1

Subiect: Intrebare balast

Am un acvariu de 60 l cu un neon PL 24 w, cu balast electonic Hailea 24w. Daca arunc neonul vechi si cumpar un neon T5/T8(24w), acesta poate functiona cu balastul vechi(binenteles dupa ce se fac legaturile de rigoare).

Multumesc anticipat!

2

Re: Intrebare balast

Cu tot cu soclu s-ar putea sa nu incapa in capac. Cel putin alea t5 nu incap sigur...masoara inainte capacul si daca vrei sa iei de la osram intra pe sit-ul lor si vezi dimensiunile pt fiecare neon in parte.

3 Editat de kimi (2016-10-24 19:58)

Re: Intrebare balast

Incape...are 43-44 cm, e un solar natur jbl T5  24 w. Intrebarea e daca merge cu balastul care il am deja(dpv al w e ok, 24). Pun si o poza

4 Editat de adevarinstarepura (2016-10-31 23:12)

Re: Intrebare balast

Cat timp functioneaza si da inca randament, eu as lasa asa cum este...
Poti pune un droser dublu pt T8 si sa pui 2 neoane 15watti 45cm.  T5 e fierbinte, o sa genereze mai mult condens... Producatorii de lampi consacrati ca Juwel recomanda 15cm intre tubul T5 si nivelul apei...
Drosere aprind tuburile de puterea pt care sunt concepute cu o anumita toleranta. Chiar daca pui un tub de altfel (PL, T5, T8) si de aceeasi putere, uiti un amanunt:  droserul e conceput pt o anumita sarcina, rezistenta filamentului tuburilor este diferita intre diferite tuburi. E posibil sa se arda droserul.

...dependent de culori...

5

Re: Intrebare balast

Am cumparat alt droser si un neon T5, asta vechi il scot, nici macar n-am sa incerc sa vad daca merge, are 7 ani totusi...
Oricum, multumesc pt raspuns!