fire de sare, doi stropi de lamaie si gata conserva de "sardine".
Iar afurisitele de echipamente tin in viata pestii aia pe care vrei tu sa pui accentul.
Plantele nu sunt obligatorii, dar aduc un plus de frumusete si sanatate in acvariu.  Si nu se tin in ghivece decat daca le plantezi in jardiniera.

respect0820 A scris:

...daca aveam suficient timp sa stau sa citesc nu mai veneam aici ca sa imi spuna cineva in 2-3 fraze  cum sa fac.

Cand nu ai timp sa citesti si astepti sa ti se puna pe tava, mura in gura, experienta acumulata de altii in ani de citit, experimentat, investit bani, si timp, si nervi, macar fa efortul sa nu-i insulti pe cei de la care astepti ajutor.

29

Re: Incepator

Daca nu-ti plac acvariile care le vezi pe forum, te poti adapta dupa mediul natural al pestilor care-ti plac. Ai in filmuletul urmator un peisaj natural cu pietre, pentru Xiphophorus helleri. Ieftin si bun, imaginatie sa ai!
https://www.youtube.com/watch?v=C64xxX6hl3Q

30 Editat de Ancistrus (2015-04-10 22:20)

Re: Incepator

Inca unu https://www.youtube.com/watch?v=LFIIOaPlVDc

PS: In filmuletul asta apar si guppy la un moment dat smile

31 Editat de respect0820 (2015-04-10 23:15)

Re: Incepator

Asa stimate domn,pana la urma ne intelegem noi......
Am generalizat si eu si am zis in graba dar chiar sant multe acvarii care mi-au placut dar ca acest acvariu l-am facut mai mult pentru copil si nu am vrut sa investesc multi bani mai ales acum la inteput pana mai adun ceva cunostinte.
Am ascultat de sfaturi si am schimbat decorurile artificiale cu niste pietre......progresam incet...... si acum ca mi-ai pomenit de mediul lor natural ce ai zice daca as schimba nisipul cu unul de granulatie mica1-3mm si sa mai pun inca 1-2 pietre si eventual maxim 2-3 plante nepretentioase  renuntand la ideea de Aquabasis+Manado + plante mai multe ?

32

Re: Incepator

respect0820 A scris:

Asa stimate domn,pana la urma ne intelegem noi......

   Parerea mea este ca tu nu prea te intelegi cu lumea, nu ca eu pricep mai greu cerintele tale lol  Oricum ar fi, ma bucur ca reusesti sa socializezi smile
   Problema nisipului tau nu era granulatia ci culorile!
   Mult succes!

Re: Incepator

Multumesc pentru sfaturi .

Re: Incepator

Am o nelamurire care sunt masculi si care femele.
Cei 3 rosii sunt Xipho: 1M+2F
Cei negri Molly am impresia ca sunt toate 3 femele.
Cel galben ?
Cel mare alb mi-a fost vandut drept Molly dar dupa cam 3 saptamani de cand il am i-a crescut coada deci pare a fi Xipho.
Deci o opinie va rog care is M si care F ?
Aaa cel mai important ii gravida femela mare de Xipho,ca de  cam o saptamana ii alergata de masculul rosu iar mai nou si de cel alb ?
https://www.youtube.com/watch?v=itR963L … e=youtu.be

35

Re: Incepator

Ai mai multi masculi pe acolo, inclusiv cel "alb", care este un mascul de xipfo Mikey Mouse.
   Vezi in poza diferentierea pe sexe la vivipari.

36 Editat de respect0820 (2015-04-14 13:16)

Re: Incepator

Ce ma deruteaza este ca la unii creste foarte mult organul reproducator si o poti confunda cu inotatoarea de la femela.
De exemplu aceasta poza:

Re: Incepator

M sau F ?

38

Re: Incepator

Femela.

39 Editat de respect0820 (2015-04-15 01:15)

Re: Incepator

Am inteles. Multumesc.
Atunci nu inteleg de ce in ultima perioada dintre cei  doi Molly ramasi unul ii mascul si tot o alunga din preajma lor pe cea din poza de mai sus si stau numai ei doi.

Re: Incepator

Dupa ceva timp de asteptare  a nascut femela de Xipho.
Aseara am separat-o de ceilalti si dimineata am gasit 20-25 de pui.