Subiect: RCS impreuna cu mascul betta

Salut tuturor! Recent am amenajat un acvariu de 20 litri ca la carte cu filtru intern, incalzitor 50 W, capac cu un bac de 11 W, fertilizanti, substrat natural si sistem de CO2 nano. Acvariul e foarte bine plantat cu java moss pe crengi si pietre, Eleocharis pusilla mini(gazon), anubias nana pe pietre, riccia(plutitoare),  cryptocoyne lutea, cryptocoryne cornada, Staurogyne repens, Salvinia auriculata(plutitoare) si Helantium tenellum.
Momentan in acvariu sunt doar 2 melci comunitari. As dori insa sa introduc un mascul de betta crowntail si niste red cherry adulti (care sper sa si sa se inmulteasca si sa scape din pui). Stiu ca e o intrebare cam prosteasca, dar am vazut multe cazuri pe diferite forumuri si pe youtube de convietuire, betta va considera crevetii hrana sau vecini de acvariu?
Multumesc anticipat! smile

2

Re: RCS impreuna cu mascul betta

Din "testele" efectuate pe cateva exemplare de Betta ( in jur de 10) masculi, ai sanse de 30-40% la creveti in bazinul ala. Am convins un Betta sa adopte 6 pui de rcs si sa convietuiasca cu ei pana aproape de maturitate la fel de bine cum am hranit constant timp de cateva saptamani alt exemplar cu aceeasi cantitate de "prieteni".
Plantat mediu, asa incat sa fie accesul simplu in bazin.
Recomandarea mea e sa iti alegi din cele doua, fie sa cumperi un mic bol de 3 litri pentru betta si bazinul sa ramana pentru RCSi.