21 Editat de pelly67 (2010-05-03 13:43)

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:

ca sa lipesc un nou neon trebuie refacuta toata partea electrica a acvariului.neon as vrea un Osram Fluora, am deja 865. cu cine am vorbit sa imi faca adaptarile mi-au cerut si 250 lei. voi cauta atunci Ludwigia, ma gandesc deja pe unde o pozitionez big_smile imi vine sa rad ca mi-a fost imposibil sa gasesc ciorapi de plasa negri pentru moss, dar plante gasesc mai usor lol Cu fertilizarea ce imi recomanzi? este de ajuns cat pun sau sa cresc putin? mie mi-a fost frica sa nu pun prea mult sa dau in alge. sau e doar o problema de acomodare?

mossul prinde-l sub un buret de baie de culoare verde! ieftin si practic.

22

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:

voi cauta atunci Ludwigia, ma gandesc deja pe unde o pozitionez big_smile imi vine sa rad ca mi-a fost imposibil sa gasesc ciorapi de plasa negri pentru moss, dar plante gasesc mai usor lol

Daca vrei tocmai mi-am procurat ciorapi cu plasa si iti pot da si tie.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

23

Re: Buna ziua tuturor

E suficient cat macro pui.Cresti usor dozajele functie de evolutia plantelor,respectiv inmultirea masei verzi.Si un sfat,Echinodorusii sunt lacomi,chiar si criptocorinele Wendti,recomand bile de refertilizare de la JBLpuse la radacina,astfel si celelalte plante vor avea un necesar de fertilizare fara sa suga Ech totul

24

Re: Buna ziua tuturor

uite aici!
http://s4.postimage.org/cQK6A.jpghttp://s1.postimage.org/R_JCr.jpg

25

Re: Buna ziua tuturor

stiu ca ech suge tot, am inteles ca in 3 luni tre schimbat substratul ca il saraceste complet. si eu am 7 ech.. am de la sera niste pastile, florenette, luate cand nu aveam substrat, ar fi ok? JBL bilute se pun o data pe an nu? de abia am de 3 sapt substratul, ar fi cazul sa incep refertilizarea? oricum monitorizez zilnic plantele sa vad care nu se simte bine sau daca dau semne de carente.

am crescut deja dozarea la Ferropol 24, de la 1 picatura la 2 pe zi si s-a vazut ca s-au revigorat vallisneriile mai ales si crytocoryne. easy carbo pun 1,5 ml de la 1 ml inainte tocmai ca aveam impresia ca nu le ajunge cat le puneam, erau flescaite, ca o plante in vaza fara apa. acum dau frunze noi si sunt "vioaie"

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

26

Re: Buna ziua tuturor

Eu am prins cu burete de baie alb lol si se vede acolo pe lemn. am mascat cu niste ech cat de cat, ma gandesc daca e chiar important sa schimb plasa daca tot in timp o va acoperi.
Exact ca tine am pus buretele, are totusi avantaje in fata gutei ca tine tot acolo, nu m-am trezit cu frunze rebele in apa.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

27

Re: Buna ziua tuturor

Da e oky,cu bilele nu ti-am zis sa pui chiar acum,dar in mare,trebie sa ai in atentie,iar daca pui bile,poti inlocui substratul la 8-12 luni,asa ca eu zic ca merita.E bine cum faci dozajul,dar nu pui si Ferropol saptamanal? acesta contine si microelemente,tot necesarul,ferropol 24 e doar o completare de fier,se pune cu foarte putin inainte de a se aprinde lumina,fierul nefiind chelat EDTA,altfel se pierde transfotmandu-se din Fe2 in Fe3 care nu ajuta cu nimic.

28

Re: Buna ziua tuturor

la fiecare schimb de apa adaug 10ml Ferropol si 2 tablete de Ferrotabs. doar o data pe saptamana, la schimb.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

29

Re: Buna ziua tuturor

Andi66 A scris:
allexya A scris:

voi cauta atunci Ludwigia, ma gandesc deja pe unde o pozitionez big_smile imi vine sa rad ca mi-a fost imposibil sa gasesc ciorapi de plasa negri pentru moss, dar plante gasesc mai usor lol

Daca vrei tocmai mi-am procurat ciorapi cu plasa si iti pot da si tie.

Multumesc mult, mai caut si eu astazi si daca nu gasesc vorbim tongue oricum mersi mult de pontul cu otocinclus de la "cumparari" ma duc si eu astazi sa imi iau.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

30

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:
Andi66 A scris:
allexya A scris:

voi cauta atunci Ludwigia, ma gandesc deja pe unde o pozitionez big_smile imi vine sa rad ca mi-a fost imposibil sa gasesc ciorapi de plasa negri pentru moss, dar plante gasesc mai usor lol

Daca vrei tocmai mi-am procurat ciorapi cu plasa si iti pot da si tie.

Multumesc mult, mai caut si eu astazi si daca nu gasesc vorbim tongue oricum mersi mult de pontul cu otocinclus de la "cumparari" ma duc si eu astazi sa imi iau.

Vezi ca Otocinclus i-am luat de la HORNBACH Berceni, cat despre plasa vorbim pe PM. Bafta!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

31

Re: Buna ziua tuturor

E foarte bine cum procedezi,allexya!Mai exista ceva la acvariile plantate,ceva pe care nici un test al apei nu il egaleaza,ochiul acvaristului ce simte lipsurile plantelor,asta apare dupa ceva studiu si practica dar ceva ma face sa cred ca tu vei ajunge repede la pragul asta wink

32 Editat de allexya (2010-05-03 18:25)

Re: Buna ziua tuturor

plantele mereu m-au chinuit, asa ca imagine ele arata bine unde le plasez, dar daca nu au lumina de ex. mor imediat. am plante care se fac mari, doar ca erau pui, care erau puse in spate si stateau sa moara. le-am adus in fata la lumina, au crescut maricele si acum stau foarte bine in spate, chiar trebuie tunse des.

Echinodorusii, de ex, erau mari cand i-am adus si nu s-au adaptat. si m-am decis sa ii tund. acum in sfarsit si-au dat drumul, dau frunze noi, dar daca nu ii tundeam nu cred ca se regenerau asa usor. de fapt pana nu i-am tuns, nu au dat nici o frunza.

dar bine, ramirezul cat mi-a dat de furca, a suferit din cauza deciclarii si toti mi-au spus sa il las in pace sa se duca usor. 3 zile m-am chinuit cu el sa il fac bine si acum este frumos, sanatos si artagos lol

Narcis, iti multumesc mult, ma bucur sa vad ca ce fac nu fac in van, sper sa ajung si eu maestru acvarist o data tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

33

Re: Buna ziua tuturor

Andi66 A scris:
allexya A scris:
Andi66 A scris:

Daca vrei tocmai mi-am procurat ciorapi cu plasa si iti pot da si tie.

Multumesc mult, mai caut si eu astazi si daca nu gasesc vorbim tongue oricum mersi mult de pontul cu otocinclus de la "cumparari" ma duc si eu astazi sa imi iau.

Vezi ca Otocinclus i-am luat de la HORNBACH Berceni, cat despre plasa vorbim pe PM. Bafta!

stiu big_smile am vazut. m-am dus si mi-am luat si eu ca am experienta cu vallisneria si algele filamentoase si prefer sa previn. si asa se gasesc rar otocinclusii, se cumpara cat timp exista ca dupa aia..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

34

Re: Buna ziua tuturor

cauta la cora,la zoomania...acolo gasesti otocinclusii big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

35

Re: Buna ziua tuturor

am gasit la hornbach, 7 lei bucata. aaa apropo, o sa postez ceva "frumos" la pet shop-uri de tinut la distanta. tineti aproape..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

36

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:

am gasit la hornbach, 7 lei bucata. aaa apropo, o sa postez ceva "frumos" la pet shop-uri de tinut la distanta. tineti aproape..

sunt si eu interesat de otto! sa-mi spui care sunt conditiile lor acolo la magazin.

37

Re: Buna ziua tuturor

pelly67 A scris:
allexya A scris:

am gasit la hornbach, 7 lei bucata. aaa apropo, o sa postez ceva "frumos" la pet shop-uri de tinut la distanta. tineti aproape..

sunt si eu interesat de otto! sa-mi spui care sunt conditiile lor acolo la magazin.

foarte ok, m-am uitat atenta la cum aratau pestii, nu am observat nimic suspicios. chiar si la plante au facut curat, nu mai era mizeria de acum o luna. ai mei sunt vioi si flencane la niste frunze momentan, ii tin in carantin intr-un acvariu mic plantat mediu, dar par a nu avea nimic.
am luat acum o luna si un ramirez de acolo, nu am nimic de reprosat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

38

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:
pelly67 A scris:
allexya A scris:

am gasit la hornbach, 7 lei bucata. aaa apropo, o sa postez ceva "frumos" la pet shop-uri de tinut la distanta. tineti aproape..

sunt si eu interesat de otto! sa-mi spui care sunt conditiile lor acolo la magazin.

foarte ok, m-am uitat atenta la cum aratau pestii, nu am observat nimic suspicios. chiar si la plante au facut curat, nu mai era mizeria de acum o luna. ai mei sunt vioi si flencane la niste frunze momentan, ii tin in carantin intr-un acvariu mic plantat mediu, dar par a nu avea nimic.
am luat acum o luna si un ramirez de acolo, nu am nimic de reprosat.

mai aveau? te intreb ca sa stiu cum procedez.

39 Editat de allexya (2010-05-03 19:05)

Re: Buna ziua tuturor

da, initial mi-au zis ca mai au doar 2, dupa aia au cautat si au mai gasit lol mai aveau destui. intreaba-ma tot ce vrei, nu ma deranjeaza tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

40

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:

da, initial mi-au zis ca mai au doar 2, dupa aia au cautat si au mai gasit lol mai aveau destui. intreaba-ma tot ce vrei, nu ma deranjeaza tongue

pai nu au cautat de fata cu tine?