1 Editat de needhelp (2017-12-17 18:50)

Subiect: Problema caras auriu

Salut,

   Am probleme cu 1 caras auriu; de approximativ 1 saptamana prezinta o pata albicioasa ( ca si cum solzii au fost indepartati/tociti ) dimensiune approximativa 1,5 cm; cred ca am vazut-o cam tarziu.
  Din cand in cand pestele se culca pe o laterala si se freaca de pietrisul de jos insa in rest inota normal. Asta s-a intamplat luni de zile, era vioi, venea repede la mancare nu afisa nicio problema evidenta. Cam acum 2 saptamani am observant ca e mai apatic - la fel si celalalt caras care este mai mic, stateau mai mult pe fundul acvariului cateodata pe burta, alta data cumva "in cap" cu botul sprijinit de pietre.

  Saptamana trecuta am procedat la schimbarea rapida a 50% din apa din acvariu; s-au inviorat si au inceput sa stea pe la jumatatea acvariului. Astazi, dupa ce am mai citit despre subiect am izolat pestele cu probleme intr-un vas cu 7 litri de apa, am pus 1,5 lingurite de sare si incalzitorul la 28C. la jumatate de ora dupa transfer a inceput sa stea doar cu burta in sus; in vasul asta mic nu am aerare. Pestele are cam 7-8 cm lungime.
   Pentru moment am pus in acvariul mare FilterMedium- EasyLife; carasul mai mic pare sa fie ok.

Ce altceva pot face ?

Mediul initial este:
- Acvariu de 60 l
- populatie: 2 carasi + 3 sanitari ( 2 din cei care au ventuze si se lipesc de geam + 1 auriu, cu mustrati care sta numai jos ) de obicei ptr ca de 2 saptamani inoata ca nebunul pe la mijlocul acvariului . . .); au fost 2 cu mustati, unul a murit acum 1-2 luni.
- jos: pat de pietris (4-6 mm) cu dimensiune 4-5 cm
- plante am un singur tip, nu stiu cum se numesc . . .vreo 2 tufe care au crescut pana sus la suprafata apei.
- pompa/filtru recirculare si aerare
- hrana folosita - granule pentru pesti exotici mari (1-2 mm dimensiune) + TetraWafer Mix; granule dau 7-10 iar pastilutele alea pentru pestii de fund cam 3-4; in multe situatii pe astea le prind carasii , iar granulele alea le "culeg" cu lacomie direct de la suprafata apei. Acum am citit ca acele granule ar trebui inmuiate inainte ? si nu date asa direct ? pe ele nu scrie nimic despre modul de administrare.
- durata de functionare a acvariului; 1 an si 3 luni.