1

Subiect: red parrot bolnav

Hello

Am un acvariu de 180 de l in care am doar 3 pesti,  1 ciclida africana si 2 ciclide americane (red parrot)  - da, am citit ca nu se tin in mod normal impreuna dar sunt toti 3 pesti adoptati care care altfel nu ar fi avut sanse sa traiasca.

Am 2 probleme - unul dintre parrots (cred ca femela, ca e mai putin agresiv) nu prea mai innoata si sta doar pe fund, sta mai mult pe o parte. Am vazut ca din cand in cand isi mai schimba pozitia si se muta dintr-un ascunzis in altul.
cand le dau de mancare reactioeaza, dar mai incet si se duce si mananca apoi se duce inapoi la fund.

inainte de chestia asta am vazut ca cei 2 parrots au avut un fel de ritual, sau cum sa ii spun, isi dadeau  tarcoale in cercuri si se prindeau de buza frontal.
dar la modul genral mai mult celalalt (masculul cred) tot il bazaia pe cel bolnav si ii dadea cate una.

asa faceau
https://www.youtube.com/watch?v=nAlpZYHxjQU

Nu am vazut semne pe solzi sau ceva decat ca isi mai variaza culoarea intre alb si portocaliu  Azi dimineata era mai portocalie


A doua problema ar fi ca imi apare un fel de alga sau depundere maro pe pereti si pe pietre.
acum schimb apa saptamanal, inainte cam la 2 saptamani o schimbam si curat peretii dar vad ca tot revine la loc

2

Re: red parrot bolnav

Nici o idee ?
eu banuiesc ca s-au batut si i-a fost afectata vezica inotatoare

iar despre depunerile pe pereti am auzit de la cineva ca ar fi pur si simplu mizerie si tre sa curat mai bine nisipul, mi-am cumparat un sifon de la tetra sa vedem cum se comporta

mne