1

Subiect: cory cu buba

De ieri am observat ca la unul din cei 2 cory i-a crescut ceva pe aripioara dorsala. Nu este ciuperca, chiar daca asa arata la prima vedere. pare mai mult ca o ingrosare a tesutului, un fel de bobita umflata. Nu pot sa explic foarte bine asa ca voi pune cateva poze poate se gaseste careva sa ma lumineze. pestele se comporta normal, mananca la fel, nu stiu in ca masura l-a afectat fizic. Oricum nu e ok sa il las asa. ce ar putea sa fie?
http://tinypic.com/r/i225g5/6
http://tinypic.com/r/rk5ssp/6
http://i45.tinypic.com/1ywwol.jpg

2

Re: cory cu buba

ar putea fi un inceput de septicemie

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: cory cu buba

Detaliaza te rog - de la ce, cum se trateaza...

4

Re: cory cu buba

caramela A scris:

Detaliaza te rog - de la ce, cum se trateaza...

Nu sunt sigur...daca chiar e septicemie se face cam asa
se pune pestisorul in acvariu spital,se ridica un pic temperatura ,si se introduce sare de bucatarie neiodata in apa !!
sau mai usor,cu verde de malachit sau albastru de metil
nu stiu sigur acuma sa iti zica cei care se pricep mai bine

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: cory cu buba

Doamne fereste! Sa nu pui sare la corydoras!
Sunt specii care nu tolereaza sarea! de altfel ca si majoritatea pestilor care intra in categoria sanitari!
Sarea ii poate omori!

Eu una .. nu-mi dau foarte bine seama ce este... poate ca ar fi mult mai bine sa-l lasi in pace.. din moment ce din comportamentul lui nu reiese un semn anume de boala, cum ar fi apatie, lipsa poftei de mancare sau orice ce ti-ar da un indiciu asupra starii lui de sanatate.. eu nu as face nimic.


Mai bine asteapta, sa intre cineva care detine cory si cunoaste bine specia, sa-ti dea un sfat pertinent, sau mai cauta pe google.. poate e doar o formatie cornoasa sau ceva ce nu e grav si nu necesita un tratament in mod deosebit...
Numai bine si multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: cory cu buba

Stiu ca nu tolereaza sarea, de asta nici nu l-am pus inca separat. Nici in verde de malachit nu vreau sa il bag pentru ca nu am chef sa il otravesc aiurea daca nu e cazul. Verdele de malachit poate sa fie foarte toxic pt ei. Albastru de metil le pun oricum periodic in acvariu dar e cam(ma scuzati) frectie la picior de lemn. Nu am vazut sa se vindece vreodata vreo boala doar cu albastru. Nu vreau sa fac experimente pe el, mititelul, si sa ii pun toate medicamentele pe care le am in casa. Cu cresterea temperaturii iar e cu dus intors pentru ca uneori face mai mult rau decat bine, mai ales daca o faci pe ghicite. Referitor la comportamentul lui...cory sunt oricum pesti cu un comportament mai ciudat. Eu am doi si cateodata stau nemiscati minute in sir pe fundul acvariului si nu fac nimic. De asta am spus ca nu am remarcat nici o schimbare. De mancat mananca dar cine stie...poate sufera in tacere. Chestia e ca nici nu vreau sa ii ignor problema. Poate sa fie ceva care daca se agraveaza sa fie mai greu de tratat. Plus ca risca sa ii imbolnaveasca si pe ceilalti. E ciudat totusi pt ca sunt o specie destul de rezistenta. Mai am si niste neoni si molly in acvariu iar acestia nu au nimic. Ma gandesc ca daca apa era de vina molly si neonii cedau primii. Paraziti nu pot sa fie pt ca nu am bagat nimic nou in acvariu de vreo 4 luni... o iau prin eliminare. Ciuperca nu e....altceva nu mai stiu.

7

Re: cory cu buba

Bubita creste si nervura de care e atasata a devenit sangerie la baza, acolo unde intra in corp. Chiar nu stiu ce poate sa fie. Nu e nimeni care sa ma ajute cu un sfat?:(

8

Re: cory cu buba

caramela A scris:

Bubita creste si nervura de care e atasata a devenit sangerie la baza, acolo unde intra in corp. Chiar nu stiu ce poate sa fie. Nu e nimeni care sa ma ajute cu un sfat?:(

CLAR SEPTICEMIE !!!
AI GRIJA!!!
E O BOALA FATALA

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: cory cu buba

Pai la ce sa am grija? Spune-mi ce pot sa fac te rog. ca nici sa stau sa ma uit la el cum moare nu vreau. De la ce ar fi putut face?
Ceilalti sunt in pericol? Nu stiu nimic despre septicemia la pesti.

10 Editat de Lucia (2010-05-23 23:38)

Re: cory cu buba

Revin... pentru ca imi e mila de bietul pestisor... desi nu ma pricep foarte bine la cory..
Dupa parerea mea, poti incerca un tratament cu Sera Baktopur in acvariul comunitar, sau fiindca nu stim originea bolii, Sera Omnipur fiindca are un spectru mai larg de actiune.

Ai instructiunile incluse in pachet. Acestea trebuiesc respectate 100%. Nu e foarte greu.
Inainte de tratament se face un schimb partial de apa, daca ai filtru UV trebuie oprit, de asemnea si difuzorul de CO2.
Oricum in situatia data.. nu stiu cum sa te ajut altfel.
Eu cred ca merita incercat!
E posibil sa fie o infectie usoara si sa scape usor...
Infectia poate surveni din varii motive, asa ca, daca ai medicamentele, incepe din seara asta.
Daca nu maine trebuiesc cumparate neaparat...

Fiindca eu le-am incercat, pot sa-ti spun ca pe instructiuni nu este mentionat faptul ca ar dauna anumitor specii de pesti, si in mod normal nici plantele nu ar trebui sa pateasca nimic in cateva zile.

Multa sanatate! si .. astept vesti.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11 Editat de allexya (2010-05-24 00:34)

Re: cory cu buba

uite cam ce am gasit eu despre septicemie:
Daca pestele prezinta ulcere si/sau inotatoarele inrosite, motivul sunt bacteriile, iar boala se numeste septicemie. Este rezultatul conditiilor proaste din acvariu. Bacteriile intra in circuitul sanguin si circula prin tesuturi cauzand inflamatii. Atacarea vaselor de sange si a tesutului inimii au ca rezultat curgerea lichidelor in abdomen, provocand hidropizie. Vasele de sange inflamate din piele si de la baza inotatoarelor se vad din exterior. Alte simptome sunt mici hemoragii la nivelul ochilor, comportament anormal, lipsa apetitului.
Pentru aceasta boala trebuie administrate antibiotice.

la nivelul ochilor prezinta vreo modificare? caci septicemia da si exoftalmie.

daca poti mai pune niste poze, fac mai mult decat 1000 de cuvinte

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: cory cu buba

Am mai gasit si asta... nu stiu cat ajuta dar rog pe cine se pricepe sa ma corecteze daca informatia gasita e proasta.

Simptome     Eruptie de pete sangerii, abdomen umflat, ochi proeminenti, solzi zbarliti, anus inflamat, pesti molatici, nu reactioneaza la stimuli, refuza hrana, in final mor. Tratament     Incercati cu Cloramfenicol insolubil, 1 gr pisat zilnic si administrat o data cu hrana, timp de 8-10 zile sau BL in Cloramfenicol solubil, 100 mgr la 1 litru de apa. Cel mai sigur este sa aruncati pestii bolnavi, iar tratamentul sa-l aplicati numai celor fara urme de boala.

Sursa http://www.zooland.ro

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: cory cu buba

"Simptome     Eruptie de pete sangerii, abdomen umflat, ochi proeminenti, solzi zbarliti, anus inflamat, pesti molatici, nu reactioneaza la stimuli, refuza hrana."
Din fericire la mine  nu e cazul >Are deja 3 zile de cand i-am descoperit "minunea" de pe spate si in afara de faptul ca ieri mi s-a parut ca s-a mai imflamat putin, nu are nici o alta schimbare de comportament. Azi sapau amandoi la radacina unei plante de m-au innebunit ca au scos-o din nisip de 1000 de ori. Nu are ochii iesiti din orbite, nici abdomenul imflamat, nici solzi zbarliti. Deci -mananca arata si se comporta normal. Si totusi...

14

Re: cory cu buba

ai plante multe?? pune preventiv cateva picaturi de albastru de metil. nu este cine stie ce dar macar asa preventiv. rau nu face numai in cantitati mari deci nu ai nimic de pierdut.

15

Re: cory cu buba

Am pus deja . ieri am mutat acvariul si ca sa il pot manevra a trebuit sa scot aproape toata apa. Am pus cam 15 l de apa proaspata si albastru de metil. Oricum bag albastru cam de 2 ori pe saptamana pt ca mai curata si parca da si o culoare mai faina. Plante nu am foarte multe pt ca mi le-au mancat criminalii de molly. Arata cam asa. Inca nu e terminat asa ca fii bland.

16

Re: cory cu buba

Asa arata azi. Mie imi pare putin mai mare si mai rosie la baza.

17

Re: cory cu buba

Sau asta

18

Re: cory cu buba

app daca vrei plante cat de cat nu mai pune chiar asa de des albastru de metil. eu folosesc o doza la 2-3 saptamani poate si mai mult. nu face prea bine la plante.
vizavi de peste daca nu si-a schimbat comportamentul inseamna ca nu il afecteaza prea tare. oricum urmarestei evolutia. nu are cum, sa fie septicemie ca pana acum trebuia sa fie gata,o si el corry dar si septicemia e septicemie.

19

Re: cory cu buba

Poate ca n-ar fi rau sa incepi acel tratament cu Sera Baktopur.
E antibiotic special creat si dozat pentru pesti!

Acuma... ramane la aprecierea ta!

Dupa Baktopur se recomanda adaugarea de Sera Nitrivec, si pe durata tratamentului si dupa tratament (in total 2 saptamani) se administreaza Sera Fishtamin. Sunt vitamine speciale pentru pesti.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.