41

Re: Acvariul meu:X

Andi66 A scris:
pasi_une A scris:

incerc doar sa ajut..
te rog sa te abti tongue

Bai nene, dar toti va inflamati asa usor ???
Chiar nu mai stie nimeni de gluma ???
Chiar daca nu-ti place, eu sunt mai glumet...

credema ca si eu sunt glumet
vad ca nu ai inteles la ce mam referit
hai sa mergem in linie dreapta
merge asa cum a cazut acum.... smile

42

Re: Acvariul meu:X

si eu sunt glumet! lol:lol::lol::lol:...ai eu vreau doar sa ajut! lol:lol::lol::lol::lol:

43 Editat de Andi66 (2010-05-20 22:57)

Re: Acvariul meu:X

pasi_une A scris:
Andi66 A scris:
pasi_une A scris:

incerc doar sa ajut..
te rog sa te abti tongue

Bai nene, dar toti va inflamati asa usor ???
Chiar nu mai stie nimeni de gluma ???
Chiar daca nu-ti place, eu sunt mai glumet...

credema ca si eu sunt glumet
vad ca nu ai inteles la ce mam referit
hai sa mergem in linie dreapta
merge asa cum a cazut acum.... smile

Pai am avut parte numai de suparati pe viata in ultimul timp...asa ca o sa incerc sa ma abtin asa cum ai zis tu.
Ma gandeam ca viata e cam inchisa la culoare in ultimul timp si era frumos sa ne mai si destindem. Daca am gresit imi pare rau, daca ai inteles ca a fost doar o gluma, atunci e bine.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

44 Editat de ciprian01 (2010-05-20 23:06)

Re: Acvariul meu:X

@Monika,
Bine ai venit!

Cum acomodarea a fost facuta si cum colegii au fost cat se poate de draguti...dar sugestivi, eu am sa incerc sa nu te fac sa te chinui citind printre randuri!

Cu exceptia partii hardware (piatra, furtune, pompa si eventual termometru) retul poti sa arunci! Cu cat mai repede cu atat mai bine! Cel mult poti sa pastrezi acvariul in care ai betta!

Cu 50-60 RON iti faci un acvariu ok, sau iti face cineva de aici!
Plante vei gasi cu siguranta tot aici (iti dau si eu)
Nisip gasesti in rau (il cerni) sau il cumperi. Daca se poate...necolorat si nu din plastic!

Bolului poti sa ii dai cu adevarat o utilitate! ...muraturi de exemplu...!

Apoi te invatam noi basic-ul si finisajele le faci singura dupa gustul tau!

Pana atunci (pana la poza cu varza murata in bol) eu nu mai vorbesc cu tine! smile Si nici pe pozele tale nu ma uit! Ca ma dor ochii!

L.E.
Tu poti sa dormi in debara?!

45

Re: Acvariul meu:X

pelly67 A scris:

si eu sunt glumet! lol:lol::lol::lol:...ai eu vreau doar sa ajut! lol:lol::lol::lol::lol:

Pai daca e asa hai sa formam un ONG de intrajutorare nonprofit lol:lol::lol::lol::lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

46

Re: Acvariul meu:X

ciprian01 A scris:

@Monika,
Bine ai venit!

Cum acomodarea a fost facuta si cum colegii au fost cat se poate de draguti...dar sugestivi, eu am sa incerc sa nu te fac sa te chinui citind printre randuri!

Cu exceptia partii hardware (piatra, furtune, pompa si eventual termometru) retul poti sa arunci! Cu cat mai repede cu atat mai bine! Cel mult poti sa pastrezi acvariul in care ai betta!

Cu 50-60 RON iti faci un acvariu ok, sau iti face cineva de aici!
Plante vei gasi cu siguranta tot aici (iti dau si eu)
Nisip gasesti in rau (il cerni) sau il cumperi. Daca se poate...necolorat si nu din plastic!

Bolului poti sa ii dai cu adevarat o utilitate! ...muraturi de exemplu...!

Apoi te invatam noi basic-ul si finisajele le faci singura dupa gustul tau!

Pana atunci (pana la poza cu varza murata in bol) eu nu mai vorbesc cu tine! smile Si nici pe pozele tale nu ma uit! Ca ma dor ochii!
Ma simt cu adevarat rau...:(
L.E.
Tu poti sa dormi in debara?!

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

47

Re: Acvariul meu:X

Asta a fost adanca rau....:(:(:(

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

48

Re: Acvariul meu:X

Ma simt cu adevarat rau.....
Nu credeam ca pot supara in asa fel ochii cuiva.
Offf......cu asta defilez in prezent; ati vrut poze, am pus poze....:(

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

49 Editat de ciprian01 (2010-05-20 23:11)

Re: Acvariul meu:X

,,Ma simt cu adevarat rau...:(,,

Pe masura ce arunci din ele o sa te simti mai bine!
Gata! Nu mai vorbesc cu tine!

P.S.
Si in debara sa ai si furtunele de la aspirator...!

50

Re: Acvariul meu:X

cam urat spus...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

51 Editat de ciprian01 (2010-05-20 23:16)

Re: Acvariul meu:X

Pt Monika
Si eu am avut bol...! Si cred ca multi am avut bol! Scafandru sau corabii nu am avut pt ca nu aparusera atuunci! Doar scoica ce se ridica cu bulele de aer se gasea! Dar nu mi-am luat ! Imi trebuiau banii ca sa inlocuiesc pestii...!
Vorba cuiva f priceput de pe alt forum... Cand schimbam apa, schimbam si pestii!

52

Re: Acvariul meu:X

Monika A scris:

Ma simt cu adevarat rau.....
Nu credeam ca pot supara in asa fel ochii cuiva.
Offf......cu asta defilez in prezent; ati vrut poze, am pus poze....:(

Hai nu mai fi suparata, aduti aminte ce ti-am zis la inceput: "de gustibus non disputandum".
Nici unul nu avrut sa te faca sa te simti rau, poate unii dintre noi am fost prea directi, dar am vrut sa-ti transmitem un mesaj. Cu caraselul va trebui sa faci ceva. Sincer lui nu ii e bine deloc intr-un spatiu asa mic. Specia lui traieste si se simte bine in spatii mai mari.
Hai, ca nu e chiar asa de rau. Trebuie sa te facem sa razi ca sa iesi din starea asta....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

53

Re: Acvariul meu:X

aici cred ca intru eu in actiune lol lol lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

54

Re: Acvariul meu:X

Uite banc aici:
Cica iese leul dimineata nervos din casa si da prima data cu ochii de vulpe:
...Ia zi ma , cine e regele animalelor ?
- Tu, tu, tu esti, maria ta", zice vulpea uda de frica.
Mai merge si da peste lup:
- Ia zi ma fraiere, cine e regele animalelor, ca-ti mananc ficatii acu!
- Maria ta, zice lupul galben de frica.
Mai merge el...
Intr-o poiana elefantul manca linistit niste iarba:
- Ia zi ma, umflatule, cine e regele animalelor, ca-ti scot inima acu.
Elefantul ll prinde cu trompa dupa cap, il izbeste de vreo 3 copaci si-l lasa lat in mijlocul drumului, pascand in continuare netulburat.
Leul sta incostient vreo juma de ora, se ridica anevoie de jos si pleaca schiopatand si mormaind:
- Ei daca nu stii, nu stii si gata, nu trebuie sa devii violent !!! wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

55

Re: Acvariul meu:X

aqua A scris:

aici cred ca intru eu in actiune lol lol lol

Unde sefu' ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

56

Re: Acvariul meu:X

V-am zis eu ca sunteti prea rai cu fata, nu o luati asa direct ca o sa i se para o corvoada si va renunta.
Simona o sa vezi ca lumea de aici e chiar foarte simpatica si poti sa razi cu gura pana la urechi cateodata cand vorbesti cu ei. Nu a vrut nimeni sa te supere sau sa te jigneasca, iti zic sincer ca o comunitate mai frumoasa ca pe acest forum gasesti rar smile
Cred ca deja ai retinut in parte cam ce sa faci... daca ai intrebari sau ai nevoie de ajutor noi suntem aici smile pe forum exista o sectiune cu donatii/vanzari unde poti gasi produse necesare.
daca vrei sa faci schimbari, modificari ar fi bine sa intrebi inainte ca nu cumva sa nu fie bine si sa fi aruncat banii degeaba.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

57

Re: Acvariul meu:X

salutari si bine ai venit. nu lua seama vizavi de suparari. ceea ce iti spun cei de aici iti spun din doua motive:
1 . acvariul si pestii din el inceraca sa redea fidelitatea unui colt de natura,deci asta incercam sa reproducem noi in cutiile noastre de sticla. inarmeaza-te cu rabdare si incearca sa citesti cate ceva de prin forum sigur vei gasi niste raspunsuri. daca nu gasesti un raspuns poti sa ne adresezi noua intrebare.
2. ceea ce dorim noi este ca tu cand te uiti la acvariu sa simti placere si sa fii mandra de ceea ce ai reusit.

si acum sa o luam usor. acvariile la beta pot fi un cub cu latura de 15 cm. masculul se va tine intotdeuna singur, in timp ce femelele pot fi tinute si mai multe. pentru a imperechea ai nevoie de un acvariu putin mai mare cu coloana mica de apa ( cam asa ceva iti trebuie pt reproducere: acvariu 35x20x20, coloana de apa de 12 cm, temperatura 27 grade, riccia, java moss, egeria najas, hydrocotyle.
aici ai un link unde se incearca reproducerea la betta de catre un coleg de al nostru http://www.acvariidevis.ro/forum/viewto … 27&p=1

acum trecem la ceilalti pesti. nu te panica tare. usor usor o sa te descurci. in bucuresti sunt multi acvaristi deci o sa te descurci repede cu un minim necesar de materiale. acum toata treaba sta in acvariu, insa daca cauti o sa gasesti tu unul de vreo 60-80 litri. si o sa vezi tu ce bine o sa se simta nea titi acolo si o sa iti dai seama singura de schimbarea care o sa fie.

58 Editat de merlin21 (2010-05-21 00:40)

Re: Acvariul meu:X

eu am tinut betta ani de zile in recipiente de 2,5 l... majoritatea crescatorilor ii tin asa.. eu personal din experienta mea cu betta tot asa as recomanda.. doar ca este mai mult de munca.. din comoditate iti poti face un acvariu mic.. totusi daca vrei ceva intermediar si rapid.. goleste de tot bolurile si acvariile alea.. si atat.. ps.. plus putina sare la fiecare schimb de apa.. daca gasesti si niste indian almond leaves.. perfect.. daca nu, merge si fara

59

Re: Acvariul meu:X

asta este cel mai frumos betta pe care l-am avut..
Nu este cel din poza de mai sus..

60

Re: Acvariul meu:X

merlin21 A scris:

eu am tinut betta ani de zile in recipiente de 2,5 l... majoritatea crescatorilor ii tin asa.. eu personal din experienta mea cu betta tot asa as recomanda.. doar ca este mai mult de munca.. din comoditate iti poti face un acvariu mic.. totusi daca vrei ceva intermediar si rapid.. goleste de tot bolurile si acvariile alea.. si atat.. ps.. plus putina sare la fiecare schimb de apa.. daca gasesti si niste indian almond leaves.. perfect.. daca nu, merge si fara

Separat ii tin si eu; iar acvariul bettanului, e de capacitate mica (2 si1/2 l desi nu pare; asta scrie pe cutie la capacitate, m-am uitat in mod special)
Sunt extrem de uimita, cum de poate masculul sa fie atat de prietenos cu mine - practic mananca din mana, cum sa zic?- si atat de rau cu femelele; cand isi infoaie 'urechile' intru in panica sad  si mi-e ciuda de mor, pentru ca dintr-un exemplar atat de frumos, a ajuns asa 'ciuruit'; crezi ca o sa-si revina? adica i se regenereaza dantela? ma rog, aripioarele?
Mercic de explicatie smile

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!