21

Re: Caras bolnav ?!

L-am bagat la tratament .. A mancat, dar vad ca nu a facut nimic, daca e cumva constipat ce pot sa-i fac ?!?! Chiar o sa urmaresc sa vad daca face in seara asta ..

.. S-a facut galbena apa de la Baktopur smile

22

Re: Caras bolnav ?!

Asa e... medicamentele coloreaza apa...

Urmareste-l si maine..

Nu te panica... de obicei pe timpul tratamentelor e OK sa le lasi doar lumina din incapere, se reduce hrana,.. se mareste aerajul...

Daca nici maine nu face... atunci cel mai simplu este sa-l lasi in post negru macar o zi. Daca face ... dupa ce trec cele 24 ore poti sa-i dai un pic de mancare.
Daca nu face in 24 ore lasa-l 48.
Nu-ti fie frica nu pateste nimic...

Si mie mi-a fost greu,... dar in ziua aceea nu prea ma duc la ei... Imi fac de lucru in alta parte.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: Caras bolnav ?!

Multumesc pentru tot. Sper sa-l pot salva si sa se faca bine !

Mi-e o mila de el sad

24

Re: Caras bolnav ?!

Inteleg......
Dar,... gandeste pozitiv... smile

Ajuta mult... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: Caras bolnav ?!

Revin, pestisorul a trecut peste cele 3 zile de tratament cu Baktopur, dupa cum sunt instructiunile medicamentului, dupa 3 zile am schimbat 50% din apa si am adaugat Aquatan, totul ok pana aici ..

In schimb am observat cateva "linii/pete negre" la inceputul fashiilor ce au mai ramas din codita .. Adica pe langa ca s-au "mancat" acum au inceput pe la varfuri sa se faca negre .. E normal asta ?!

Caraselul este vioi, mananca, isi face nevoile regulat .. Se va mai insanatosii ?! Ce pot sa mai fac pentru binele lui ?!

26 Editat de Lucia (2010-04-03 11:04)

Re: Caras bolnav ?!

Trebuie sa vad...
Asa dintr-o explicatie e putin mai greu sa-mi dau seama....

De insanatosit... sigur ca se va insanatosi...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

27

Re: Caras bolnav ?!

Am uitat... e bazinul carantina? sau l-ai mutat?

Indiferent unde este, fa un schimb de apa... am vazut ca tu si asa schimbi in bazinul mare la 3 zile 12% (15L) de apa..

Nu e de ajuns... Schimba 30 % fiindca tu ai acolo cam .. multe vietati...

Pune apa statuta sau o declorinezi cu solutii speciale... (Sera Aquatan, JBL Biotopol etc..)

Petele negre in general apar ca si semn ca parametrii apei sunt nocivi pt pesti... intoxicatie cu amoniac... sau nu ai pus Nitrivec (sau Denitrol) pt a ajuta bacteriile bune din filtru sa isi revina... si atunci parametrii apei o iau razna.. sau nu ai filtru de carbune activ.

Sau daca l-ai scos din bazinul de carantina si l-ai mutat cu gasca... petele negre apar in urma transferului incorect, adica soc osmotic.

Pe parcursul zilei de azi, voi incerca sa urmaresc, cat voi putea ... sa facem ca pestisorul sa fie bine...

Mai exista o explicatie.. e posibil ca daca i se vindeca, codita sa se pigmenteze natural cu negru.. (asta ar fi varianta ideala).

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28 Editat de adixp (2010-04-03 13:17)

Re: Caras bolnav ?!

Nu l-am mutat cu gasca, e tot la spital smile .. Am schimbat 50% din apa aseara, si acum i-am dat sa pape (cand ma vede da cu capu in geam) .. Vad ca urmele acelea de negru au mai disparut (inca nu pot sa-mi dau seama clar, probabil maine)

Nu am pus Nitrivec si nici Denitrol

La acvariu mare trebuie sa curat si filtrul extern, sa vedem cand .. Ca vreau sa iau alt acvariu mai mare si la transfer sa fac si curat .. Ma gandeam la un Juwel Vision 180 sau Juwel Vision 240 pentru domnisorii pesti smile

29 Editat de Lucia (2010-04-03 13:20)

Re: Caras bolnav ?!

Aaaaa pai... poate ti s-a parut... sau se cicatrizeaza..
M-am speriat...

Mai fug dintre oale din cand in cand sa vad daca se intampla ceva... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

30

Re: Caras bolnav ?!

Cum imi recomanzi sa schimb apa la acvariu spital ?! smile Are ~50L .. Am curatat filtrul extern de la acvariu mare .. Ce era acolooo neutral .. Cred ca si asta e un motiv pentru care s-a imbolnavit micutul !!

Intradevar fac carasii astia o mizerie de nedescris : PORCI

Sarbatori fericite !!

31 Editat de Lucia (2010-04-04 00:31)

Re: Caras bolnav ?!

Pai... lumea le zice porcusori, dar trebuie sa luam in calcul si dimensiunile lor...
Ce iese prin ... spate... nu poate fi ca la un neonas... smile

Daca nu ai filtru de carbune activ in acvariul spital, fiindca ai aschimbat aseara 50 %, probabil ca luni va trebui sa schimbi un 20-30%. Pana atunci nu cred ca are rost...

Sarbatori fericite pline de lumina si bucurii alaturi de cei dragi!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

32

Re: Caras bolnav ?!

O sa mai fac diseara un schimb de apa la acvariu spital, si cel mare .. Revin cu detalii despre pestisorul bolnav, pana acum vad ca e bine .. Inca sper sa-si revina si sa-i creasca codita la loc smile

33 Editat de Lucia (2010-04-06 17:49)

Re: Caras bolnav ?!

Are pofta de mancare?
Isi face ..nevoile?
Se observa ca incet se sudeaza codita?

Atunci eu cred ca e pe drumul cel bun... Poate ca n-ar fi rau sa cumperi niste JBL Atvitol, sunt vitamine pt pesti. In timpul si dupa tratamente e bine sa se picure 5-6 picaturi pe portia de hrana. Astfel isi va reveni mult mai repede, si isi va intari un pic sistemul imunitar.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

34

Re: Caras bolnav ?!

Mananca, isi face nevoile .. Dar nu prea observ sa-si revina codita, am dat acum comanda de Nitrivec si Atvitol, sper sa le am saptamana asta .. Oricum o sa mai scriu aici evolutia lui (sper spre bine)

35 Editat de Lucia (2010-04-07 15:50)

Re: Caras bolnav ?!

Ufff... Doamne .... si eu am un carasel... care are cam aceeasi problema ... nu scapa de fin rot.... si e doar unul din cei 4.

Am cautat o gramada de solutii si nu am gasit... Site-urile americane recomanda niste medicamente care nu se gasesc la noi...

Am gasit de exemplu ca acest fin rot e primul semn de stress...

Probabil ca si eu si tu va trebui sa facem altceva...

Va trebui sa scoatem pestele in mincioc si sa-i aplicam cu mare grija, direct pe codita o solutie antibacteriana...

Imi este atat de groaza... caraselul de care vorbesc (eu cred ca dupa rochie e o "ea") e cel mai activ pestisor care il am... Dimineata ii trezeste pe ceilalti, cand se pun sa doarma, ea se inghesuie intre ei anume ca sa-i deranjeze, cand ii chem la mancare isi flutura aripioarele in asa fel incat sa le dea peste nas celorlalti... face tot timpul tot felul de giumbusliucuri...

Cum sa tin nemiscat un pestisor cu atata personalitate?
In mod normal ar trebui sedat, dar cu ce, cum ... cred ca la noi in tara daca intreb pe cineva zice ca-s dusa cu pluta...

Mie mi-e groaza fiindca o asemenea operatiune i-ar provoca un stres extraordinar, si-atunci cum sa ii tratam?

Hmm... deocamdata trebuie sa mai fac sapaturi...

Sper ca macar al tau sa-si revina...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

36

Re: Caras bolnav ?!

Buna,

Inainte de toate nu ar fi rau sa faci niste teste de apa (atentie mai ales la nivelul de NH3, NH4!) Daca este mare poate fi o cauza si inainte de tratament ar trebui umblat la parametrii apei.

Cum si eu sunt fan site-uri americane (care m-au ajutat foarte mult sa tratez boli grave la carasi), va pot spune cum se vindeca (testat) cazuri persistente de finrot: antibiotic (desi nu foarte popular la noi). Poti incerca diversele produse de la Sera, JBL sau ce se mai gaseste pe la noi insa in general sunt doar dezinfectante destul de slabe (la mine nu au dat niciun fel de rezultat sad ). Pentru finrot merge foarte bine tetraciclina (si este si un tratament mult mai ieftin decat solutiile de la Sera). Poti gasi informatii despre utilizarea ei si a altor antibiotice pe urmatorul site: http://www.americanaquariumproducts.com … ion2.html.

Se dozeaza in felul urmator (recomandat sa se faca in acvariu de carantina pentru ca-ti va distruge bacteriile benefice din filtru si in loc de bine, le vei face mai mult rau): 1 capsula la 40l de apa. Se schimba 25% din apa in fiecare zi inainte de a adauga o noua capsula. Fiind antiobitic, tratamentul trebuie sa dureze macar 5 zile.

Referitor la alifiile aplicate local, am facut asta si nu este chiar atat de greu pe cat pare smile. Poti cumpara de la farmacie kanamicina sulfat sau neomicina (uz oftalmic) pe care le poti aplica direct pe cozile roase. Nu au reactii adverse cu tetraciclina. In cazuri foarte severe de finrot (cand coada a continuat sa se deterioreze in ciuda tratamentului) am apelat chiar la o solutie extrema: taierea extremitatilor roase + dezinfectat cu apa oxigenata + unguent (kanamicina sulfat). Introdus apoi in tetraciclina in cateva zile am inceput sa vad cum coada creste la loc (procedeu importat tot de pe un site american foarte interesant: www.thegab.org - site-ul este grozav si nu o sa-ti vina sa crezi ce interventii fac pe carasi). 

Revenind la site-urile americane, dupa multe incercari esuate, am reusit sa comand produse de acvariu dintr-un astfel de site (nu le-am testat inca pentru ca, din fericire, nu a fost nevoie, dar sunt mai linistita acum ca am "ce trebuie"). Le-am comandat pentru un caz grav de Aeromonas, pe care l-am rezolvat pana la urma tot cu ajutorul antibioticelor de uz uman...

37

Re: Caras bolnav ?!

daca te aude lucia si cezara ca ai taiat cozile la pestisori o sa te impuste si o sa te alerge yikes:o:D:D

38

Re: Caras bolnav ?!

Asta cred ca ar fi ultima, sa ma apuc sa-mi operez pestisorul smile .. O sa-l tratez cu medicamente si cu apa curata pana reusesc sa-l fac bine !! .. Oricum interesante sfaturi

39

Re: Caras bolnav ?!

GABY_DN A scris:

Buna,

Inainte de toate nu ar fi rau sa faci niste teste de apa (atentie mai ales la nivelul de NH3, NH4!) Daca este mare poate fi o cauza si inainte de tratament ar trebui umblat la parametrii apei.

Cum si eu sunt fan site-uri americane (care m-au ajutat foarte mult sa tratez boli grave la carasi), va pot spune cum se vindeca (testat) cazuri persistente de finrot: antibiotic (desi nu foarte popular la noi). Poti incerca diversele produse de la Sera, JBL sau ce se mai gaseste pe la noi insa in general sunt doar dezinfectante destul de slabe (la mine nu au dat niciun fel de rezultat sad ). Pentru finrot merge foarte bine tetraciclina (si este si un tratament mult mai ieftin decat solutiile de la Sera). Poti gasi informatii despre utilizarea ei si a altor antibiotice pe urmatorul site: http://www.americanaquariumproducts.com … ion2.html.

Se dozeaza in felul urmator (recomandat sa se faca in acvariu de carantina pentru ca-ti va distruge bacteriile benefice din filtru si in loc de bine, le vei face mai mult rau): 1 capsula la 40l de apa. Se schimba 25% din apa in fiecare zi inainte de a adauga o noua capsula. Fiind antiobitic, tratamentul trebuie sa dureze macar 5 zile.

Referitor la alifiile aplicate local, am facut asta si nu este chiar atat de greu pe cat pare smile. Poti cumpara de la farmacie kanamicina sulfat sau neomicina (uz oftalmic) pe care le poti aplica direct pe cozile roase. Nu au reactii adverse cu tetraciclina. In cazuri foarte severe de finrot (cand coada a continuat sa se deterioreze in ciuda tratamentului) am apelat chiar la o solutie extrema: taierea extremitatilor roase + dezinfectat cu apa oxigenata + unguent (kanamicina sulfat). Introdus apoi in tetraciclina in cateva zile am inceput sa vad cum coada creste la loc (procedeu importat tot de pe un site american foarte interesant: www.thegab.org - site-ul este grozav si nu o sa-ti vina sa crezi ce interventii fac pe carasi). 

Revenind la site-urile americane, dupa multe incercari esuate, am reusit sa comand produse de acvariu dintr-un astfel de site (nu le-am testat inca pentru ca, din fericire, nu a fost nevoie, dar sunt mai linistita acum ca am "ce trebuie"). Le-am comandat pentru un caz grav de Aeromonas, pe care l-am rezolvat pana la urma tot cu ajutorul antibioticelor de uz uman...

Unde esti in fiecare zi? smile smile lol

Da am vazut si eu, iar site-ul thegab.org e in favorite.... Medicamentele din medicina umana mi-a fost sincer, foarte frica sa le utilizez in acvariu, datorita faptului ca ele, pe langa substanta activa contin si excipienti care ne protejeaza noua flora stomacului, intestine etc. m-am gandit ca totusi pestii au o structura diferita, iar apa ... ei practic o respira...
Eu inghit o pastila, imi ajunge in stomac, dar ei trebuie s-o respire...


Daca tu ai incercat si pestisorul s-a facut bine, probabil ca pana la urma voi incerca si eu... desi e favorita mea...  si am emotii...

Multumesc tare mult!
Aveam nevoie de incurajare! smile smile smile

Mai ales ca in lupta cu bolile nu castig eu intotdeauna!...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

40

Re: Caras bolnav ?!

sece4u20 A scris:

daca te aude lucia si cezara ca ai taiat cozile la pestisori o sa te impuste si o sa te alerge yikes:o:D:D

Daca e inspre binele lor... nici eu nu mai am apendice ca sa pot trai.. lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.