1 Editat de vexx (2016-09-14 23:18)

Subiect: Albastru de metil + sare, o parere va rog

De curand m-am hotarat sa-mi aduc la munca unul din prietenii mei acvatici, un Betta turcoaz pe care il am de cand avea 1 cm.

Pe scurt : Am diagnosticat boala este o ciuperca si am ajuns la concluzia ca sarea neoidata si albastrul de metil sunt o solutie insa nu stiu cum sa-i administrez tratamentul.

Pot sa-i pun atat sare (1 si 1/2 lingurte la 2 l apa) si albastru de metil in acelasi timp ?

va rog ajutati-ma , tin mult la el si as vrea sa-l salvez

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

2

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

daca te uiti pe forum.. gasesti cum se fac tratamentele cu sare neiodata...eu sunt incepator nu pot sa iti dau sfaturi cum sa faci dar ... o lingurita si jumatate la 2 l de apa... mi se pare mult...ca sa il ti in bol cu atita sare...poate .. nu stiu.. poate .... poti utiliza aceasta cantitate daca ai faci bai cu sare...dar .. eu zic sa cauti pe forum... aici la boli si tratamente sigur ai sa gasesti informatiile de care ai nevoie si asteapta sa vezi si raspunsul colegilor
  d-ar ar trebui sa dai niste date despre acvariul in care l-ai tinut... citi litrii are acvariul.,plante.ce pesti mai ai in el,mediu de filtrare , tipul de filtru... si o poza nu ar strica... asta ai ajuta sa fie cit mai aproape de diagnostic si sa iti spuna ce tip de tratament sa urmezi

3

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

multumesc de raspuns omule !

Pana acum 3 saptamani a stat in acvariul comunitar de 180 l insa a inceput sa-mi atace ceilalti asa ca am fost nevoit sa-l aduc la birou unde e si acum intr-un acv de 2 l.

Pe viitor, dupa ce il salvez ii voi lua ceva mai mare .

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

4 Editat de xgrec (2016-09-15 23:07)

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

vexx A scris:

multumesc de raspuns omule !

Pana acum 3 saptamani a stat in acvariul de 180 l si acum intr-un acv de 2 l.

Cred ca asta iti raspunde la intrebare: de ce dracu mi  s-a imbolnavit pestele. Stresul datorat mutarii i-a slabit sistemul imunitar.
Cum ai ajuns la concluzia ca sarea in combinatie cu albastrul de metilen sunt bune?
Pentru mai multe sfaturi trebuie sa ne dai mai multe informatii, sa arati poze. Altfel te trezesti cu sfaturi pentru o boala, cand el are altceva.

5

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

salut Xgrec !

Ce rost are sa pun poze si sa va cer identificarea bolii daca am identificat-o deja si am si scris clar e vb de CIUPERCA ? smile

3 saptamani a fost sanatos,  am mutat zeci de pesti pana acum si nu s-a intamplat nimic, pestele s-a imbolnavit datorita colegilor binevoitori care desi le-am spus sa nu-l hraneasca in exces ei au facut-o ca atare calitatea apei s-a inrautatit si a devenit toxica provocand ciuperca.

am ajuns la concluzia ca baile de sare si albastrul de metil sunt eficiente cautand si cititnd despre cum imi pot salva prietenul smile

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

6

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Daca tu stii mai bine ce boala este, ce a provocat-o, cum se trateaza, nu vad rostul acestui topic! Si sunt foarte sincer  cand iti scriu lucrurile astea.
Mai degraba faceai un topic in care descriai boala, solutia gasita de tine - pentru ca D-zeu stie ce metode de diagnosticare folosesti si cum ai ajuns la concluzia ca sarea si albastrul de metilen sunt solutia, dar poate ajuta si pe altcineva, cine stie - si concluzia tratamentului experimental.

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

xgrec A scris:

Daca tu stii mai bine ce boala este, ce a provocat-o, cum se trateaza, nu vad rostul acestui topic!

   Doar citez, fara sa comentez!

8 Editat de vexx (2016-09-26 23:23)

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Am deschis acest topic sperand sa citesc parerea unor oameni trecuti prin multe aventuri prin vastul domeniu al acvaristicii, ce pot da un sfat bun si care pot aduce argumente in privinta afirmatiilor si sfaturilor pe care le dau.

Am indentificat boala ( am mentinoat deja de doua ori) si am gasit si un tratament de care nu eram sigur 100% , motiv pentru care am deschis acest topic insa dupa cum se poate observa e greu sa ajuti e mai usor sa arunci cu sageti si sa te prefaci ca nu intelegi despre ce e vorba.. hai sa simplific ca sa inteleaga si nepotelul meu de 5 ani : PENTRU CIUPERCA ESTE BUN TRATAMENTUL CU ALBASTRU DE METIL SI SARE NEIODATA ????????
ca sa nu primesc replici superficiale si raspunsuri care nu ajuta pe nimeni din partea unor oameni rotunzi cu capete patrate ce vad doar dintr-o perspectiva limitata am sa raspund tot eu la intrebare :
DA , BAILE CU SARE NEIODATA SI ALBASTRUL DE METIL MI-AU SALVAT BETTANUL.

Albastrul de metil este eficace impotriva ciupercilor. Se dizolva 1g pe pudra, pe care o putem gasi in farmacie, in 1 l de apa. Se trateaza pestii cu 0,5 pana la 1 ml/litru din aceasta solutie, iar ouale cu 1 ml/litru. Apoi se schimba in mod progresiv cate 25% din volumul de apa pentru a elimina produsul. Albastrul de metil nu se foloseste in apa de mare.

Ciupercile:

Simptome: increscente albe pufoase asemanatoare vatei, pe corp si pe inotatoare.
Cauze: atacuri ale unor ciuperci in locuri unde pielea pestelui a fost ranita datorita unui parazit sau a unei ulceratii.
Tratament: medicatie speciala impotriva ciupercilor , tratarea direct pe piele si a apei din acvariu cu albastru de metil.


In stadiul timpuriu al infectiei, pestele inoata normal, dar in general cu inotatoarele usor stranse. Daca privesti de-a lungul partilor laterale ale corpului pestelui, poti vedea deja unele pete subtiri, “lanoase” (pufoase) in mucusul care acopera pestele. Acestea vor creste, desvoltandu-se sub forma unor excrescente pufoase. Pe masura ce infectia progreseaza, pestele va deveni timid, retras si va inceta sa manance. E posibil ca infectia, uneori, sa se extinda la nivelul intregului corp pestelui, si poate chiar sa inceapa “sa sape” in tesutul muscular al pestelui si in organe.
Infectiile fungice sunt uneori confundate cu boli care arata foarte asemanator.
O excrescenta gri, vascoasa in jurul gurii pestelui seamana cu fungus dar este infectia Columnaris.
Marginile albe, vascoase sau filiforme ale inotatoarelor pot sa aiba aspectul de infectie cu fungus, dar este fin rot, o infectie dificila.
Petele fine, albe, cu aspect pufos, sunt o infectie cu epistylidae. Acestea sunt mici protozoare care se agata de animalele de apa mica si de pestii care se mica lent. Sunt mai “agatatoare” decat parazitii, dar pot provoca prejudicii pestilor. Deoarece pielea pestilor poate fi iritata de aceste organisme. Cand pestele incepe sa se elibereze de pasagerii lui iritanti, aceasta poate dauna pielii lui si poate fi infectata cu bacterii si fungi.
Cu o lupa care mareste putin (100x) poti vedea clar firele de fungi, iar daca nu, atunci este vorba despre o infectie bacteriana sau infectie cu epistylidae. Bacteriile pot fi vazute numai cu o lentila care mareste mai mult (minimum 400x).
Tratament:
- Identificati si solutionati radacina problemei.
- Medicamentele anti-fungus. Antibioticele, nu vor fi eficiente pentru ca nu este o bacterie.
- Ridicarea temperaturii cu cateva grade (aceasta va ajuta pestii, dar nu si fungusul.
- Baie sarata.
a) baie scurta: 10 grame sare/l pentru apa soft si 20 g sare/l pt apa dura. Puneti pestele in apa timp de 10 – 20 minute. Nu lasati niciodata pestele singur, nesupravegheat. Pestele va incepe sa respire foarte repede, asta e normal, iar dupa putin timp respiratia se va incetini.
Stati langa peste si scoateti-l din baie atunci cand incepe sa se lase pe o parte. Puneti-l inapoi in acvariu si sprijiniti-l pana cand incepe sa inoate din nou singur. Aceasta dureaza de obicei cateva minute.
Daca aveti mai multa experienta puteti lasa pestele ceva mai mult (nu peste 20 de minute!), pana cand respiratia scade la 20 respiratii/minut. Dar trebuie sa stiti foarte bine ce faceti, asa ca nu recomand aceasta. Repetati acest tratament pana ce toate simptomele au disparut ( o data sau de 2 ori pe zi).
b) baie lunga: 5 – 30 gr / litru timp de mai multe zile. Tineti pestele sub atenta supraveghere.


Uite si un link bun care povesteste cate ceva despre sare si cat de eficienta este in multe alte boli , nu doar ciuperca http://www.acvarist.ro/sarea-in-acvariu .




P.S : Am rugamintea sa se schimbe numele topicului in Albastru de metil + sare neiodata : tratament eficient impotriva ciupercilor !!!!!

Seara frumoasa :hug

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

9

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Thankfully, we had the opportunity to experience who you really are.  :-

10

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

se pare ca cineva a facut valuri......

11

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

adrian09 A scris:

se pare ca cineva a facut valuri......

   Pai asa se face! Valuri, usor la suprafata... sa te umple de oxigen lol

12

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

vexx A scris:

ca sa nu primesc replici superficiale si raspunsuri care nu ajuta pe nimeni din partea unor oameni rotunzi cu capete patrate ce vad doar dintr-o perspectiva limitata

Incearca, te rog, sa-ti scoti capul din sfincte. Caci asa-ti vin idei de rahat si jignesti colegii.
Daca esti un copil prost crescut nu e vina noastra!
Ai facut o afirmatie precum ca ai diagnosticat pestele si ai intrebat daca procedezi corect. Orice om cu capul pe umeri, nu in alta parte, ti-ar fi recomandat sa pui poze pentru diagnosticare (pentru ca acum 6 luni habar n-aveai ce pesti ai in acvariu, dragule) si recomandarea unui tratament adecvat. Nu cred ca ai avansat atat de mult in jumatate de an incat sa redescoperi scanteia in paie uscate, forma rotii si apa calda de izvor!
Spui ca ai identificat boala, dar ne intrebi daca poti sa pui sare si dezinfectant in apa. Serios? Pai, ori esti doctor si ai habar despre tratament, ori incerci sa raspunzi cu calm si bun simt la intrebarile pe care ti le adresam, ca sa ajungem la o concluzie comuna.

Inca un lucru: e de prost gust sa ne jignesti, sa citezi un articol de pe alt forum, iar la final sa ne imbratisezi.

13

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Ancistrus A scris:

Valuri, usor la suprafata... sa Se umple ... lol

xgrec A scris:

...de rahat .

14 Editat de vexx (2016-10-12 22:37)

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

xgrec A scris:
vexx A scris:

ca sa nu primesc replici superficiale si raspunsuri care nu ajuta pe nimeni din partea unor oameni rotunzi cu capete patrate ce vad doar dintr-o perspectiva limitata

Incearca, te rog, sa-ti scoti capul din sfincte. Caci asa-ti vin idei de rahat si jignesti colegii.
Daca esti un copil prost crescut nu e vina noastra!
Ai facut o afirmatie precum ca ai diagnosticat pestele si ai intrebat daca procedezi corect. Orice om cu capul pe umeri, nu in alta parte, ti-ar fi recomandat sa pui poze pentru diagnosticare (pentru ca acum 6 luni habar n-aveai ce pesti ai in acvariu, dragule) si recomandarea unui tratament adecvat. Nu cred ca ai avansat atat de mult in jumatate de an incat sa redescoperi scanteia in paie uscate, forma rotii si apa calda de izvor!
Spui ca ai identificat boala, dar ne intrebi daca poti sa pui sare si dezinfectant in apa. Serios? Pai, ori esti doctor si ai habar despre tratament, ori incerci sa raspunzi cu calm si bun simt la intrebarile pe care ti le adresam, ca sa ajungem la o concluzie comuna.

Inca un lucru: e de prost gust sa ne jignesti, sa citezi un articol de pe alt forum, iar la final sa ne imbratisezi.


Calmeaza-te amice, altfel risti sa ti se inroseasca ochii  :apl  .

Daca ai fi dat un raspuns de bun simt probabil ca nu m-as fi luat de capul tau patrat sau de egoul tau rotund wink

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

15 Editat de vexx (2016-10-12 22:50)

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Faye A scris:
Ancistrus A scris:

Valuri, usor la suprafata... sa Se umple ... lol

xgrec A scris:

...de rahat .


Normal ca se agita apele cand sunteti plini de prejudecati smile

Xgrec, bro ... cand un om iti cere ajutorul ori gasesti resursele necesare sa faci ceva bun ori te abtii si mergi mai departe. Uite-te te rog la tot ce s-a scris si vei putea observa ca desii aveai toate informatiile de care aveai nevoie sa vi cu o solutie ai preferat comentariile la adresa mea , asta denota un caracter urat, de RAHAT am putea spune.

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

16

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Faye A scris:

Thankfully, we had the opportunity to experience who you really are.  :-

keep on dreamin' dear  :sok  :sok

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

17

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Daca ne gandim putin, tot off-topicul era de evitat , eu am pus o intrebare relativ simpla, cu raspuns de da sau nu , raspuns ce ar fi putut salva viata unei vietati insa raspunsurile primite au fost profund pierdute in prejudecati asa ca totul a degenerat.
Pentru voi ce e mai important ? cine are dreptate, cine e de vina, cine stie mai multe sau cine ajuta la salvarea unuia sau mai multor pestisori ?


Ce ma amuza si mai mult e felul incare tot voi va victimizati smile)) ca vezi tu doamne sunt eu "copil prost crescut" , pffff atata ipocrizine intr-un singur loc ... e incredibil smile)

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

18

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Vexx, amice, cand o sa-ti scoti capul din fund, da-ne un semn!
Pana atunci fa pe victimoza, ca o "fetita" de pe centura ce primeste o palma la fund si se vaita ca-i virgina!
Ai invatat numele speciilor pe care le tii in bazin?

19

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

xgrec A scris:

Vexx, amice, cand o sa-ti scoti capul din fund, da-ne un semn!
Pana atunci fa pe victimoza, ca o "fetita" de pe centura ce primeste o palma la fund si se vaita ca-i virgina!
Ai invatat numele speciilor pe care le tii in bazin?


desi ai merita sa te jignesc iar , consider ca de data aceasta replica nu a fost doar ignoranta ci si penibila , cu alte cuvinte te faci singur de ras. fugi la somn  (:|

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are

20

Re: Albastru de metil + sare, o parere va rog

Offf... terminati odata! Cine termina ultimul e cel mai tareeee lol