1

Subiect: paramentri apa acvariu

Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu acvariul meu. Are o capacitate de 260 L - 300 L , am 8 discusi , 20 neoni rosii , 2 sanitari , si 3 botia ( clown loach ) , 4 pietre dragonstone acvarium , 1 lemn decorativ si 6 plante (mici si medii ), incalzitor , filtru intern cu pompa tetra filter 1200 plus. . Schimb aproximativ 40-60L apa aproximativ de 2 ori pe saptamana , dupa schimbarea apei cu apa de la robinet , pun si substanta care adapteaza apa de robinet in parametrii apei de acvariu. Ce ma intereseaza daca imi puteti spune parametrii optimi pe care apa trebuie sa ii aiba , gen pH, gH, kH, NO2-NO3-NO4 si Cl2. Apa o testez cu AMTRA MULTICHECK 6 si am urmatoarele valori: pH - 6.4 , gH - >10 , kH - 0 , NO2 - 1 , NO3 - 70 , NO4- nu am niciun indice pe hartie si nu stiu cum sa il stabilesc , Cl2 - 0 . Am acest acvariu de mai putin de 6 luni si nu am niciun habar in domeniu.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

2 Editat de Ancistrus (2016-11-18 18:59)

Re: paramentri apa acvariu

Salut!
   Valorile par bune... ca ale unui acvariu in curs de ciclare (asta referitor la NO2 ala) dar, NO4 sau NH4?

PS: Poti mari schimbul de apa, la macar 35-40%, o data pe saptamana.

3 Editat de Ancistrus (2016-11-27 03:43)

Re: paramentri apa acvariu

Deci... cat ti-a aratat NO4 ultima data? smile

PS: Dragii mei, sunt sigur ca acest coleg "zambet" nu-si mai gaseste postarea, este?  :stupid  lol