1 Editat de Avatar (2010-05-15 23:07)

Subiect: Un fel de iwagumi...

In urma unui reset al acvariului cu care v-am obisnuit, am ales sa merg pe acest stil de aquascape, e prima mea incercare mai indrazneata de altfel, mi-am facut o imagine in minte cam unde vreau sa ajung cu plantele si sper sa reusesc.

Plantele sunt urmatoarele : Eleocharis Parvula (fata), Eleocharis Acicularis (mijloc), Hemianthus Micranthemoides (spate), Pistia, Umbrosum, iar cele 2 fire de Rotala Macandra le-am pastrat pentru ca imi era ....mila sa le arunc, au stat o saptamana aproape, intr-un lighean cu apa, de acolo si look'ul mai deplorabil.

HM'ul vreau sa-l cresc pana aproape de suprafata (daca reusesc) iar apoi sa-l tund in doua tufe, una in stanga, alta in dreapta, care sa coboare spre umbrosum. Acicularisul l-am pus intre HM si parvula pentru a delimita zona dintre ele.

Subtrat: AquaBasis plus 2,5l si 13l de Manado.

Poza:
http://img405.imageshack.us/img405/6439/dscn3219.jpg

P.S: de ignorat filtrul si incalzitorul, mi-a fost lene sa le mai scot, oricum nu e cazul acum de poze artistice, nu prea este mare lucru de pozat tongue

Re: Un fel de iwagumi...

fain fain fain...;)

3

Re: Un fel de iwagumi...

Dupa mine prea multe pietre,per total simertie...si cam au aceeasi dimensiune,unghiul lor de inclinare(acelasi) e un pic sf. Sper ca nu te superi pe mine.

Re: Un fel de iwagumi...

bafta multa.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: Un fel de iwagumi...

Nu te supara ca intreb,dar ce substrat ai folosit? Te intreb pentru ca si eu vreau sa-mi plantez acvariul,dar nimeni nu-mi spune ce substrat sa pun(ceva mai iefitn). Pamant de flori cu PH neutru merge,iar pe si sub sa pun un filtru intern de fund? Imi place acvariul.:)

Nimeni nu e nascut invatat !

6 Editat de Cezara (2010-05-17 01:07)

Re: Un fel de iwagumi...

catalin818 A scris:

Nu te supara ca intreb,dar ce substrat ai folosit?

Avatar A scris:

Subtrat: AquaBasis plus 2,5l si 13l de Manado.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: Un fel de iwagumi...

catalin818 A scris:

Nu te supara ca intreb,dar ce substrat ai folosit? Te intreb pentru ca si eu vreau sa-mi plantez acvariul,dar nimeni nu-mi spune ce substrat sa pun(ceva mai iefitn). Pamant de flori cu PH neutru merge,iar pe si sub sa pun un filtru intern de fund? Imi place acvariul.:)

Da!Si in laterale sa nu uiti sa pui filtru de substrat,Pamant de flori,sigur si o combimatie de panselute cu rasaduri de morcovi,cica e in trend!
La o asa intrebare primitiva nu are cine sa-ti raspunda.
Scuze Avatar de "off"

Re: Un fel de iwagumi...

Personal cred ca mai mergea niste Aquabasis

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: Un fel de iwagumi...

De ce sunteti rai fratilor? Voi v-ati nascut invatati cumva? Am intrebat pt ca am vazut tot pe acest forum ideea asta si chiar se foloseste.  Sa va fie rusine daca vorbiti asa si va bateti joc! Nu e frumos cum reactionati. Eu am intrebat frumos...

Nimeni nu e nascut invatat !

10

Re: Un fel de iwagumi...

Of cata ostilitate...am mai intalnit intrebarea asta si pe alte forumuri, omul nu stie, hai sa nu-l judecam si sa nu-l tragem in teapa ca pe vremea lui Vlad.
Cataline, uita de pamantul de flori, nu e facut pentru acvarii, cu toate ca stiu persoane care il folosesc si plantele sunt...sa zicem ok, nu il recomanda nimeni de altfel, locului lui este in ghiveci, nu in acvarii.

Narcis, nu m-am suparat, nu sunt omul care sa aplece capul si sa-si umfle obrajii la critici, de altfel sunt constructive si iti multumesc. In alta ordine de idei, daca criticile ar fi venit din partea altor "acvaristi" de "clasa" poate as fi reactionat altfel, dar nu si in cazul tau.

viaregio13, totusi cred ca e suficient pentru ce plante vreau eu sa tin si in plus dimensiunile acvariului nu sunt atat de mari incat sa fie nevoie de mai multe pungi. Oricum nu ma gandesc la un setup de termen lung, ii dau maxim juma' de an, hai poate 8luni tras de coada.

Va multumesc pentru aprecieri.

11 Editat de costi8 (2010-05-17 07:27)

Re: Un fel de iwagumi...

Avatar A scris:

iar apoi sa-l tund in doua tufe, una in stanga, alta in dreapta

parerea mea este ca odata realizat ce iti doresti in momentul de fata ,...o sa creezi o alta simetrie
(punand la sacoteala si pe aceea cu pietrele) cele doua tufe , una stanga si o alta dreapta,

eu zic sa lasi o singura tufa in ce parte doresti tu,( sa zicem dreapta) pe care sa o modelezi dupa cum ai spus tu(asa am inteles) cu o panta care sa coboare spre partea din mijloc.si pentru celalalt colt sa alegi o ala  planta care va avea aceeas tunsoare mie unul i-mi place la nebunie.... Rotala Sp. Nanjenshan.....sub o lumina de calitate arata foarte bine.

este doar o parere personala.

spor la treba, si baga poze cu evolutia bazinului pentru ca promite.

12

Re: Un fel de iwagumi...

Ma puneti sa va divulg toate planurile mele, uite, tufe in genul acesta doresc, daca e vreo simetrie aici te rog sa-mi spui big_smile in plus, mijlocul meu nu e chiar pe mijloc, e mai spre dreapta daca te uiti bine, hai ca nu e chiar asa simetric, o data ce cresc plantele o sa le tund cum doresc eu.

13

Re: Un fel de iwagumi...

Avatar A scris:

Ma puneti sa va divulg toate planurile mele, uite, tufe in genul acesta doresc, daca e vreo simetrie aici te rog sa-mi spui big_smile in plus, mijlocul meu nu e chiar pe mijloc, e mai spre dreapta daca te uiti bine, hai ca nu e chiar asa simetric, o data ce cresc plantele o sa le tund cum doresc eu.

da.....ce sa zic...frumos ce ne arati tu ... simplu de realizat dar sa stii ca nu este cum pare la prima vedere ...mana ai demonstrat ca ai, acum nu ramane decat sa ne arati si abilitatile tale de "frizer"

si dupa cum tu ai si spus-o ......."HM'ul vreau sa-l cresc pana aproape de suprafata (daca reusesc)"...... de reusit vei reusi cu siguranta , mai greu e sa poruncesti plantei sa creasca asa com doreti tu pentru o tunsoare asemanatoare.

cu riscul de a ma repeta eu iti doresc spor la treaba,...si ai grile ca simetria tot va aparea ,daca nu tii cont de detalii la sange

14

Re: Un fel de iwagumi...

E frumusel "modelul' tau ,da e multa "marfa" acolo,adica mult HM,vei avea ceva de inmultit si replantat smile Spor!

15

Re: Un fel de iwagumi...

Cu HM'ul am avut experiente placute din setup'ul trecut, am scos o bucata de covor de cel putin 60cm lungime si lat de vreo 15-20cm, a fost foarte des, pentru ca l-am tot tuns sa-l mentin la inaltimea aia, cat mai jos, din pacate menirea HM'ului nu e pentru a face covoras ci pentru a crea tufe...de aceea vreau acum sa incerc sa fac tufe pentru ca e o planta care mie imi place si mai mult de atat e si o noua provocare.

16

Re: Un fel de iwagumi...

Razvan 35 A scris:

Ce pesti ai in el ?

6 Rummy nose, 9 neoni, 2 ramirezi, 2 sae.

Re: Un fel de iwagumi...

simplu si foarte frumos acvariul.bravo,de unde ai pietrele?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

18

Re: Un fel de iwagumi...

Merci. De aici: http://www.neagarden.ro/index.html

19 Editat de emil_visan (2010-05-29 10:23)

Re: Un fel de iwagumi...

Promitator sa asteptam sa cresca. Si combinatia de pesti este pe placul meu mai putin SAE in locul carora prefer oto.

20

Re: Un fel de iwagumi...

Dane ,vreo evolutie ceva?