41

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

inca una de la distanta

42

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

si ricia a inceput sa iasa printre ochiurile plasei ce imbraca piatra cat si unul dintre bratele buturugii timid dar incurajator. aseara am schimbat si reactorul de co2 cu unul dupla 400 si nu mai am pierderi de co2 tot ajunge in apa dizolvat ( nici nu se compara cu altele ) sper ca acum cu mai mult gaz dizolvat in apa sa isi dea drumul mai repede.

43

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

si inca una cu plantele mele de suprafata. am sa va tin la curent cu evolutia lui daca bineinteles prezinta interes si nu va plictisesc prea tare , dar fara criticile si sfaturile voastre asi fi facut aceleasi greseli ca primul meu acvariu va multumesc pentru asta . si inca ceva aseara am mai plantat in spate inca noua tufe de cabomba pe toata lungimea . nu prea se vad in poza pentru ca sunt prea micute acum.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

o intrebare:
in partea dreapta(cum privesti) e o planta cu 4 frunze foarte lungi, e echinodorus? daca da ce specie? ca nu am mai vazut pana acum nici un echinodorus sa isi intainda atat de mult frunzele DECAT in cazul in care nu are destula lumina si se intantinde dupa ea. big_smile

45

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Florin.Mazilu A scris:

o intrebare:
in partea dreapta(cum privesti) e o planta cu 4 frunze foarte lungi, e echinodorus? daca da ce specie? ca nu am mai vazut pana acum nici un echinodorus sa isi intainda atat de mult frunzele DECAT in cazul in care nu are destula lumina si se intantinde dupa ea. big_smile

da e echinodorus, ce specie nu stiu sa i-ti spun. dar asa de inalta am cumparato . de la baza radacinei are doua tije lungi care se intind la suprafata si au niste boboci care cred eu sunt boboci de floare. nu stiu ce sa zic poate voi stiti. cat despre lumina am doua T5 de 54w 1xJuwel High-Lite T5 Day 54w si 1xJuwel High-Lite T5 Nature 54 w in total 108w / 260l brut cam 230 reali asta ar insemna cam 0.47w/ l ,
o iluminare medie spre buna tinind cont ca o lumina buna spre foarte buna ar trbui cam 0.5w / l buna si 0.7-0.8w / l foarte buna. tot ce am spus aici am citit deci teortetic. practic nu stiu pentru ca nu am experienta necesara si de aceea am apelat la voi sa ma sfatuiti cum este mai bine sa fac. m-am apucat de acvaristica acum vreo 2 luni. nu ezitati sa ma sfatuiti.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Incepe sa prinda viata, spor la treaba in continuare.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

este buna lumina tongue
calculul nu trebuie facut doar W\L mai ai de luat in considerare si inaltimea acvariului
exemplu:
acvariu de 40 L x 40 l x 100 h
asta inseamna 160L dar daca faci 0.5W\l ajungi la 80W si iti garantez ca 80 de w nu te va ajuta de loc:D
deci sunt mai multi factori de luat in considerare big_smile
oricum lumina pe care o ai tu acum este destul de buna, mai ales daca iti merge riccia pe fund big_smile

48

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

E mai ok asa.Acu sa ai grija de el si de tot ce ai in el:D!

Protejati natura!!!

49

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

ms mult.cat despre ingrijirea lui vreau sa va spun ca ii acord aproximativ trei patru ore zilnic

50

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

iatama revenind cu un nou setup realizat de trei zile.
ramane de vazut evolutia.

51

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

inca una

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

arata chiar super ok, felicitari pt efortul depus.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

53

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Daaaa, arata superb! ..nu mai vad riccia pe piatra :-s Ce s-a intamplat cu ea?

54

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Unde gasiti crengi dinastea? Eu pe la magazine gasesc doar cioate groase.

55

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

boogie A scris:

Daaaa, arata superb! ..nu mai vad riccia pe piatra :-s Ce s-a intamplat cu ea?

sincer, nu stiu...o am pe toata intr-un lighean cu apa si am o gramada plin ochi si inca unul plin cu plantele care mi-au ramas.

56 Editat de costi8 (2009-06-17 19:16)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

care sunteti din constanta o donez ,dar sa lase urgent un mesaj ca sta asa de duminica si sa nu se duca.

57

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

pomi A scris:

Unde gasiti crengi dinastea? Eu pe la magazine gasesc doar cioate groase.

si eu am asteptat ceva timp,  pana am gasit din intamplare la um magazin de profil,nu avea decat trei buc. doua care mi-au placut le-am luat eu.

58 Editat de costi8 (2009-06-17 19:53)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

si cum la casa noua nu se vine cu mana goala, asta e surpriza pe care mi-au facut-o perechea mea de scalari .

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

felicitari pentru icrele de scalari wink si mai ales pentru set-up wink arata super bine.

60

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

mersi mult.