1

Subiect: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

Buna ziua stimati colegi smile  :pp

Fosta acvarista, am crezut ca am scapat, dar si dupa 10 de ani de pauza nu scap de microb, ba e mai rau big_smile
Am un acvariu mic de 60l unde totul e minunat, nu despre el e vorba ci despre scenariile unuia mai mare.
Am mai multe idei cu ce vreau sa pun IN acvariu (vreau sa il plantez si sa fie fabulos, studiez intens tot ce gasesc despre aquascaping, mai am timp),inainte de asta insa am nevoie de cateva pareri si experiente daca sunt cu UNDE si CUM sa pun acvariul...
Pe scurt, am o camera deschisa si vreau sa o inchid cu: dulap,pe el un acvariu de sa zicem 200l depinde cum iese in functie de dimensiuni, deasupra dulap pana sus, apoi usa glisanta.
Dilema mea este: il fac la comanda? caci toate acvariile deja facute au capacele prevazute cu iesiri pt cabluri/furtune in fata sau spate, mie imi trebuie in lateral, acvariul va avea 2 fete, in hol si in camera. Doar nu o sa las cablaraia la vedere...
L-as fi luat facut, ca era mai rapid...si era si de firma. Dar ce te faci cu capacul?
Dulapurile si usa mi le face cineva pe comanda odata ce ma hotarasc la dimensiuni acvariu.
De asemenea, din ce am citit/vazut, astea in perete/dulap sunt mai mult lungi, corect?  Prea inalt nu il vreau caci eu am 1.60m si ce ma fac, ma urc pe scara sa umblu in el? big_smile
Ce ziceti?

Re: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

Buna! Gasesti la Hornbach acvariu de 200, 100x40x50. Doar sticla, era 300 si ceva. Capacul il poti face la diferiti colegi de forum care se ocupa cu asa ceva, Mai exista si varianta open top, cu lampa. In ultima varianta, te poti duce cu toata mataraia pe care parte vrei.

3

Re: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

Aha, ia sa dau o tura pe acolo. Am tot evitat Hornbach din cauza numeroaselor persoane care spuneau de pestii bolnavi...dar la acvarii nu m-am uitat.
As vrea sa aiba neaparat capac, am si melc, mai iese ala in excursie cine stie unde ma trezesc cu el big_smile plus ca mi-a sarit un pestisor mai demult din acvariu si am ramas cu sechele :fcry
Merci de sugestie wink

Re: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

sefer jesirah A scris:

Buna! Gasesti la Hornbach acvariu de 200, 100x40x50. Doar sticla, era 300 si ceva. Capacul il poti face la diferiti colegi de forum care se ocupa cu asa ceva, Mai exista si varianta open top, cu lampa. In ultima varianta, te poti duce cu toata mataraia pe care parte vrei.

Nu stiu ce sa zic colegu cu "Hornbach".
Inainte aveau dar acum am inteles ca nu mai au decat pe cele 80 lungime .
Am fost si eu acolo acum vreo doua luni sa imi caut unul de 160x40x40 si nu mai aveau .I-am intrebat si au spus ca nu mai au si s-ar putea sa nici nu mai aduca deoarece firma care le facea nu mai produce la dimensiunile astea.
Varianta asta am mai auzit-o si de la unii colegi de pe forum in perioada in care cautam ceva la 1 m lungime .

Dar eu chiar im doresc ca intre timp sa fi adus ,iar noua noastra colega sa aiba parte sa gaseasca ceea ce isi doreste si sa nu faca drumuri degeaba pe la magazinele Hornbach.


P.S

Bine ai venit printre noi colega "Viviana''!

---------
0764320771 Lucian

Re: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

http://olx.ro/oferta/vand-acvariu-nou-160-litri-100x40x40-gratuit-plasa-pesti-termometru-ID3gZWL.html#7068df9fc6

Uite aici ceva ce te-ar putea interesa .
Avantajos este si faptul ca spre deosebire de cele din Hornbach ..acesta are grosimea geamului de 8 mm.

---------
0764320771 Lucian

6

Re: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

M-oi duce eu si pana la unu Hornbach, e pe langa serviciul meu cumva, sa fie...
daca nu, probabil o sa il fac la comanda.
Macar de 90 lungime tot il fac, da-l incolo...inalt nu, lat mai putin...macar lung sa fie smile)
multumesc tuturor big_smile
Va tin la curent. :flove

Re: Inchidere camera cu acvariu/dulap/usa

100x40x50, din Hornbach, era MP facut de Eheim si are sticla de  8 grosime. Ulterior a mai aparut o firma care pastra dimensiunile, ceva cu Marina...