41

Re: Caras bolnav ?!

Si mie mi-a fost frica sa incerc multe din lucrurile pe care le descriu ei pe site dar situatii disperate cer uneori solutii disperate... Coada creste la loc destul de repede.

Cu ajutorul unui veterinar (singurul care nu a considerat ca am innebunit smile ) le-am facut si injectii cu kanamicina (ultima solutie pentru "ulcer disease" cu care m-am pricopsit odata cu noi achizitii din import si de la care incepusera sa moara pe capete... ) si tot de frica sa nu-mi pierd favorita din poza de mai jos.

Bineinteles ca ideal ar fi sa reactioneze doar la apa curata insa in stadii avansate e nevoie de tratament (de multe ori mai puternic decat albastru de metil sau verde de malachit care se gasesc in compozitia tuturor leacurilor minune din magazin).

42

Re: Caras bolnav ?!

E foarte frumoasa! Sa-ti traiasca multi ani cu bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

43

Re: Caras bolnav ?!

Am vesti bune smile .. Pestisorul nu mai prezina urme de boala (nimic rosu, nici pete nerge, etc) iar codita parca incepe sa-si revina, s-a "lipit" la loc, acum sa vedem daca creste .. Duminica il bag cu gasca !!

Va doresc mult succes, si multumesc pentru sprijin tuturor !!

44 Editat de Lucia (2010-04-09 11:38)

Re: Caras bolnav ?!

Multa sanatate si fericire va doresc tie, familiei si sufletelelor!

Sa ai mare grija la transfer! Acum apa in care sta el e posibil sa aiba parametrii diferiti decat ce au ceilalati.

Uite cum sa faci. Scoti din apa lui mai bine de jumatate. Lumina si restul trebuie sa le opresti.
Cu un vas mai mare (pahar de plastic de 0,5l de ex.) iei apa din acvariul mare si torni la el incetisor...  Operatiunea asta ar trebui facuta intr-un timp mai indelungat... sa aiba timp sa se obisnuiasca... ca referinta ar fi Ok o ora...
Cand il vei lua in mincioc asigura-te ca iluminatul e oprit in bazinul mare... In felul asta ii vei reduce stresul la minimum... el va recunoaste bazinul si prietenii si ii va fi usor sa-si regaseasca locul..

Daca consideri ca mai ai nevoie si de alte informatii eu am o sa ti le ofer cu placere!

Numai bine!

Sincer ... mi s-a luat o piatra de pe inima...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

45

Re: Caras bolnav ?!

Salutari din nou sad

Tin sa va anunt, ca pestisorul (acelasi) are aceeasi problema cu coada sad .. L-am bagat iar la "spital" si procedez la fel ca data trecuta ..

46

Re: Caras bolnav ?!

Si ce am observat .. Sta numai cu capu in jos, si parca are tendinta sa se dea peste cap, dar isi revine la normal si dupa iar sta cu capu in jos ..

47

Re: Caras bolnav ?!

Vad ca de ieri nu a facut "caca" .. Si nu i-am dat nimic sa manance de cand l-am bagat la "spital" .. Acum mai mult sta cu burta in sus, iar din cand in cand isi mai revine .. Cum pot sa-l ajut ?!

48 Editat de Lucia (2010-05-17 15:42)

Re: Caras bolnav ?!

Oh, imi pare sincer rau ca se intampla din nou.
Eu cred ca e din nou o infectie bacteriana.
Da, poti sa repeti tratamentul cu Baktopur.
Ti-as recomanda sa nu uiti de vitamine: Sera Fishtamin.
Daca nu a excretat nimic o zi de post nu-i strica. Si fiindca apar semnele unei infectii interne, dezechilibru, poate ca ar fi mai bine sa-l hranesti in saptamana de tratament cu Sera Bakto Tabs.
Nu trebuie sa cumperi o cutie, sunt vanzatori care vand si la bucata.
Pentru un singur pestisor trebuie doua pastile din acelea pe zi. Este o hrana speciala medicata.
Pe parcursul tratamentului se hraneste doar cu acele pastile. Daca sunt mari, se rup cu mana foarte usor. (Le-o si place la nebunie). Astfel organismul va lupta si din interior. Sa te speli foarte bine pe maini dupa aceea! Pentru 7 zile de tratament ai nevoie de 14 pastile, fiindca se administreaza 2 pe zi.

Sper sa se faca bine si sa aud vesti bune! Multa sanatate!


Poate ca ar fi totusi bine sa faci doua tratamente unul dupa altul... Adica 3 zile, schimb de apa si apoi inca 3 zile.
Daca e in bazinul comunitar, nu uita de Sera Nitrivec. Produsele pe baza de Nifurpirinol (ca si Baktopurul si Bakto Tabs-ul), distrug bacteriile bune din filtru, iar Nitrivecul ajuta la restabilirea coloniilor de bacterii bune.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

49

Re: Caras bolnav ?!

Hello,

I-am schimbat 50% din apa, am adaugat Atvitol si Aquatan .. I-am dat sa manance numai mazare, parca si-a mai revenit putin nu mai sta chiar asa "in cap" ..

Am facut curat si la acvariu mare unde e gasca lui .. Hehe

Sa vedem evolutia lui zilele astea, si mai scriu aici !

Mersi Lucia

50

Re: Caras bolnav ?!

Bine!
Ma bucur sa aud vesti bune!
Intotdeauna! smile

Multa sanatate!
smile:):)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

51

Re: Caras bolnav ?!

Codita a inceput sa se vindece, dar domnu' tot cu capu'n jos umbla sad .. Se mai poate face bine cumva ?!

PS : Inca e tot la "spital" .. Nu l-am bagat cu gasca.

Vreo idee ?!

52

Re: Caras bolnav ?!

Pozitia anormala se poate datora faptului ca: are sau a avut o infectie a vezicii inotatoare, sau in cazul in care a avut si in rest e sanatos, inseamna ca a fost afectata iremediabil.

Acuma ca sa-l poti ajuta, trebuie sa-l hranesti numai cu mancare care se scufunda, iara daca e din comert, e musai sa fie inmuiata inainte in apa de acvariu, pentru a elimina aerul.

Eu am un paharel.. care il folosesc numai pentru ei.. si am un flacon cu apa statuta..

Va avea perioade si mai bune, doar ca trebuie mare atentie la hrana. Acum el nu-si mai poate regla corect cantitatea de aer/gaz din acea vezica si de aceea sta in cap. Nu-si poate controla flotabilitatea...
Daca nu suspectezi alte semne de boala... mare lucru nu ai de facut, decat sa-i pregatesti mancarea asa cum trebuie... smile

Ai mai putea incerca cu niste Sera Bakto Tabs e hrana cu antibiotic in ea.
E o pastiluta de hrana pe care poti s-o rupi in bucatele. In functie de marimea pestisorului, se administreaza una sau doua pe zi.
In 5 zile vei vedea daca i se imbunatateste starea. (cam atat e si durata tratamentului).
Daca nu se intampla nimic.. nu prea ai ce face... decat sa acorzi mai multa atentie asupra a ceea ce mananca...

Si eu am unul care mai sta asa din cand in cand... doar trebuie sa am rabdare sa se inmoaie hrana, si apoi le-o dau.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

53

Re: Caras bolnav ?!

Oh! Am uitat sa mentionez, pe perioada hranirii cu Bakto Tabs, e interzisa administrarea oricarui alt fel de hrana!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

54

Re: Caras bolnav ?!

Iti multumesc din nou pentru sfaturi .. Sa vedem evolutia lui ..

55

Re: Caras bolnav ?!

Am revenit cu o veste buna de data asta smile .. Pestisorul s-a facut bine de vreo 2 saptamani, coada a inceput sa-i creasca, incet incet vad ca nu mai sta in cap .. Deci a avut noroc (a trecut de 2 ori prin aceeasi boala)

Acum este in acvariul mare cu gasca lui (4 ei, toti prieteni) .. Sper sa creasca toti frumosi si sanatosi.

Va doresc mult succes tuturor !!

56

Re: Caras bolnav ?!

adixp A scris:

Am revenit cu o veste buna de data asta smile .. Pestisorul s-a facut bine de vreo 2 saptamani, coada a inceput sa-i creasca, incet incet vad ca nu mai sta in cap .. Deci a avut noroc (a trecut de 2 ori prin aceeasi boala)

Acum este in acvariul mare cu gasca lui (4 ei, toti prieteni) .. Sper sa creasca toti frumosi si sanatosi.

Va doresc mult succes tuturor !!


Am asteptat raspunsul tau cu mare nerabdare! Credeam ca nu vei mai posta..
Ma bucur ca ai revenit!  smile

Pentru cei care vor citi, spune te rog cu ce l-ai tratat pana la urma?
Cu Bakto tabs?
Asa ca si informare, mai bine zis sa fie clar pentru cei care vor citi.

Eu iti doresc multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

57 Editat de adixp (2010-06-30 18:40)

Re: Caras bolnav ?!

Hehe .. Pai ce sa mai scriu .. Am urmat fix tratamentul tau + multaaa apa curata mai tot timpul .. M-a costat ceva dar asta e, a meritat !!

Zi-mi te rog de la Hikari ce mancare sa iau pentru ei ?!

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … %5E40%5E40

Multumesc Lucia !!

58

Re: Caras bolnav ?!

Nu stiu de ce nu am vazut postul tau pana acum!  :stupid

De la Hikari sunt bune toate!

Doar ca la Hikari Staple Baby.. eu am avut surpriza ca sunt granule plutitoare.. si atunci le dau foarte rar. Si apoi granulatia e mai mica.. bine asta nu-i impediment.. ca oricum rad ei tot ce e pe lista.. smile Am incercat sa le inmoi.. dar nu... Sunt foarte incapatanate..:)

Cat despre hrana tip fulgi... hmmm si daca e Hikary eu una nu o aleg. Mai bine le iau hrana Premium de la alte firme, doar sa fie granule si sa se scufunde. Bineinteles inainte de a le da pestilor trebuie sa stea in paharel 5 minute, la inmuiat.

Sa le iei si spirulina! Eu le-am luat de la JBL se cheama JBL Novo Pleco. Sunt pastile pe care le tai cu cutitul... Alea sunt bomboanele lor. Sa-i vezi ce figuri fac cand le mananca! smile

Ramanem la varianta cu tot ceea ce se scufunda, cum sunt acele doua Saki Hikary, cele mai scumpe din pacate. Pacat ca nu sunt ambalate la pachete mai mici.


Oricum, azi mi-ai luminat ziua si iti multumesc frumos! smile

Sa ne "auzim" numai cu bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

59

Re: Caras bolnav ?!

buna , sunt noua pe forum , si daca nu postez unde trebuie imi cer scuze
am din luna decembrie un acvariu cu carasi.luni le-am schimbat apa , de fiecare data am urmat aceiasi pasi , nu am avut probleme.aceeasi temperatura , aceeasi apa , tot.mentionez ca apa o cumpar nu o pun la statut.
azi-dimineata totul era ok si dupa-masa am observat ca unul dintre carasi are buza de sus umflata , si in cateva ore s-a umflat si cealalta, si i-au aparut pete albicioase pe ambii ochi.e cel mai mare , si nu e deloc fricos , azi pare sa ii fie frica si de plante , si se loveste de peretii acvariului.
am facut eu o poza , nu e foarte reusita , dar nu pot sa-l pun sa stea locului.
pofta de mancare are , alte probleme nu am avut cu el , si nici cu acvariul.
sper sa mai pot face ceva in privinta lui , e preferatul meu.
multumesc mult

60

Re: Caras bolnav ?!

Ce temperatura ai in acvariu?
De ce cumperi apa?