21

Re: ochi umflat la caras telescopic

totusi sa il scoata din seara asta? eu zic ca nu.. cel putin pana nu are acvariul carantina gata..

22

Re: ochi umflat la caras telescopic

Va supravietui, daca tu crezi ... smile

te duci maine iei tratamentul si neaparat vitaminele... bietii sunt si ei ca si noi... daca luam antibiotic pt vreo boala luam si-o vitamina... Nu?

Calmeaza-te ca totul va fi bine...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: ochi umflat la caras telescopic

Ma gandesc ca stresul unui acvariu neciclat o sa-l dea gata,Stiu ca ei sunt sensibili la parametrii apei

24

Re: ochi umflat la caras telescopic

Daca nu ai niciun acvariu de rezerva, nici medicamentul, n-are rost sa-l stresezi mai tare... lasa-l sa doarma in patul lui in seara asta..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: ochi umflat la caras telescopic

Am avut pui de vivipari carora le-am dat vitamine si desigur ca le-am dat si carasilor.Dar oricum o sa iau.Le-am dat in ultima sapt hrana congelata.E posibil sa fie vreo problema de la ea?

26

Re: ochi umflat la caras telescopic

Daca Roxi isi va lua un acvariu mai mare ... atunci va incepe greul ca ala trebuie ciclat.. iar asta de carantina se va decicla daca foloseste Bactopur direct.., dar daca isi salveaza unul din filtre cu ajutorul lui Sera Nitrivec il pune pe picioare...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

27

Re: ochi umflat la caras telescopic

sunt, dar.. ei sunt sensibili la nitriti din apa.. care se formeaza din descompunerea fecalelor si a mancarii..
deocamdata asa ceva nu ai acolo.. e important sa sifonezi acvariul carantina in fiecare zi..  se pot tine acvarii si fara filtre, dar cu f putine vietuitoare, sunt acvarii de concurs care stau asta.. cheia e sa schimbi apa zilnic la el..
eu zic sa il mai lasi pana e gata acvariul de carantina, va un stres in plus pt el.

28

Re: ochi umflat la caras telescopic

dar daca cumpar de pe forumul nostru unul gata ciclat?

29

Re: ochi umflat la caras telescopic

Fac schimburi mici de apa?pun ceva in acvariul comun?

30

Re: ochi umflat la caras telescopic

pun in apa ceva gen Cristal Water,Aqua Safe,Easy balance?

31

Re: ochi umflat la caras telescopic

roxi31 A scris:

Fac schimburi mici de apa?pun ceva in acvariul comun?

Nu. N-are rost... daca doar el e afectat, n-are rost sa le dai medicamente aiurea celorlalti.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

32

Re: ochi umflat la caras telescopic

Desi unii nu sunt de acord, eu am facut ciclari rapide in acvarii cu ajutorul bacteriilor bune de cumparat, gen Fileter Start de la JBL si Nitrivec de la Sera.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

33

Re: ochi umflat la caras telescopic

nu poti sa cumperi un acvariu ciclat.. nu exista notiunea asta, daca cineva sustine ca vinde asa ceva minte.. in momentul in care il transporti, se decicleaza.. o metoda ar fi, dar e complex.. trebuie scoasa apa din acvariu, filtrul trebuie bagat intr-un recipient galeata sau 5l in care sa mearga continuu alimentat de la masina cu transformator. e greu.. oricum.. nu asta e problema ta.
sfatul meu.. nu face tratamentul in acvariul comunitar.. o sa folosesti apa si filtrul pt cel nou, pestele se poate trata si in acvariul carantina cu putina atentie

34

Re: ochi umflat la caras telescopic

Oricum avantajul e ca tratamentul e cam 3 zile, dupa care se tine sub supraveghere inca 3...
In acvariul de carantina pui jumatate din capacitatea lui apa din acvariu si jumatate apa proaspata declorinata sau tratata cu aqua safe, aquatan, biotopol etc.




Daca tot cumperi maine unul nou... poti sa-i faci tratamnetul in ala... (o parere...)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

35

Re: ochi umflat la caras telescopic

Multumesc din nou.Chiar o sa fac tot ce pot.Cautand pe net o solutie am gasit chiar post-ul luciei si am citit pas cu pas cum a urmat ea trat.
Chiar nu ma gandeam sa-l tratez in cel nou.
O sa va tin la curent.Sper sa nu se intample nimic rau pina maine.O seara buna si multumesc.

36

Re: ochi umflat la caras telescopic

Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: ochi umflat la caras telescopic

Sanatate tuturor!

38

Re: ochi umflat la caras telescopic

Am plecat de la serviciu cu sufletul la gura,mi-era si teama sa ma uit in acvariu.Dar carasul meu e bine ca stare generala,mananca,doar ochiul arata rau.Nu am gasit in toata Targovistea Baktopur.La petshop mi-au zis sa pun in apa sare si furazolidon.Ce parere aveti?Din pacate nu mai am incredere in cei de la magazin care dau informatii aiurea ca sa vanda.

39

Re: ochi umflat la caras telescopic

furazolidonul se da 2 tablete la 25 de litri de apa.furazolidonul face minuni la franjurarea cozilor si coloritului la guppy.dar se va trata numai pestele bolnav sau daca sunt toti bolnavi  direct in bazinul mare .la altceva nu stiu . treaba este ca  eu cred ca ochiul umflat este de la un parazit. incearca sa vezi daca se vede ceva ca un firisor pe ochiul lui.
eu te-as sfatui sa faci un tratament cu JBL Argudol   apoi cu JBL Acclimol pt vindecarea ranilor parazitului daca este un parazit. treaba este ca nu stim exact cu ce avem de-a face.

40

Re: ochi umflat la caras telescopic

roxi31 A scris:

Am plecat de la serviciu cu sufletul la gura,mi-era si teama sa ma uit in acvariu.Dar carasul meu e bine ca stare generala,mananca,doar ochiul arata rau.Nu am gasit in toata Targovistea Baktopur.La petshop mi-au zis sa pun in apa sare si furazolidon.Ce parere aveti?Din pacate nu mai am incredere in cei de la magazin care dau informatii aiurea ca sa vanda.

Acuma ce sa zic... medicamentele folosite in medicina umana sunt facute pt noi... dozajul e pe kg/corp. Un peste are cateva grame... cum ii dozezi furazolidonul... care este antidiareic?

Nu stiu ce sa zic... comanda mai bine de net, ca sunt firme de curierat care livreaza si sambata.

Substanta activa din Baktopur se cheama Nifurpirinol, si nu cred ca e folosit si in medicatia umana...

Parerea mea e ca medicamentele pt pesti, sunt medicamente pt pesti iar cele pt noi sunt pt noi...
Anitbioticul uman contine si excipienti, sa nu ne atace stomacul, ficatul... etc, eu cred ca acela pt animalute e calculat pt ele...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.