Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

neoanele sunt bune ptr acvariul tau mai ales ca nu ai plante pretentioase la lumina. Ai putea totusi sa verifici daca merge si cu noane de 20W desi nu cred ca te duc droserele. Neoanele tale au 15 W 6300 grade Kelvin 700 de Lumeni si autonomie de 7500 de ore big_smile

42 Editat de pestisorul_de_aur (2009-02-03 21:07)

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

mi-am luat un sanitar...e f frumos...vreau si eu sa stiu cum se numeste si cate cava despre el pls:/
...si despre planta as vrea cateva amanunte...sau macar cum se numeste...am luat si CO2...sper sa fie ok plantele fara substrat...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

alga am taiat-o in bucati egale si am plantat-o manunchi...cum mi-a spus Florin...tk
...si am mai luat o planta...cea cu frunzulite rosii...cum se numeste ???...si 2 melci...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

spuneti-mi si mie pls cum se numesc cele 4 plante din poza de mai sus (in afara de cea rosie din spate...care e de plastic)...macar sa stiu si eu ce am in acvariu...:lol:

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

45

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Salut Pestisorule de aur! Legat de plantele tale, in ultima poza, cea din dreapta de tot imi pare a fi Cabomba dar nu stiu si ce subspecie iar cea din stanga de tot imi seamana a Elodeea, la fel, nici aici nu stiu ce subspecie. Daca dai un search pe google images sigur le gasesti si subspeciile smile

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Elodea densa din stanga.Echinodorus amazonicus din "barca".Cabomba carolinianadin mijloc si la cea cu frunzele rosii fai o poza mai de aproape.Oricum ai plante usor de intretinut.P.S.imi place cum ai decorat acvariul.;)

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

deacord cu acvariudevis a nimerit plantele wink
sanitarul pare a fi un ancistrus sau plecostomus.
astept si eu o poza de ansamblu cu tot acvariul big_smile

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Multumesc pentru incurajari Florin si Florin lol...poza cu ultima varianta de amenajare...am scos copaceii de plastic de pe stanca...da' stanca n-o scot nici de-al draq...:D

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Aici se vede si planta cu frunze rosii...e si in stanga si in dreapta la cabomba...ce e ???
...si apropo...se vede si apa cat e de tulbure...dar azi a fost acolo santier...cand o sa vad si eu coltul din spatele acvariului ???...si or sa reziste pestii pana atunci ?...de mancat, mananca...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

...ce m-am chinuit sa gauresc buturuga aia din dreapta cu spiral de beton de 24 ca sa scot planta prin ea...:lol::lol::lol:

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Pui pariu ca cu timpu o sa scoti si planta aceea din plastic?Intreaba-l pe BUBU de ce (ALGELE)

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Ai grija ca scalarii sunt sensibili la apa neadecvata.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

deocamdata n-am cu ce altceva sa maschez filtrul si difuzorul de co2...cand o sa am o planta mare si frumoasa o s-o scot, bineinteles...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

gabi vezi ca acvariudevis si acvariidevis sunt 2 persoane diferite tongue

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Da ce conteaza,trebuie sa fii neaparat administrator ca sa dai cateva sfaturi bune.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

pestisorul_de_aur A scris:

Multumesc pentru incurajari Florin si Florin lol.

nu nu nu nu , nu e vb de asta.
tongue gabi a zis multumesc "Florin si Florin" si am crezut ca te-a confundat cu acvariidevis pe care il cheama Florin tongue
nu am vrut sa te ofensez, din contra consider sfaturile tale foarte bune wink tongue

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

Florin, raspunde-mi si mie pls la ce te-am intrebat mai sus...

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

58 Editat de pestisorul_de_aur (2009-02-04 01:33)

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

...si sa stii ca din graba i-am confundat...dar sfaturile sunt binevenite...ms mult acvariudevis

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

daca sunt activi mananca si inoata cu aripioarele desfacute se simt Excelent wink


sper ca asta e intrebarea la care vroiai raspuns big_smile
daca vrei baga id-u meu mazy_flo ca sa vb mai multe in privat sa numai incarcam subiectu big_smile

Re: Primul meu acvariu...vreau sfaturi si critici...;)

pot sa bag un carasel auriu in acvariu fara sa-mi distruga plantele ?
si sa fie si compatibil cu ceilalti pesti...scalari am, vreau sa mai bag neoni, beta ?

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.