301

Re: Plantat 320l

Tot respectul pentru tine Narcis  :sok

302

Re: Plantat 320l

Multumesc mult, si mai mult, ma bucur ca acest acvariu nu este numai pe gustul meu ci si al vostru!

daca ai fi lasat pietrisul din fata neplantat ai fi zis ca e plaja unei insule luxuriante. evident, locuite de amazoane

Am acvariul mult prea mic pentru a-mi permite luxul de a avea spatii neplantate....desii...daca ma gandesc mai bine...amazoane ziceai?? e posibil sa  merite,asta evident daca garantezi !  :-  :sok

Ma bucur sa vad la tine plante atit de dificile si de sanatoase. EU incerc o upgradare a luminii la mine in bazin si apoi o sa te rog daca o sa ai posibilitatea sa-mi trimiti si mie erio setaceum si tonine. Sunt singurele plante pe care nu am reusit sa le cresc la mine si mi-as dori sa mai incerc o data

Da Bobi,stiu cum e! Setaceumul e frustrarea vietii mele! De 3x am incercat sa o tin si mai mult de 2 luni nu am reusit sa o tin in acvariu...Sa vedem acum ce-o sa iasa!Pentru ca e binecunoscuta apa de Constanta,si e total departe de cerintele familiei Eriocaulaceae, sunt nevoit sa merg numai cu apa de osmoza si cu saruri de remineralizare pentru a tine un Kh4 ,iar al naibii RO-ul asta nu scoate cat mi-ar trebui mie pentru un schimb,si nici spatiu de depozitare nu am ,asa ca in fiecare seara/noapte, inainte de nani  lol  schimb 30 litri,atat se aduna si am facut eu niste calcule(uneori ma uimesc si pe mine lol )iar rezultatul imi da pozitiv  :apl  Asa ca am reusit sa gasesc o solutie in care sa am oarecum un echilibru stabil si bun Setaceumului si Toninelor...vedem mai tarziu daca se defineste a fi un setup stabil! Daca nu le pierd pana atunci zic ca te rezol,Bobi! :noroc
Multumesc!

303

Re: Plantat 320l

Foarte frumos ce ai tu acolo!  :sok
Nu-ti da prin minte sa faci si un filmulet asa mai spre HD  lol ?!...eu zic ca ar fi fain de vazut asa ceva mai "live" decat in poze big_smile
Bafta in continuare!  :noroc

304

Re: Plantat 320l

La cererea ta,am sa fac maine Bogdane(asta daca imi aduc aminte  lol) Da sti ce ma enerveaza Bogdane? Trebuie sa fac filmarea dimineata pana in 11,30 pentru ca de la aceasta ora incepe o nebunie de pearling nesuferit! chiar si pt foto mi-e greu...iar mai devreme  de aceasta ora se reflecta lumina naturala de la ferestre in acvariu,uf!

305

Re: Plantat 320l

Poi te rog fa cumva sa-ti aduci aminte si poate reusesti sa prinzi si momentul prielnic de filmat , dar daca nu si cu "perle" e bine , o sa ma uit printre ele  lol
Multam Narcis!  wink

306

Re: Plantat 320l

Mici modificari  wink  practic au aparut piesele hard...peste care astept,sper smile  ,sa se dezvolte "bulgari" de HC .Mai astept si adaptarea si respectiv evolutia celor cateva fiere de UG,se pare ca deja dau semene bune,practic va deveni covorul meu. Glosso e doar pentru indesire plantata,apoi urmeaza a fi suspendata...Stemurile din stanga sunt proaspat tunse.Cateva foto :

307

Re: Plantat 320l

Superb ! Sincere felicitari !

Doua culori ce le ador

308

Re: Plantat 320l

Mirific!  :apl

309

Re: Plantat 320l

Science fiction!  :apl

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

310

Re: Plantat 320l

bobi A scris:

Science fiction!  :apl

Alien vs Narcis  tongue  :apl  :apl  :apl  :apl

311

Re: Plantat 320l

:sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok

Re: Plantat 320l

Felicitari domnul Narcis, felicitari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

313

Re: Plantat 320l

Multumesc mult tuturor pentru aprecieri! Momentan e doar un vis...vedem daca si vrea sa mearga dupa plan :pls
  Paul cel mai mult ma bucur ca ai scos "alienu`"ala de la avatatarul tau,ma hipnotiza frate!Ce sa zic de cate ori il priveam ramaneam cu ochii crucis  lol
  Domnu`Florin ce sa mai zic!!! dupa ce ai dat lovitura cu saramura aia...si ce nebunie de culoare...trebuie inima puternica sa privesti si sa mai supravietuiesti de un sughit  ^:)^  lol Multumesc :sok

314

Re: Plantat 320l

Un acvariu foarte fain care abia astept sa-l vad cu ricia crescuta .

315

Re: Plantat 320l

emil_visan A scris:

Un acvariu foarte fain care abia astept sa-l vad cu ricia crescuta .

   Iti va trebui multa rabdare, intii sa-l convingi pe proprietarul acvariului, sa introduca aceasta planta (Riccia)! lol  Daca nu faceai aceasta greseala, cele cu Valisneria subulata (Sagittaria subulata) si Pistia stratodensis (stratiotes), din cadrul altui subiect, treceau neobservate...  wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

316

Re: Plantat 320l

Narcis, numai poze de background pentru computer ai postat aici  mad si stii ce mi-e ciuda?! Ca sunt reale tongue. Felicitari!

PS: Nu sunt eu cunoscator in ale plantelor, dar unde e riccia aia?  lol  lol

317

Re: Plantat 320l

O mica intrebare: cum ai realizat bulgarii de hc? daca sunt chestiile alea agatate .

318

Re: Plantat 320l

SI pentru ca tot exista curiozitati,ma gandesc totusi sa le spulber un pic...Deci asta este ultimul meu layout,nu prea stiu ce sa zic,e un pic fara tinta...dar mie imi place.Pot spune ca e un setup la care s-a neglijat total intretinerea,covorul de HC s-a dezvoltat,si s-a distrus de 2 ori pana acum,asa ca sunt la a treia plantare de covor,asta pentru ca a evoluat mai repede decat cele suspendate,si nici nu a primit intretinerea necesara...eh si uite si o foto:

319 Editat de Ancistrus (2012-03-23 16:01)

Re: Plantat 320l

Incet incet mai vedem si noi cate un acvariu-de-vis... superb, felicitari :apl

PS: Daca nu te deranjeaza as vrea si eu prima poza (stanga) sa mi-o trimiti pe mail in format original :fok

320

Re: Plantat 320l

Multumesc! Desi inca nu e mare lucru de capul lui,ti-am trimis foto, Cristi!:)