Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Laurentiu cu acvariul de la munca ce se mai aude?

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Nu am facut modificari la acvariul de la munca. Locatarii i-am mai imputinat doarece au mai crescut putin. Din pacate carasul de 6 ani a murit acum doua luni. Acum sunt 8 carasi mai mici. E mai ok asa.

Nu reusesc sa-mi fac timp sa mai tund din anubia. E deja cat acvariul. Ii merge excelent aici. Poate saptamana asta. tongue

63

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

superb acel caras!!!!

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

M-am plimbat printr-un Pet Shop din Timisoara si am vazut un vas de 2 litri pentru beta. Nu m-am putut abtine si l-am cumparat. Ce parere aveti?

O sa mai fac cate ceva la el. Eventual o planta si un alt fundal.

65

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

intrebare cat ai lasat acvariul la ciclat si cum faci curat in el e cam mic spatiul sus

CARPE DIEM

66

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Foarte interesant acvariul, m-ar interesa si pe mine. Cat a costat ?

67 Editat de Laurentiu A (2010-01-07 16:38)

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Salutare la toti si un an nou fericit,

Am sa raspund pe rand la toti.

BARICZA - Nu trebuie lasat la ciclat... e totusi un Beta. Pui apa calduta de la robinet si solutie de declorat si e gata. Curat faci cu o seringa de 20 ml la care atasezi o bucata de furtun. Cureti pe jos mizeria si completezi cu apa. O data pe saptamana schimbi jumate din apa.


Avatar - Acvariul costa 40 de lei. in banii astia primesti acvariul, o punga de nisip, solutie pentru declorat si un plic de fulgi.

kokos - este un obiect de decor pe care-l pui undeva la vedere, pe birou, sa nu ocupe spatiu. Nu stiu de ce te miri asa!? Acvariul este pentru pentru un Beta si este mult mai mare decat paharul de unica folosinta, umplut pe jumatate, in care sunt tinuti Beta in pet shop-uri sau la crescatori.

Uite si alte modele. Poate o sa ti se para mai interesante.

P.s. Nu trebuie sa fie mare ca sa fie frumos smile

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Inca unul

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Sau asta

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

.

71

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

sa fiu sincer...nu as oferi un spatiu atat de mic ...nu conteaza ce peste este...
i-as oferi conditii bune de viata..cu ciclare...daca am ocazia...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Hello all,

Ma bucur sa vad tot mai multi acvaristi pe acest forum. Multa lume noua si multe schimbari la forum. Nice

Am sa postez tot in acest topic din comoditate.

Razvan 35, pestii fac bine si fantomele cresc. Nu mai e stres cu spatiul pentru ca i-am mutat in casa mai mare.

Tot am spus ca daca ma mut din garsoniera fac un acvariu mai mare. Iata ca am ajuns la trei camere si spre disperarea sotiei, inainte sa fac multe altele in casa, mi-am si instalat un acvariu mai mare.  big_smile

Am sa pun cateva poze cu acvariul nou, cu scuzele de rigoare. Calitate penibila la poze...era descarcata bateria la aparat si am facut cu telefonul. tongue Sunt poze din prima zi de amenajare. Am sa pun poze ceva mai recente cand prind putin timp ... sau cand incarc bateria la aparat  wink

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Cat despre acvariu si locatari...

Acvariu de aprox 300 L, 110x65x45.
Capac aluminiu cu 2 tuburi T8 30W, suplimentate cu oglinzi.
Filtru in capal, suplimentat cu un Fluval 205.
Incalzitor Fluval 200 W.

Cat despre pesti: melanotaenia boesemani, precox, glossolepis, australis, botia(chromobotia macracanthus), flying fox, Corydoras aeneus, gurami lari, kribensis, fantome (apteronotus albifrons ).

Cat despre plante... anubias nana, anubias, cabomba, echinodorus si ceva plante plutitoare.
Aici mai e de lucrat cand intru in concediu. Mai am multe de amenajat la partea asta.

Cat tine de acvariul vechi sper sa o impac pe sotia mea cu ideea de terariu. Urati-mi succes cu asta  big_smile

74

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

O revenire în forta.  :sok Bravo! :apl Peste 2 luni vor curge râuri de aplauze :sok

75

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Dragut amenajat, bine ai revenit! Interesanta alaturare de pesti, nu ma pricep daca e ok sau nu, dar te felicit pentru alegerea facuta in ceea ce priveste acei pelvicachromis pulcher. Niste pesti simpatici foc, frumos colorati, dar nu prea populari. Cat despre acvariul mic...ce faci sa supravietuiasca plantutele?

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Acvariul patrat din ultimele poze este vechiul acvariu si e gol acum. Am tinut pestii si plantele in el cateva zile pana l-am aranjat pe cel nou.

Vreau sa fac un terariu in el. Mai studiez putin problema.

77

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

frumos! un haiku acvatic  :apl  :apl

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Buna la toata lumea si bine v-am regasit.

In mesajul de mai sus am raman la partea de concediu si la adaugat cateva plante... simplu am zis si eu la inceput.  smile

Dupa cateva tentative, nereusite bineinteles, de a pastra cateva plante mai de doamne ajuta impreuna cu familia mea de "mineri"... botia, am decis sa reorganizez totul. Am renuntat la botia, decizie foarte grea deoarece i-am crescut de mici, si orice alt peste in afara de melanotenii. M-am hatarat sa fac un acvariu cat pot eu de plantat dar sa ramana totusi un acvariu de pesti.

Cam asta a iesit:

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Ca si modificari la acvariu... am schimbat tuburile, am pus un JBL Color Natur si un Flora Natur. Am legat la acvariu o canistra JBL E 1500, Fluval-ul l-am umplut doar cu Siporax si l-am lasat ca filtru biologic. Circuit separat pentru lampa UV si sistemul de CO2 Dennerle.

Ingrasamant de la JBL dar, doar in partea din spate si lateralele acvariului.

Ca sa pot sifona bine substratul am luat un cornier de plastic cu laturi de 4 cm si l-am folosit ca sa delimitez zona unde am pus ingrasamantul. Cam asa arata. Am vrut sa fac o poza in momentul in care am pus cornierul in acvariu dar pana sa iau eu aparatul foto bunul meu prieten Rudy a si pus ingrasamantul si substratul peste. smile

Cam asta ar fi deocamdata...pana cand imi vine altceva si ma apuc de la 0.

Noapte buna si pesti sanatosi la toata lumea.

Re: Hallo all. Ma numesc Laurentiu si acesta este acvariul meu de la firma

Desii e topic vechi lucrurile nu stau pe loc