21 Editat de costi8 (2009-02-16 13:24)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

rabdare o sa fie si nici nu contest faptul ca nu o sa gasesc toate raspunsurile aici dar vorba ta rabdare
iata si o poza cu pietrele mele:

22

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

si inca una :

23

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

primele ore de viata

24

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

se pot observa bule formate la umplere

25

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

inca una

26

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

si inca una

27

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

si ultima. am sa revin cu poze dupa ciclare wink ce ar mai trebui schimbat in el. astept comentarii si sugestii.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Salut !! Cand ai facut poza nu te-ai gandit si tu sa dai cu cea pe geam sa dispara bulele alea....ar arata mai fain poza ! Orcum acvariul tau imi place, e ok !!;)

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

29

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

super acvariul incearca sa ii pui autocolant in spate  tine-o tot asa

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Foarte frumos. Eu zic mai bine sa-ti pui cateva plante mai inalte in spate, in loc de autocolant. Se vede ca ai depus efort sa iasa asa. Fa-o pana la capat. Fa-l tot natural. Poti sa pui cryptocoryne balansae sau vallisneria. Vor creste pana sus si vor forma o perdea naturala superba.

31

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

la asa ceva m-am gandit si eu cat despre autocolant lipit in spate nu prea sunt de acord , vreau ca totul sa fie cat mai natural.oricum va multumesc pentru comentarii.de munca mai am la el zic eu destul si sper in final sa iasa macar 90% asa cum vreau .

32

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Felicitari! Iar in legatura cu autocolantul nu trebuie sa pui unul cu corali/plante. Poti pune ceva monocrom, inchis la culoare, sa scoata celelalte culori in evidenta (eu am negru) si nu iti va afecta pestii, decat in bine - se vor simtii mai in siguranta.. la fel si cu, sa zicem o `perdea` de plante dar va trebui sa muncesti mai mult la intretinerea ei/lor

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

33

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

ms mult....si inca ceva, am pus un incalzitor de substrat de la rena pe o priza programabila acum sunt in faza de testare a programelor de functionare a cablului din substrat pentru a obtine temperatura optima a apei dar aici intervine urmatoarea problema: daca functioneaza numai incalzitorul din substrat si obtin o temperatura a apei de 26 grade constant, in substrat nu am o temperatura mai mare? si sa nu afecteze plantele. ce ma sfatuiti sa merg in paralel cu incalzitorul din acvariu? s-au cum sa fac sa fie mai bine pentru tot ce are viata in acvariul meu.incalzirea substratului stiu sigur ca va face bine plantelor dar nu stiu cum sa fac. si cred ca trebuie tinut cont si de functionarea lui noapte / zi .voi ce spuneti ?

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Incalzirea in substrat are mai multe avantaje, cum ar fi radacinile plantelor au si ele o temperatura cat mai buna pt dezvoltare, a doua este aerare substratului care se face odata cu incalzirea sa. Indicat ar fi sa folosesti si incalzitorul din acvariu dar sa il ai reglat la o temperatura mai mica cu un grad decat iti doresti sa ai in acvariu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

35

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

iata si o poza la trei zile cu autocolant in spate. arata cat de cat oricum este provizoriu voi ce ma sfatuiti sa merg asa mai departe s-au sa optez pentru un fundal din plante naturale ? asa cum a spus si Laurentiu A , citez (Fa-l tot natural. Poti sa pui cryptocoryne balansae sau vallisneria. Vor creste pana sus si vor forma o perdea naturala superba.)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Cred ca este ok, nu da rau deloc insa cred ca ar fi dat mai bine daca continuai cu piatra ce ai lipito pe filtru. Oricum este un acvariu reusit, spor la treaba in continuare si sa ne ti la curent cu dezvoltarea lui.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

37 Editat de Laurentiu A (2009-03-01 00:32)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

e mult mai ok acum. Si oricum nu stiu cat o sa rezisti pana o sa modifici ceva la el. O sa te plictisesti de el si o sa mai faci cate ceva modificari. O sa-ti vina tie vre-o idee pe parcurs.

Brovo si succes in continuare

38

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Salut costi si bine ai venit printre noi.Din cate stiu eu scalarii is un pic cam teritoriali.Apropo punene ceva poze cu acvariul tau.

Protejati natura!!!

39 Editat de costi8 (2009-03-01 10:50)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

la scalari nu o sa renunt niciodata  pentru ca imi plac foarte mult,cit despre poze tocmai am facut-o mai sus.

40

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

iatal si dupa fix o saptamana. se poate observa in foto din postul de mai sus cat erau de micute tufele de cabomba plantate in stanga vineri seara adica in 27-02, si iatale acum dupa cinci zile, au crescut cam 35-40 cm