1

Subiect: la pescuit la dumbravita

lacurile de la dumbravita jud. Brasov este la iesire din orasul brasov pe drumul care duce la sibiu. care aveti GPS locul este pe harta. lacul este mare parca prea mare, pe mijlocul lui se afla un canal pe unde curgea inainte apa, deci ca sa prindeti cat de cat trebuie sa aruncati cam 70=100 m. taxa pe balta este de 30 lei. se poate pescui toata ziua noaptea fiind interzi, insa daca ajungi pe balta la 3 poti linistit sa iti arunci betele in apa.
lacul este destul de populat cu specii de crap ( amur, romanesc etc) si caras. insa trebuie sa prinzi si ziua buna ca sa prinzi la foc automat.

2

Re: la pescuit la dumbravita

aici un amur de ~3 kg. prins la viermusi rosii

3

Re: la pescuit la dumbravita

ma da multi pescari mai sunteti pe aici lol:lol:

vad ca se tot discuta sa se puna de o intanlire,..ce ziceti ca toti ce sunt bonlavi ( cu siguranta este o boala ) de acest sport sa ne intanlim pe malul unei balti la un pescuit , la un gratar si o bere rece......, sau apa plata cu lamaie..:D:D

ce spuneti ?...care se baga?

4

Re: la pescuit la dumbravita

Eu,eu,de mai multe ori! smile

5

Re: la pescuit la dumbravita

treaba este ca suntem cam imprastiati prin tarisoara asta a noastra. insa poate facem noi cumva.

6

Re: la pescuit la dumbravita

nu veniti la noi in ardeal?

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

7

Re: la pescuit la dumbravita

costi8 A scris:

ma da multi pescari mai sunteti pe aici lol:lol:

De la asta vine acvaristica

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: la pescuit la dumbravita

coco, dumbravita, este un lac(balta) cum treci de codlea spre sibiu, parca pana in tantari?
daca da, demult aveam in cap sa ajung acolo..
vara asta fac tot posibilu sa ajung.

9

Re: la pescuit la dumbravita

asa asa. pe acolo pe undeva. dar ma-am lecuit de balta aia. intr-o zi nu am prins nimic. acum merg pe baltile de la rotbav,vadu rosu , cele aflate la iesire din brasov cum te duci catre sighisoara, targu-mures incolo si se prinde cat de cat. dai 35 de lei dar macar simti ceva in lanseta cat stai acolo fie si o perioada din aia naspa de nu mananca nimic.

10

Re: la pescuit la dumbravita

asta este cel mai important .. sa simti ceva in lanseta.
mai e un lac in padure dupa codlea, pe langa strand. acolo ai fost?
e cam nasol acolo cu locu ca e inconjurat de padure si nu e amenjat deloc.. dar am cunostinte care au scos crapi de 15kg de acolo.

11

Re: la pescuit la dumbravita

daca mi-ai spune numele poate as sti dar asa nu pot sa imi dau seama.

unde am fost ieri a scapat un amic la un metru de mine un crap la 6-7 kg si alt amic cu care am fost el fiind pe balta de 100 ron a scapat unu la 13-15 kg  lol  acum cred ca merg tot pe la balta asta pana prind unu mare de tot. :d

12

Re: la pescuit la dumbravita

atunci ce sa zic.. sa ti-o dea la fund smile
sper sa ajung si eu prin brasov prin septembrie macar..

13

Re: la pescuit la dumbravita

coco A scris:

asa asa. pe acolo pe undeva. dar ma-am lecuit de balta aia. intr-o zi nu am prins nimic. acum merg pe baltile de la rotbav,vadu rosu , cele aflate la iesire din brasov cum te duci catre sighisoara, targu-mures incolo si se prinde cat de cat. dai 35 de lei dar macar simti ceva in lanseta cat stai acolo fie si o perioada din aia naspa de nu mananca nimic.

Eu zic ca in zona aceea sunteti favorizati, taxele sunt mici si totusi mai prindeti cite ceva. Pe o raza de 100 km in jurul Bucurestiului taxele sunt in jur de 50 - 100 lei, unele chiar mai mari si rezultatele sunt asemanatoare cu ale voastre, adica de cele mai multe ori "bambinele/senzorii dati cu fixativ"! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: la pescuit la dumbravita

bradraqua...iti recomand balta bitzina(inspre movilitza cand treci de "monsanto"..pe undeva pe dreapta se face un drum de piatra ...ai indicator),  alta balta bunicica.."LA VULPOIU"..(movilitza dreapta la troitza...).., dragoiesti(movilitza ..dreapta la troitza si ai indicator....la prima balta avantajul este ca prinzi nu prinzi pleci cu 10 kg de crap....asta era regula anul trecut....dar de luat tot 10 kg te lasa sa iei chiar daca prinzi mai mult...la celelalte fara limita.....la dragoiesti are crap f f f mare...si caras la kil':)...pozele sunt de la dragoiesti

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: la pescuit la dumbravita

uite cateva poze

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

16

Re: la pescuit la dumbravita

remus242004 A scris:

bradraqua...iti recomand balta bitzina(inspre movilitza cand treci de "monsanto"..pe undeva pe dreapta se face un drum de piatra ...ai indicator),  alta balta bunicica.."LA VULPOIU"..(movilitza dreapta la troitza...).., dragoiesti(movilitza ..dreapta la troitza si ai indicator....la prima balta avantajul este ca prinzi nu prinzi pleci cu 10 kg de crap....asta era regula anul trecut....dar de luat tot 10 kg te lasa sa iei chiar daca prinzi mai mult...la celelalte fara limita.....la dragoiesti are crap f f f mare...si caras la kil':)...pozele sunt de la dragoiesti

Multumesc pentru "pont", eu nu ma vaitam, ca nu am unde pescui, am comentat nivelul taxelor de pe baltile din jurul Bucurestiului. Sunt ani de zile de cind merg numai la Dunare si in Delta. Cu totul accidental mai "gresesc" pe cite o balta recomandata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: la pescuit la dumbravita

Salut,

Stie careva locuri foarte bune de pescuit la barajul vidraru, sau lac, vreau sa ma duc sapt vii.t si nu stiu un loc de pastrav si biban. Mesri astept un raspuns PLS

Daca vrei sa ai....Trebuie sa lupti...Ca sa lupti...Trebuie sa ai sprijin...Sa fii sprijinit...Tre sa ai de cine...Deci....Ai grija cine te sprijina. big_smile

Re: la pescuit la dumbravita

Amurul de 3 kg e cel mai fain !

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !