Subiect: Help

Salutare

      De curand am dat startul unui nano cube 20l pentru copil, mai exact vineri 19.02.2016 si azi mi-a aparut o chestie albicioasa care se intindea pe aproape tuaua suprafata radacinii pentru decor(poze). Azi am constatat aceasta aparitie si am curatat cu o pensula, am schimbat o parte din apa si dupa aceasta operatiune mi-am dat seama ca nu am facut poza pentru a cere ajutor dar se vede in pozele puse ceea ce a mai ramas.

Va multumesc anticipat!

2

Re: Help

e bazinu la inceput, e normal sa apara, niste melci pomacea ar rezolva problema, dar sa stii ca trece si de la sine, pana nu se termina ciclul azotului ar fi bine sa nu mai schimbi apa (asta in cazul in care nu ai pesti in acvariu). numai bine

Re: Help

Salut suru2005

Multumesc de raspuns, nu am niciun peste in acvariu si nici nu voi baga pana nu e gata ciclarea.

Am alta problema care nu stiu cum sa o rezolv, am temperatura in acvariu la 30gr si deaia am schimbat apa ca sa mai scada temp. nu e pus langa sursa de caldura dar e cea mai calduroasa camera(am redus caloriferul) sa vad ce se intimpla.

4

Re: Help

Incearca sa schimbi si termometrul sau sa verifici cu altul...
La 30°C in casa stai obligatoriu in bermude. Asa ca eu cred ca nu ai 30°C in acvariu decat daca e incalzitorul necalibrat sau termometrul prost...

Re: Help

Am verificat termometru in apa rece si functioneaza foarte bine dar cred ca temperatura de 30° se datoreaza din cauza pompei pentru ca era foarte incinsa ocazie cu care am curatat-o am racit din nou apa si am dat drumul din nou. Voi astepta sa vad daca tot asa se incalzeste si daca problema continua voi cumpara alta.
     Albeata respectiva s-a intins si pe sticla acvariului.

Re: Help

Acuma am obsevat ca imi apare o alga maro/ bruna pe plantele din acvariu, ce pot sa fac?

7 Editat de sorynos (2016-02-23 13:02)

Re: Help

Salut!
Si eu am patit acelasi lucru cand am ciclat acvariul. Mi-au aparut pe lemn niste vata albicioasa care ulterior s-a maronit. Se intampla la acvariile noi si la elementele de decor noi introduse.
La mine era deja cam la sfarsitul saptamanii nr.2 de ciclare si deja imi aparusera si alge . Se vad in fotografie si algele si vata aceea alba. Algele aparusera la muschiul legat de mine pe lemn si se intinsese si pe pietrele si plantele alaturate.
Am scos lemnul si l-am curatat cu apa si cu o perie de sarma. Am aruncat si muschiul incarcat cu alge. Am curatat algele de pe plante si pietre si le-am introdus in acvariu . Nu a mai aparut vata aceea.
Legat de problema algelor ... am bagat 1 doza de solutie impotriva algelor si dupa ce am introdus 2 Ancistrus au disparut si algele. Nu au mai aparut. Nu a mai fost nevoie de o a 2-a doza.

Referitor la alge ... Mai bine ai posta o fotografie ca sa primesti niste sfaturi competente de la acvaristii mai experimentati. Din cate stiu eu algele brune se formeaza din cauza iluminarii insuficiente. Sa nu fie cumva mazga aceea care se depune pe plante/decor din cauza filtrarii deficitare.
Zic si eu ...
Dar mai bine pui cateva poze.

Numai bine !

Re: Help

Am rezolvat problema cu temperatura in acvariu, era de la pompa(daca o opream si lasam cateva ore scadea temperatura) deci cumparat alta pompa.

Deocamdata toate sunt bune,  voi reveni cu poze.

9

Re: Help

marius_calboreanu A scris:

Am rezolvat problema cu temperatura in acvariu, era de la pompa(daca o opream si lasam cateva ore scadea temperatura) deci cumparat alta pompa.

Deocamdata toate sunt bune,  voi reveni cu poze.

Te referi la incalzitor cred....