101

Re: alte hobby-uri

Radule vad ca te-a luat deja valul....este un lucru excelent! Daca tot dai banii pe ele de ce nu încerci sa iți cumperi kit-uri sa le faci singur, sa vezi atunci satisfacție! :sok

102

Re: alte hobby-uri

pelly67 A scris:

Radule vad ca te-a luat deja valul....este un lucru excelent! Daca tot dai banii pe ele de ce nu încerci sa iți cumperi kit-uri sa le faci singur, sa vezi atunci satisfacție! :sok

e dezamagitor ca nu gasesc prin craiova.. CREDE-MA ca macheta planuiam sa fac de la 11 ani.. neutral
iubesc modelismul si machetele dar nu am posibilitate  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

103

Re: alte hobby-uri

Sunt pe net o grămadă de site-uri profilate, despre fonduri cam greu, asta e! O sa apară soarele și pe ulița ta ,stai liniștit  :sok

104

Re: alte hobby-uri

pelly67 A scris:

Sunt pe net o grămadă de site-uri profilate, despre fonduri cam greu, asta e! O sa apară soarele și pe ulița ta ,stai liniștit  :sok

multumesc pentru sprijinire  :sok  :sok  :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

105

Re: alte hobby-uri

am incercat site-ul ala pe care l-ai postat mai demult pelly ...imi place ! e pe gustul meu la categoria machete dar din pacate taxa de transport e mai mare decat pretul actual al machetei neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

106 Editat de RaduSb (2010-09-26 18:16)

Re: alte hobby-uri

dupa ce am citit topicul vostru acum vreo luna,chiar ma gandeam sa-mi cumpar si eu o macheta,iar astazi cand am fost la un magazin am vazut o revista cu inceputul unei machete a cuirasatului bismarck(Am citit de pe cutie:D),i-am cumparat-o fratelui meu,mi se pare interesanta,in fiecare numar iti da cate putin din macheta,nu e ce sti ce dar pentru o prima macheta mi se pare interesanta chestia

PS:scara de reproducere este de 1:200

107

Re: alte hobby-uri

PAUL citeste ! mi-am luat astazi prima mea macheta ,un p-51 mustang ! acum m-am apucat sa il fac si vreau niste sfaturi si ponturi ! cu ce ai lipit tu machetele tale si cu ce le-ai vopsit ?(firma de unde etc)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

108

Re: alte hobby-uri

http://www.revell.ro/store/
Aici găsești de toate. Iți trebuie lipici și vopsele +pensule (sau aerograf...dacă mai ai bani!)
Ce scara este macheta?

109 Editat de aqua (2010-12-22 23:09)

Re: alte hobby-uri

1/72
hai ca l-am terminat de modelat ,mai am sa il pictez (pensule o sa folosesc) ...ramane sa vad ce fac cu culoriile ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

110

Re: alte hobby-uri

ma paule ce dumnezeu eu mi-am luat teapa cu avionul asta !
pe cutie scrie p-51 mustang ! si ce am facut eu este exact dupa instructiuni !
dar nu asa arata un mustang !
cel din ultima poza e mustang !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

111

Re: alte hobby-uri

gata am gasit !e P-51 A wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

112

Re: alte hobby-uri

Paule culorile alea de pe site nu sunt culori pe baza de ulei ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

113

Re: alte hobby-uri

Nu , sunt pe baza de diluant cele mai uzuale iar noile generații sunt pe baza de apa.

114 Editat de aqua (2010-12-24 23:45)

Re: alte hobby-uri

pelly67 A scris:

Nu , sunt pe baza de diluant cele mai uzuale iar noile generații sunt pe baza de apa.

ok multumesc mult wink
ce tip de pensula sa folosesc ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

115

Re: alte hobby-uri

paule mi-am mai luat o macheta smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

116 Editat de aqua (2011-01-18 02:43)

Re: alte hobby-uri

o macheta nu se vopseste niciodata cand e gata asamblata ! macheta se vopseste cand inca sunt piecele atasate de cadrul de plastic ! inainte de asta,trebuie facuta o baie in apa si sare ca sa elimine surplusul de ulei de pe piesele din fabrica....dupa ce ai vopsit ,iei un creion HB si trasezi peste detaliile machetei ! asa va imbunatatii contrastul machetei si va adauga realism ! niciodata sa nu desprinzi piesele doar de curiozitate ! desprinde numai piesele de care ai nevoie pentru constructie ! cand vopsiti,niciodata sa nu vopsiti (de pensule vorbesc) cu surplus ! cand ati bagat pensula in vobsea ,sterge foarte usor varful de un servetel !
cam asta am studiat eu de pe net si mai mult chiar ...mi-am comandat vopsea de pe revell.ro si machete !

PS :Paule unde esti !  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

117

Re: alte hobby-uri

aqua A scris:

o macheta nu se vopseste niciodata cand e gata asamblata ! macheta se vopseste cand inca sunt piecele atasate de cadrul de plastic ! inainte de asta,trebuie facuta o baie in apa si sare ca sa elimine surplusul de ulei de pe piesele din fabrica....dupa ce ai vopsit ,iei un creion HB si trasezi peste detaliile machetei ! asa va imbunatatii contrastul machetei si va adauga realism ! niciodata sa nu desprinzi piesele doar de curiozitate ! desprinde numai piesele de care ai nevoie pentru constructie ! cand vopsiti,niciodata sa nu vopsiti (de pensule vorbesc) cu surplus ! cand ati bagat pensula in vobsea ,sterge foarte usor varful de un servetel !
cam asta am studiat eu de pe net si mai mult chiar ...mi-am comandat vopsea de pe revell.ro si machete !

PS :Paule unde esti !  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry

Afirmația ta de mai sus este relativa, și se adresează de principiu celor care debutează și care nu au niciun fel de experiență in domeniu.
Mana o formezi după câteva machete realizate, apoi vei înțelege cum și ce anume trebuie făcut. Daca vei vopsii piesele direct pe rama vei avea neplăcuta surpriza sa vezi ca atunci când vei lipii piesele nu vor mai avea continuitate în nuanță și cursivitate a desenului. Aplicarea vopselurilor cu pensula este o treaba de mare migala și precizie, în comparație cu aplicarea cu aerograful care iți da o vopsire perfecta sau aproape perfecta.
Iți recomand înainte de începerea vopsirii, căutarea pe net sau dacă ești abonat la "Lumea Aviației" sa studiezi foarte bine tipul și modul de așezare al culorilor pe produsul finit pentru respectarea cât mai în detaliu a realități. Vopsirea aiurea duce la realizarea unui machete nerelealistice și fără valoare istorica. Găsești pe net mii de fotografii și chiar exemple foarte bune despre modul de vopsire.
Bafta!

118 Editat de aqua (2011-01-19 01:10)

Re: alte hobby-uri

pelly67 A scris:
aqua A scris:

o macheta nu se vopseste niciodata cand e gata asamblata ! macheta se vopseste cand inca sunt piecele atasate de cadrul de plastic ! inainte de asta,trebuie facuta o baie in apa si sare ca sa elimine surplusul de ulei de pe piesele din fabrica....dupa ce ai vopsit ,iei un creion HB si trasezi peste detaliile machetei ! asa va imbunatatii contrastul machetei si va adauga realism ! niciodata sa nu desprinzi piesele doar de curiozitate ! desprinde numai piesele de care ai nevoie pentru constructie ! cand vopsiti,niciodata sa nu vopsiti (de pensule vorbesc) cu surplus ! cand ati bagat pensula in vobsea ,sterge foarte usor varful de un servetel !
cam asta am studiat eu de pe net si mai mult chiar ...mi-am comandat vopsea de pe revell.ro si machete !

PS :Paule unde esti !  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry

Afirmația ta de mai sus este relativa, și se adresează de principiu celor care debutează și care nu au niciun fel de experiență in domeniu.
Mana o formezi după câteva machete realizate, apoi vei înțelege cum și ce anume trebuie făcut. Daca vei vopsii piesele direct pe rama vei avea neplăcuta surpriza sa vezi ca atunci când vei lipii piesele nu vor mai avea continuitate în nuanță și cursivitate a desenului. Aplicarea vopselurilor cu pensula este o treaba de mare migala și precizie, în comparație cu aplicarea cu aerograful care iți da o vopsire perfecta sau aproape perfecta.
Iți recomand înainte de începerea vopsirii, căutarea pe net sau dacă ești abonat la "Lumea Aviației" sa studiezi foarte bine tipul și modul de așezare al culorilor pe produsul finit pentru respectarea cât mai în detaliu a realități. Vopsirea aiurea duce la realizarea unui machete nerelealistice și fără valoare istorica. Găsești pe net mii de fotografii și chiar exemple foarte bune despre modul de vopsire.
Bafta!

Paul sa traiesti   :noroc
si bine ai revenit !
am o macheta de P 47D Thunderbolt ! in weekend trebuie sa ma apuc si eu de ea acum nu am deloc timp ...multumesc pentru sfaturi am sa tin cont smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

119 Editat de pelly67 (2011-01-19 01:31)

Re: alte hobby-uri

o macheta foarte frumoasa!
uite aici un link foarte util..... http://hyperscale.com/features.htm

120 Editat de aqua (2011-01-19 02:59)

Re: alte hobby-uri

bineinteles ca inainte de a te apuca de macheta,faci studii pe net ! ca tu degeaba lipesti decal-uriile cum iti vine,daca modelul ala nu a existat in realitate...trebuie sa le lipesti dupa un squadron ,air force sau pilot !eu vroiam sa vopsesc P 47 meu cu verde inchis de care am ceea ce inseamna ca nu voi mai aplica unele decal-uri ! Machetele necesita MUUUULTA rabdare si cercetare ...de asta este posibil sa gresesti din prima ...uite aici un link pe youtube care m-a invatat tot ce stiu despre construirea machetelor de avioane
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DlNWxwtqjdc[/youtube]
partiile 2 si 3 le gasesti pe aceeasi pagina .
eu am inteles absolut tot ce vroia sa spuna omul care a facut macheta si tutorialul .
Eu l-am urmarit cu multa pasiune si interes .
enjoy wink

PS : Paul sa imi spui cat de des mai poti sa intri

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise