Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

am pus scalarii de o ora in acvariu si stau numai intr-un colt...dc?

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Imaginea din spate poti sa o pui cu apa sau vezi ca exista un ulei special cu care se lipeste pe geam si atunci nu se mai formeaza efectul de oglinda, te asteptam in plazza si vb mai multe

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

scalari stau akolo ca sa se acomodeze lasa-i in pace si cam in 3-4 ore o  sa mai exploreze si restul acvariului. Dureaza ceva pana se acomodeaza wink
mai vb in plazza peste 30 de min big_smile eu akm plek

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

salut !! Pestisorule de aur smile) poti sa imi implinesti si mie o dorinta? aceea sa imi spui de unde ai cumparat stanca aia alba cu gauri?..pt k la hornbarch aveau doar pe negru iar a ta e alba si parca da mai bine... smile ! eu as vrea sa imi achizitionez unu dintrasta pt sanitari, deoarece prefera un loc mai intunecos!  aa...si acvariul tau e super fain !! tineo tot asa !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Str.Drumul taberei, intersectia cu strada Brasov(cea cu tramvaiul 41), sincer nush cum se numeste magazinul dar e f tare. e intr-un bloc la parter pe diagonala cu BILLA.

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Coralis tricodava se numeste wink

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

aa pai asa zi....ca noi pe acolo ne facem cumparaturile in materie de acvaristica smile !! ms k mi-ai zis !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Off-Topic:
bogdan daca ajungi pe akolo zilele astea sa imi zici si mie daca au femele de betta lol:lol::lol:
ca nici de-al drak nu ma las cool

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Florine cumpara tata la baiat vre-o 5-6 fetite sa aiba de unde sa isi aleaga, ca poate este pretentios omu'

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

am zis ca ii fac harem numai sa imi depuna lol:lol::lol::lol::lol:
singura problema este ca femelele de betta nu prea se gasesc sad:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Am vazut ca exista un filtru biologic care se poate atasa ca accesoriu la filtrul meu de acvariu...este bun ?

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

poze tongue ca eu unu nu-l stiu pe de rost.  Probabil este buna dar si mai probabil filtrul tau deja are filtrare biologica wink big_smile

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

asta e filtru

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

si astea sunt accesoriile optionale de pe cutie: magnet de prindere, sprinkler ???...ce e asta?...si BIOfiltru...de asta intrebam daca e bun...daca face ceva in plus il cumpar.

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

fie vb intre noi filtrarea biologica iti face si pietrisul si plantele lol tongue doar ca e o filtrare mai slaba decat cea a filtrului. Filtrare biologica inseamna culturi de bacterii care ajuta la ciclul azotului in primul rand si la descompunerea substantelor nocive din apa. Daca vrei neaparat poti incerca si cu ala dar nu este o necesitate(de aceea este optional) Acelasi filtru dar mai mic am si eu(la acvariu cu betta) si coloniile de bacterii se pot prinde in buretele din interior.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

OFF TOPIC: Florin, vezi ca au femele de betta la alex, a cumparat un prieten in seara asta...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

multumesc mult.....la tricodava sau moghioros? big_smile ajung maine sa ma uit si eu ce are pe akolo big_smile

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

tricodava...zicea ca sambata aduce si masculi

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

mascul am, femela am, dar nu vor sa se.....inmulteasca asa ca mai iau o femela sa incerc asa big_smile. Multumesc de informatie

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Am descoperit cum se numesc neoanele: Aquael F15T8/D...sunt bune sau le schimb...si vreau si eu mai multe detalii despre iluminat...exista si night mode...sau cam asa ceva:rolleyes:???

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.