41

Re: Buna ziua tuturor

ba da, dar stateau ascunsi. erau 2 mai tupeisti restul erau pititi prin colturi. cum a vanturat pietrisul au inceput sa apara. sau poate omu nu ii vedea, nu m-ar mira tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

42

Re: Buna ziua tuturor

astazi m-am hotarat sa imi fac o bomba de CO2, se vede ca am prea mult timp liber. asa ca imi voi achizitiona:
1. una bucata sticla 2l
2. furtun pompa aer (am de la pompa mea)
3. 300g zahar
4. 1 pliculet drojdie praf
5. piatra poroasa (am de la pompa de aer)

Intrebare: cand am refacut tot am pus si filtrul pe aerare si pompa de aer pentru a ajuta putin pestii sa treaca peste deciclare. acum daca pun bomba merge sa las doar filtrul intern sa valureasca apa?
mi-e cam frica cu pestii si aditia de CO2..

intre timp ma duc sa lecturez putin postarile de CO2, asta e una din retete gasita pe acolo. va astept cu pareri

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

43

Re: Buna ziua tuturor

Ingrediente pentru o sticla de 2l:
- 5.5 cani cu apa (distilata, dar vad ca merge si de la robinet)
- 1.5 cana cu zahar
- 20g gelatina (eu folosesc doua plicuri de 10g gelatina alimentara Dr. Oetker
- 0.5 lingurita drojdie sau jumatate de cubulet de drojdie ( din acela de 25 de grame)


Preparare:
1. In jumatate de cana cu apa rece se pune gelatina, se amesteca si se lasa la hidratat cam 5 minute (altfel face cocoloase).
2. Intr-o craticioara se pun 2.5 cani cu apa calda in care se dizolva zaharul.
3. Se adauga cana cu gelatina.
4. Se pune craticioara pe foc si se amesteca des.
5. La primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina).
6. Se lasa la racit pana se poate turna in sticla.
7 Se pune sticla in frigider si se lasa cateva ore sa se inchege bine.
8 Cand s-a inchegat gelatina se adauga 2.5 cani de apa calduta in care a fost in prealabil dizolvata drojdia.
9. Se conecteaza bomba la furtunul de CO2. In cateva ore trebuie sa inceapa productia de CO2.

eu insa folosesc o sticla de 2,5 L si nu am nici o problema cu spuma care se formeaza. eu de cand ii pun dopul si pana se consuma gelatina nu mai am treaba cu ea.
ca numarator de bule am o sticluta de 250 ml umpluta de jumatate cu apa. de vreo 3 saptamani de cand o am merge brici.

44 Editat de allexya (2010-05-04 12:47)

Re: Buna ziua tuturor

arata ca o reteta de tort lol Sece4u, sa iti dea D-zeu sanatate, ma apuc de gatit.
cam cate ore o lasi tu la inchegat?

acum: furtunul de la pompa de aerare se baga in dop si se lipeste, ce lipici folosesti tu? conteaza lungimea furtunului?
la capatul celalalt pui o piatra poroasa? unde ai pozitionat-o? langa filtru? sau nu conteaza asa mult unde este pusa?
Am vazut ca daca pui piatra poroasa se aduna ca o spuma si trebuie curatat mereu.

aa ca valva antiretur.. tu ai una sau nu e chiar necesara daca pun sticla mai sus decat acvariul? unde ar trebui pozitionata si aia?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

45

Re: Buna ziua tuturor

eu fac apa+zahar+gelatina seara apoi vasul in care am preparat compozitia il racesc in alt vas cu apa pun compozitia in sticla si o pun la frigider( fac asta pt ca stiu ca nu e bine sa pui lucruri calde in frigider) si pana dimineata  gelatina e inchegata. un sfat: nu pune dopul la sticla pentru ca sticla o sa se contracte si o sa iasa cu bule mai ales in partea superioara.
eu bomba am facut-o cu numarator. cum am facut:

am luat o sticla de 2,5L cu dop pe care l-am gaurit ( gaura sa fie un pic mai mica ca sa intre furtunul fortat) am atasat furtunul chiar in marginea dopului dupa care am lipit cu picatura si pe exterior si pe interior. deci un capat este lipit de sticla de 2,5 L. am luat o sticla de 250 ml cu dop unde am dat doua gauri ca si la celalalt dop. acum fii atenta : furtunul care vine de la sticla cu compozitia ( 2,5 L ) il bagi prin dop pana in fundul sticlei de 250 ml si il lipesti. apoi prin cealalta gaura din dopul de la sticla de 250 ml bagi furtunul insa numai pana in margine iar la celalalt capat va fi piatra bolborositoare.
acum  : dupa ce ai lipit furtunele de la dopuri si pe interior si pe exterior, dupa ce ai umplut de jumatte sticla de 250 ml cu apa de preferat ar fi sa lipesti si dopul de sticla ( torni picatura in dop si strangi ). lungimea furtunelor iti este la libera alegere, depinde de unde ai sa tii sticla si pana unde ai acvariul . eu de exemplu am aproape  2 metri de furtune.
eu nu am piatra poroasa in licul difuzorului am un fitru de tigara bagat pe furtun ( daca folosesti de la kent ai grija sa scoti fitrul intermediar cel cu carbune) amplasat jos langa filtru astfel ca bulele cand se ridica mai sunt imprastiate si de fluxul de apa filtrata, insa daca ai bani de difuzor poti apela la unul din acela.
daca nu ai inteles zimi exact ceea ce nu ai inteles.

valca anti-retur: sa fiu sincer nu am bani sa imi iau una deci nu folosesc. eu am sticla sub acvariu. pana acum nu am avut probleme. insa daca ai una o pui intre sticla de 2.5 L si cea de 250 ml cu sageata inspre sticla de 250 ml. daca pui sticla mai sus de acvariu nu o sa ai probleme.
daca este presiune mereu in sticla apa nu se va intoarce pe furtun, de aceea nu las sa se termine intotdeuna compozitia cand vad ca bulele scad ca intensitate pregatesc alta, si in plus nici nu imi apar variatiile de Co2

pe ce tub zici tu ca se aduna spuma?? eu de aceea folosesc sticla de 2,5 L ca sa fie un spatiu mai mare unde sa se adune spuma.

SI ATENTIE SPER CA NU FOLOSESTI VREO CANA DIN ACEEA CUM AM MAI VAZUT EU DE APROAPE UN LITRU. foloseste o cana normala

46

Re: Buna ziua tuturor

asa deci: la sticla de 250ml ai 2 gauri date in dop: in una din ele vine furtunul de la sticla de 2,5l pana in apa (cam jumate sticla plina cu apa). tubul am inteles ca este taiat in 2, unul de 2m taiat in doua de 1 m. tubul nr 2 care iese din sticla de 250 ml trebuie sa fie pana la marginea cui..? dopului, apei? sa nu intre in apa presupun, doar tubul nr 1 trebuie s fie in apa.
ce sticle ai folosit? de cola, fanta, bere? la ambele ma refer. am inteles ca nu e bine sa fie de apa plata.

sa traiti, folosesc cana normala.

unde fata de acvariu ai pozitionat bomba? langa el, deasupra lui, intr-un sertar sub acvariu (as asa as prefera) ca sa nu insir in sufragerie sticle si sticlute.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

47

Re: Buna ziua tuturor

stai sa iti fac 5 poze sa ti le pun
http://s3.postimage.org/sgnhS.jpg

http://s3.postimage.org/sgpN0.jpg

http://s1.postimage.org/100bi.jpg

http://s3.postimage.org/shu7S.jpg

48

Re: Buna ziua tuturor

allexya A scris:

asa deci: la sticla de 250ml ai 2 gauri date in dop: in una din ele vine furtunul de la sticla de 2,5l pana in apa (cam jumate sticla plina cu apa). tubul am inteles ca este taiat in 2, unul de 2m taiat in doua de 1 m. tubul nr 2 care iese din sticla de 250 ml trebuie sa fie pana la marginea cui..? dopului, apei? sa nu intre in apa presupun, doar tubul nr 1 trebuie s fie in apa.
ce sticle ai folosit? de cola, fanta, bere? la ambele ma refer. am inteles ca nu e bine sa fie de apa plata.

sa traiti, folosesc cana normala.

unde fata de acvariu ai pozitionat bomba? langa el, deasupra lui, intr-un sertar sub acvariu (as asa as prefera) ca sa nu insir in sufragerie sticle si sticlute.

1. cel care vine de la sticla de 2,5 L o bagi pana in fundul sticlei de 250 ml vezi poza  2 de la mine.
2 am avut doua furtune diferite. unul mai gros de la sticla de 2,5 pana la sticla de 250 ml ( numaratorul de bule ) pentru ca nu am avut altul big_smile dar poti folosi si din acela normal de pompa dar in timp acela se va coroda din cauza co2 ( co2 are proprietatii corozive)
3 tubul nr doi care iese din sticluta de 250 ml  merge pana in fundul acvariului langa filtru .poza 3 asa cum este la mine. la capatul tubului doi se va atasa piatra pe unde va iesi co2
4 vezi in poza 4 cum le am eu asezate. astfel nu am cum. big_smile

49

Re: Buna ziua tuturor

am inteles. o sa folosesc si eu filtru de tigara, doar am destule prin casa tongue mai ales daca e mai buna decat piatra de aer. il iau si il indes bine la capatul tubului, sa nu ajunga in apa. presupun ca trebuie sa fie nefolosit lol

dar pe unde l-ai pozitionat tu? are vreo indicatie anume? eu am un sertar sub acvariu si o gaura in blat facuta strategit pentru fire bagate pe sub. merge bagata bomba formata din cele 2 sticle in sertarul de sub acvariu? ori la nivel cu el, ori deasupra lui? pe principiul ca nu cumva compozitia sa nu ajunga in acvariu.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

50

Re: Buna ziua tuturor

gata am inteles. am vazut si ce sticle folosesti.. e totul ok. fug sa iau tuburi si niste suc lol abia astept sa vad cum or sa se dezvolte plantele cu aditia noua.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

51

Re: Buna ziua tuturor

daca te uiti in ultima poza vezi unde este pozitionat. pe dulapul mamei plin de bibelouri , pahare si servicii de masa umblate la ele doar cand sunt sterse de praf big_smile. al meu este la aproximativ jumatate de metru sub acvariu. treaba cum sta : deoarece nu ai valva antiretur normal ar trebui sa stea deasupra acvariului insa eu ma risc si il tin sub acvariu, asezarea este un risc pe care ti-l asumi. daca aveai valva antiretur puteai linistita sa il bagi in sertar.  insa asa nu stiu ce sa zic.

52

Re: Buna ziua tuturor

astazi am in plan: operatiunea "bomba CO2" si operatiunea "neon nr 2".  se up gradeaza tot sistemul aparaturilor

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

53

Re: Buna ziua tuturor

sece4u20 A scris:

daca te uiti in ultima poza vezi unde este pozitionat. pe dulapul mamei plin de bibelouri , pahare si servicii de masa umblate la ele doar cand sunt sterse de praf big_smile. al meu este la aproximativ jumatate de metru sub acvariu. treaba cum sta : deoarece nu ai valva antiretur normal ar trebui sa stea deasupra acvariului insa eu ma risc si il tin sub acvariu, asezarea este un risc pe care ti-l asumi. daca aveai valva antiretur puteai linistita sa il bagi in sertar.  insa asa nu stiu ce sa zic.

pai si de unde se cumparat valva aia lol ca m-am tot uitat pe net
si mai ales unde se pozitioneaza? ca nu cred sa fie asa greu sa montez una

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

54

Re: Buna ziua tuturor

daca nu cer prea mult.. coco.. ia posturile de aici si pozele si pune-le sub forma de tutorial.. multi o sa se foloseasca de el.

55

Re: Buna ziua tuturor

nu am vazut daca ai o valva antiretur!?

56

Re: Buna ziua tuturor

nu are valva, asta intrebam si eu, de unde pot sa iau una? ca eu vreau sa dosesc tot sitemul

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

57

Re: Buna ziua tuturor

valva antiretur poti cumpara cam de la orice magazin de acvaristica:
http://www.acvamax.ro/product_info.php? … po12cl7mc6
sau
http://www.nevertebrate.ro/Sisteme-CO2- … _info.html

58

Re: Buna ziua tuturor

apoi daca faci un calcul :  14,28RON (valva) +  17,04RON (furtun CO2) = ~32,00 RON + inca vreo 10 lei ingredientele pentru amestec ajungi la ~ 42,00 RON...cum cu piatra nu faci mare branza iti mai trebuie un difuzor ceramic sau reactor

In concluzie mai bine iti cumperi un  Bio-CO2 100 Complet Set JBL cu  46,41RON si nu stai cu frica ca poate iti pusca prin casa,ai tot ce iti trebuie la el,pentru ai mari eficienta i adaugi un reactor sau difuzor ceramic si ai inchiat povestea!

59

Re: Buna ziua tuturor

si zici tu ca ar fi mai bine asa? am vazut ca majoritatea folosesc bomba, este mai ieftina, eu am dat 4 lei pe furtun si ingrediente. bine si a trebuit sa cumpar suc pentru sticle tongue
este mai bun setul asta sau e doar ceva cu nume mai batator la ochi?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

60 Editat de bogdivaio (2010-05-04 18:05)

Re: Buna ziua tuturor

s-a tot discutat pe forum...parerile sunt pro si contra..varinata cu bomba este putin mai riscanta mai ales daca nu ai o valva antiretur(risti sa-ti bagi toata drojdia in acvariu si crede-ma ca am vazut la un priten de-al meu cu arata asa ceva) trebuie sa ai grija si de dozajele ingredientelor altfel le aduni de pe pereti si tot asa...in schimb varianta ceealata nu prezinta riscurile de mai sus si face aceeasi treaba zic eu,doar ca dupa parerea unora e putin mai scump