41

Re: ochi umflat la caras telescopic

AAAA!

Am uitat poti cauta/cumpara si JBL Furanol.
E acelas lucru (doar ca e mai scump...)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

42

Re: ochi umflat la caras telescopic

Lucia A scris:

AAAA!

Am uitat poti cauta/cumpara si JBL Furanol.
E acelas lucru (doar ca e mai scump...)

este mai scump dar daca nu gaseste altceva asta este. roxi dai un search prin oras la magazine si cauta SERA,   JBL ,  TETRA,   aquatic nature , dupla .cauta una din aceste firme si acolo o sa gasesti si remediul tau. dar incearca sa urmaresti exact ceea ce prezinta pestisorul tau si da mai multe detalii daca poti.

43

Re: ochi umflat la caras telescopic

sigur.multumesc mult.Ma bucur sa vad ca starea generala nu e alterata,asta imi da sperante.Daca nu reusesc sa comand in timp util vin in bucuresti,ca nu-l pot lasa asa.
Imediat ce reusesc pun si niste poze cu ochiul lui,am descoperit azi cat de greu e sa fotografiezi in acvariu.

44

Re: ochi umflat la caras telescopic

Pana soseste medicamentul i-am facut bai cu verde de malachit in bazinul de 10 l in care am pus apa luata din acvariu si am pus putin si in acvariul comun.Pestele mananca,nu e apatic si umflatura pare sa fie mai mica.sper sa primesc azi Baktopur.

45

Re: ochi umflat la caras telescopic

roxi31 A scris:

Pana soseste medicamentul i-am facut bai cu verde de malachit in bazinul de 10 l in care am pus apa luata din acvariu si am pus putin si in acvariul comun.Pestele mananca,nu e apatic si umflatura pare sa fie mai mica.sper sa primesc azi Baktopur.

Din experienta care am avut-o cu Nemo (Nini Ninochku), nici el nu era apatic, si intr-adevar manca...
Dar nu stiu daca tu ii faci bai cu verde de malachit, si apoi o sa-i faci tratament cu Baktopur... sa nu fie prea mult..

Faptul ca il tii la "separeu" e OK.
Nu e o regula ca toti sa se imbolnaveasca.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

46

Re: ochi umflat la caras telescopic

Dupa ce am inceput tratamentul,infectia s-a localizat ca un cos apoi s-a fisurat si s-a scurs iar acum ochiul s-a desumflat,desi inca mai are acea "pielita"alba.Crezi ca a trecut pericolul?oricum continui trat si am facut o dezinfectie si in acvariul comun.
Lucia ,cum a ramas ochiul carasului tau?
Si pt ajutorul dat,de acum pe caras il cheama Luci,pt ca nu stiu daca e fetita sau nu.

47

Re: ochi umflat la caras telescopic

Ce draguta esti!
Ma bucur si ma simt onorata ca il/o cheama ca si pe mine... fiindca eu cred ca va trai fericit/a macar vreo 20 de ani... smile

Ochiul lui Nini e aproape normal...
a ramas doar o usoara pielita alba ca un colac in jurul ochiului...

Bine, cine nu stie nu-si da seama ...

Daca vei reusi sa imi pui o poza clara cu el am sa-ti pot spune daca e baiat sau fata... lol lol lol
Am descoperit (in cautari) cum se poate afla daca e baiat su fetita.... lol

Dar as vrea sa-mi vad tizul... lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

48

Re: ochi umflat la caras telescopic

cum ai facut dezinfectie in acvariu.. mi-e sa nu fi facut deciclare..

49

Re: ochi umflat la caras telescopic

merlin21 A scris:

cum ai facut dezinfectie in acvariu.. mi-e sa nu fi facut deciclare..

Roxi31, e foarte buna intrebarea lui merlin21.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

50

Re: ochi umflat la caras telescopic

am pus verde de malachit

51

Re: ochi umflat la caras telescopic

nu am spalat toate cele ca am facut odata aceasta greseala la inceput.

52

Re: ochi umflat la caras telescopic

O sa pun poza,dar e cam greu sa fotografiez,mai ales acum,ca am pus sare si verde de malachit.Fac schimburi mici pana se limpezeste.

53

Re: ochi umflat la caras telescopic

da.. ma gandeam, numai ca orice anitibiotic, orice medicament decicleaza, ai grija cu parametrii apei pe viitor.. sa faci schimburi dese, si ajuta cu nitrivec..
dupa medicamentatie in acvariu se foloseste carbune activ cateva ore sa neutralizeze efectul..
si imi pare rau sa spun dar dezinfectia de obicei se face prin resetarea acvariului si dezinfectarea individuala a fiecarei partii in parte

off topic.. lucia eu mereu pun intrebari si emit pareri pertinente smile))

54

Re: ochi umflat la caras telescopic

merlin21 A scris:

da.. ma gandeam, numai ca orice anitibiotic, orice medicament decicleaza, ai grija cu parametrii apei pe viitor.. sa faci schimburi dese, si ajuta cu nitrivec..
dupa medicamentatie in acvariu se foloseste carbune activ cateva ore sa neutralizeze efectul..
si imi pare rau sa spun dar dezinfectia de obicei se face prin resetarea acvariului si dezinfectarea individuala a fiecarei partii in parte

off topic.. lucia eu mereu pun intrebari si emit pareri pertinente smile))

Da! E foarte buna remarca cu Nitrivec-ul...

Tot offtopic: Asa este, ai spirit de observatie ascutit si o atentie deosebita! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

55

Re: ochi umflat la caras telescopic

Multumesc pt sfaturi.o sa tin cont.Fara sa ma laud am invatat multe in timp f scurt.Spewr sa nu mai fac greseli sau sa-mi pun in pericol pestii.Pe langa pesti am si o pisica si 2 broaste testoase aduse din turcia,despre care a trebuit sa citesc mult.Multumesc pt sfaturi inca o data si,mai ales,pt promptitudine,caci timpul era crucial.Sper sa invat ca sa pot ajuta si eu.Lucia poate imi trimiti o adresa de mail sau mess ca sa-ti trimit poze cu carasii,ca sa nu incarc aici.Poate imi spui care sunt masculi si care femele,ca nu am descoperit pana acum

Re: ochi umflat la caras telescopic

Buna Lucia.    Te rog ajutama .  Am un Caras telescopic l-am primit de la un prieten.  Acum 3 4 luni a apărut o albeata la un ochii si acum 2 zile cred ca ochiu sa spart

57

Re: ochi umflat la caras telescopic

maciuceanu A scris:

Buna Lucia.    Te rog ajutama .  Am un Caras telescopic l-am primit de la un prieten.  Acum 3 4 luni a apărut o albeata la un ochii si acum 2 zile cred ca ochiu sa spart

Si daca ai vazut ca are o albeata acum 3-4 luni de ce nu ai luat masuri de atunci?ai crezut ca trece de la sine? Tragic. identifica de aici http://www.jbl.de/en/online-hospital/pi … h-diseases bola si vezi poate il mai salvezi. Trebuia sa iti deschizi un topic al tau cu detalii mai multe, bazin, populatie, schimb de apa. Nu te uiti ca fata aia Lucia care ii ceri ajutorul a scris acolo ultima oara in anul 2010.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.