41

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

...

42

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

...

43

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

...

44

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

...

45

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

Asa raritati am plasat in poze de nu are nimeni si nici nu stie nimeni cum se numesc?

46

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

emil_in A scris:

pentru leduri am vazut pe net un program de pe smartphone,dar nu cunosc detalii.Oricum e cool,reglezi intensitatea,culoarea,etc.

Ca sa poata face asta eu cred ca ar trebui sa aiba leduri RGB. Ori colegul nostru stiu ca are leduri de putere de 3 w albe 20000k +royal blue. Singura solutie ar fi sa gaseasca pe cineva care sa ii faca un dimmer. Dar si acesta ar trebui controlat de calculator sau un program care sa faca asa ceva. Parerea mea. Sau ...Ady daca vrei se poate rezolva mai usor. Se fac traseele la led-uri astfel ibcat sa fie comandate de doua prize programabile astfel incat sa plece la o anumita ora o parte de leduri si pesteun timp dorit de tine...cea de-a doua parte. Si la stingere la fel. Investitie minima(20 lei priza) si ai rezolvat-o asa cum ti-ai dori tu. Bafta cu "micutii tai" in continuare. Comentatori au existat dintotdeauna ,asa ca nu lua in seama decat sfaturile costructive.

---------
0764320771 Lucian

47 Editat de savfof (2016-03-29 01:15)

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

Intre timp am achizitionat urmatoarele specii:

-1M+1F Hara(5-6cm)
-1M+1F Mamba Bay(6cm)
-1M+1F Flavus(10cm)
-1M+1F Mpanga Rock(nu mai stiu denumirea exacta dar seaman cu Mamba Bay)(6-8cm)
-1M+1F Demasoni maturi(4-6cm) + 5 pui(2-3cm)

Toti enumerati mai sus au fost luati de la CiclideBucuresti.ro(Rock si Demasoni maturi),baiatul de pe strada Izvor(Flavus si pui Demason),baiatul de la Trapezului(Hara si Mamba Bay).

In total am ajuns la 26 de indivizi cu tot cu cei 3 negri si 8 Celuleus care ii aveam deja.

Singura problema care am avut-o de la achizitii a fost ca masculul de Mpanga Rock avea o problema la un ochi,ca si cum era orb,il avea alb,asta nu stiu daca asa l-am luat sau in timpul transportului s-a intamplat(invatare de minte sa fiu mai atent la urmatoarele achiztii).

Dupa o saptamana de la ultima achizitie imi apare pe unul din cei negri care i-am achizitionat primii celegrul "Gris",aproximaiv 4-5puncte albe,mai astept o zi sa ma asigur ca este si incep tratamentul,mai iau un incalzitor 30-30,5 grade,3 linguri de sare grunjoasa de muraturi si 2 capacele de albastru de metil(cate 2 capacele timp de 3 zile).Dupa 3 zile gasesc masculul de Mpanga Rock decedat dimineata iar seara cand urma sa fac 30% schimb de apa cum obisnuiesc sa fac la saptamana il gasesc si pe cel mai mare si frumos Celuleus decedat.Ma enervez la culme mai ales ca si seful acvariului dadea semne de probleme,scad temperatura la 28 si adaug o pompa de aer.A doua zi dimineata gasesc inca un Celuleus decedat plus seful acvariului...
Grisul pare sa fi disparut pe pesti nu mai vad nimic.De aspirat le aspir mereu cu aspiratorul Eheim inainte sa le dau de mancare de 2 ori pe zi(toata mizeria se strange intr-o parte a acvariului aproape de sorb si trebuie sa aspir doar acolo),schimb de apa le fac la saptamana aproximativ 30%,temperatura in acvariu o aveam aproximativ 24grade acum am ridicat-o la 26.

Pestii au murit cu gura deschisa dar nu veneau la suprafata ca si cum nu ar fi avut aer...Care ar putea sa fie cauza?
Acum observ ca restul nu dau semne de probleme,am facut test de apa si toate ies ok in parametrii.
Am cei 5 pui de demasoni plus inca un pui de aproximativ de 1 cemtimtru care a fost nascut in acvariu care inca traiesc si nu dau semne de boala si a trebuit sa moara cel mai mare si mai sanatos peste al acvariului...mi se pare ciudat.

Intre timp am schimbat toate ledurile Royal Blue si am numai albe de 20K pentru ca nu imi ieseau pozele clare si se vedea prea albastru in video.

Ce pareri aveti,este pozibil sa fi luat o boala cu cei cumparati si sa se manifeste abia  dupa un timp?

48

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

...

49

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

...

50

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

savfof A scris:

...

Sal colegul !
Dupa cum bine stii si ti-am mai spus ,africanii sunt foarte rezistenti ca si pesti . Faptul ca au facut gris ,insemna ca ceva nu a fost ok .In mod normal orice nou venit in acvariu nu trebuie introdus de prima data ,ci ar trebui sa treaca mai intai printr-un bazin de carantina. Stiu ca cei de la care ai luat pestii te-au asigurat ca sunt perfect sanatosi si poate ca asa a si fost .Insa acestia pot fi purtatori sau se pot imbolnavi si in urma unui transport. De aceea se recomanda  a fi trecuti printr-un bazin de carantina.
Referitor la tratament... acesta trebuia urmat cel putin 4-5 zile cu schimburi dese de apa (zilnic un schimb de apa de 30 % )pana cand observai ca au disparut punctele albe de pe pestisori,o  temperatura de peste29-30 grade in timpul acestor zile ,aerare puternica si abia dupa aceste zile incepi sa scazi temperatura treptat cu 1 grad pe zi pt a nu creea soc de temperatura. Toata acesta operatiune se incheie cam in acele 10 zile despre care iti spuneam . Sa stii ca majoritatea acvaristilor prefera acest tratament in locul celui cu Punktol.
Ceea ce spui ca s-a intamplat dovedeste cu siguranta ca ai introdus in acvariu pesti care au fost bolnavi si care au fost purtatori si nu prea ai urmat nici pasii pe care ti i-am explicat eu la tel  asa cum ar fi trebuit .
Altfel cum iti explici ca ai avut niste pesti sanatosi in acvariu timp de o luna si ceva si cum ai introdus altii noi fara a fi trecuti  prin carantina, s-a ajuns la aceasta tragedie . Iti spuneam ca acelasi tratament il aplicam si eu in trecut viviparilor si nu aveam decese.Ori viviparii sunt mult mai sensibili  decat africanii.

Ce sa mai spun decat ca imi pare rau si sper ca decesele sa se opreasca aici .

Bafta cu pestisorii tai .

---------
0764320771 Lucian

51

Re: Ajutor acvariu ciclide !!!

Reproducere Flavus

https://www.youtube.com/watch?v=A3EBEqR … e=youtu.be