21

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Oricum nu o sa poti pune toti pestii care i-ai pus acolo pentru ca sunt foarte multi smile
Eu o sa am cativa discusi - 25 de neoni (cardinali) - 7 cory trilineatus - o pereche ramirezi - si 4 sae la un volum dublu si...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

22 Editat de Laurentiu A (2009-02-05 22:47)

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Nici eu nu as pune mai multi pesti daca as face acvariu de discusi.


Vedetele vor fi scalarii si gurami, dupa ce mai cresc.

am sa pun un numar minim din fiecare sortiment. Sa vad treptat cat e de plin acvariul.
Mai adaug pe parcurs daca e nevoie.

Nu am nici cea mai mica intentie de a supra popula acvariul.

Daca ar fi sa scot ceva ar fi xifo si molly. Desi dau o pata frumoasa de culoare.

Ajuta-ma si cu ceva propuneri legate de plante. Este totusi un acvariu de 60 cm inaltime. Nu as vrea ca partea de sus sa ramana goala.

Ideea mea era sa pun o buturuga ma inalta in mijloc spate si pe ea sau in jurul ei sa adaug plante.

Ce zici?

23 Editat de Schlaffen (2009-02-05 22:59)

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Am un examen nasty maine si in seara asta o sa fiu ocupat cu aprofundari tongue Promit ca maine sa ai mai multe raspunsuri - o sa vin cu ceva propuneri legate si de substrat tocmai am gasit ceva foarte dragut, profesional, la un pret acceptabil, iar pata de culoare pot fi neoni axelrodi (dezvoltati si pe un fundal inchis o sa iasa in evidenta rosul si albastrul iridiscent).
Scalari... depinde ce varietate, gurami poti gasi albastri, galbeni etc., leeri avand un caracter mai pasnic, mai linistit as zice sa ii scoti ca si asa or sa fie destui, iar paleta de culori este bogata...
Ca sanitari (aia galbeni sunt cory albino - eu zic sa cauti ceva trilineatus, juuli, uitete pe net poate gasesti ceva sa iti placa.. sunt destule modele smile )
Dar ce recomand sa ai sae(astia ii gasesti usor) sau creveti (amano) cu toate ca nici eu nu am gasit inca neutral amano sunt singurii care am auzit ca pot fi crescuti cu scalarii (ca sunt destul de mari) dar sincer nu am incercat sa iti zic din propria experienta..
vezi sa nu te pacalesti la sae ca poti lua sae falsi... hai ca maine o sa vin cu mai multe detalii si explicatii... imi pare rau dar chiar nu am timp sad

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Succes la examen !

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

daca vrei sa iei sae diferenta e sub forma urmatoare :
SAE adevarati au gura orientata in jos ca sa poate culege algele
FAKE SAE augura orientata normal ca alti pesti (carasi, guppy,molly,etc) wink

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Am sa fiu atent. Ideea este ca nu cumpar niciodata pesti si plante din magazin. Nu am incredere ca-s sanatosi. Am un tip care se ocupa cu pesti, creste si vinde, de vre-o 15 ani. De la el am luat si pentru firma si toti prietenii mei cumpara de la el. Nici unul nu a avut probleme cu pestii si plantele. Ne cunoastem bine si am incredere ca o sa imi dea pesti calumea.

Dar e bine de stiut. Mersi de informatie.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Norocul tau ca cunosti un crescator wink
dar din cate stiu eu SAE nu s-a inmultit inca in acvariu. Sper sa ma insel tongue sae e foarte bun ca te lasa fara alge wink

28 Editat de Laurentiu A (2009-02-09 19:39)

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Schlaffen,

Ai promis ceva detalii mai sus. Ma ajuti?

mersi

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Ideal ar fi sa cumpere cati mai multi neoni.Scalarii vor creste nemaipomenit smile .Acvariul de la firma parca e suprapopulat ( din umilele mele cunostinte) parca unui caras ii trebuiesc in jur de 50 l /apa.

30 Editat de Laurentiu A (2009-02-09 21:53)

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

mersi mircea. Am mai discutat acest aspact pe forum. este un acvariu de aprox 120 l. nu am cum sa dau carasul ala mare. e de 6 ani in firma. cat mai o duce e bine asa. o sa vedem dupa aia. in film pare mic acvariul dar sa sti ca se descurca binisor si acolo.

acasa o sa vreau sa fac ceva frumos.

31

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Dap imi cer scuze.. oricum imi mai trebuie cateva zile de recuperare pana revin la normal.. dupa o luna de foc cu somn de veghe smile
Din cate am citit ideea ta cu buturuga pe spate, eventual cu ceva anubiasi o sa mori de dragul ei, iar la 60 de cm chiar poti pune multe dintre speciile de echinodorus..
Totusi sa lasi un petic de nisip unde le vei da hrana... mama lor de amano astia erau perfecti dar din pacate cam greu cu ei pe la noi, dar sa faci rost de sae macar.
Pentru plante ca echinodorus iti recomand un substrat foarte bogat (sa nu lipseasca neaparat fierul!) si dupa cum spuneam pe fundal negru si eventual si nisip inchis la culoare culorile vor iesi minunat in evidenta...
Firele de la aparatura incearca sa le ascunzi cumva - eu am intrun colt un plastic negru mat care imi acopera toate firele - fundalul fiind aceeasi culoare se pierde tot.. si acvariul il poti vedea in toata splendoarea lui
Daca ai alte propuneri spunele si le vom dezbate...  Cu pestii cred ca team lamurit iar plantele gen echinodorus ar merge perfect si vor da un `aer` de zona amazoniana...
Acum am timp si putem diseca impedimentele wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

32 Editat de Schlaffen (2009-02-10 14:21)

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Ca substrat (fertilizant) sa nu pui cel de la sera ca ala este decat pentru start - iti da un boom foarte buna dar apoi dupa doar cateva luni va trebui suplimentat..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Ma dispera faptul ca nu gasesc o buturuga ramificata inalta de vre-o 40 -50 cm.

Ca sa pot construii in jurul ei. Daca nu o sa gasesc ce caut am sa incerc o combinatie intre piatra si buturuga. Placi de piatra si buturuga pe ele sau intra ele.

34

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Dap de ce nu... aici in Bucuresti puteai incerca in mai multe locuri, dar nu sunt sigur, poate aveti un Hornbach prin Timisoara (daca nu cumva te confund).
Sau sa cauti bine prin jur... eu am gasit una superba pe malul unui lac...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Din pacate nu avem in Timisoara acest magazin. Sunt vre-o trei firme care au mai multe petshop-uri. Din pacate parca se vorbesc intre ei si aduc toti aceleasi tampenii.

Si cu vremea asta sigur nu am sa ajung prea devreme in natura. Acum ninge viscolit in Timisoara.

36

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Mda, daca nici in oras ca Timisoara nu gasesti tot ce iti trebuie, ce sa mai zicem de oraselele mai mici.. La noi nu reprezinta o industrie pentru ca nu se vrea, unde nu se scoate profit de 50% e criza! smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Aici este o problema eu am mai sublinat-o de multe ori, dupa ce ca acvaristica este la pamnt in Romanica, suntem numai cativa cei care promovam acvaristica pe aici si astia care suntem ne dam in cap unul altuia sa ramana decat unul singur.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

38

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Noi suntem mai in urma cu multe chestii, dar in special cu bunul simt si inteligenta.. O industrie nu e formata din cativa oameni, dar mai ales dintr-un om, doi! Ambele parti au de pierdut, si cei care traiesc din asta si cumparatorul.. piata din `Romanica` nici nu a inceput macar sa se limpezeasca, iar ca sa te dezvolti ai nevoie multa de stabilitate.. mai rau e pentru cei de prin tara... sad

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Hello,

Am revenit pe meleagurile natale si m-am apucat de amenajarea acvariului de acasa.
Numai bine mi-a ajuns si capacul. Am sa postez cateva poze ca sa vedeti cum arata primul setup.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Capac pentru hranitorul automat si pentru vizitare