41

Re: Incepator

Salut,
Ma bag si eu in seama.
Tinand cont de dimensiunea acvariului si de numarul de pesti, cred ca hranitul de 2 ori pe zi e cam mult (depinde acum si cat de multa hrana le dai).
In principiu e mai bine sa ai pestii flamanzi decat sa putrezeasca mancarea in acvariu.
Eu as limita hrana la 1 tura pe zi, sau una la doua zile. (mai ales ca ai un acvariu suprapopulat).
Succes

Re: Incepator

In momentul de fata am 8 pesti. Dimineata le dau granule iar seara hrana vie.
Le dau de 2-3 ori granule sau cu pipeta hrana vie deci exact cat mananca si nu prea ramane hrana sa se depuna pe substrat.

Re: Incepator

Saptamana trecuta mi-a mai nascut o femela molly dar din pacate mi-a nascut doar 3-4 pui dar morti.
Azi mi-a nascut cea de-a doua femela de molly dar nu am apucat sa o mut din acvariul comunitar si am gasit doar doi pesti.Probabil ca nici nu a nascut mai multi .
I-am pus impreuna cu ceilalti pui de Xipho dar la marime sunt cat ei ,mi se par ca is prea mari la nastere.
Ceilalti pui de Xipho au avut Sambata doua saptamani si sunt ok. Cresc,mananca si sunt mai multi decat am aproximat eu ,sunt cam 35.

Re: Incepator

Ieri am schimbat partial apa la pesti si fiind si foarte cald afara apa a ajuns pana la 30* ceea ce a dus la o nastere mai rapida a femelei de Xipho cu vreo 2-3 zile .
A nascut in acvariul comunitar si am recuperat doar 6 pestisori .
I-am pus impreuna cu fratii lor care au acuma 1 luna .

Re: Incepator

Bineinteles ca azi mi-a nascut femela de Molly, vreo 20 de puisori . Vreo 10 negri iar ceilalti 10 albi sau galbeni,cred ca galbeni ca am un mascul balben.