41

Re: noul set-up

cineva de pe alte forumuri a spus treaba asta cu apa minerala...dar nimeni nu a avut curajul sa o incerce ...decat EU !
intelept om..nu l-a crezut nimeni...dar acuma eu stiu ca a spus bine ce a spus !
foloseste-o cu cap !
dozarea in functie de acvariu !
la acvariile mari nu prea stiu !
la cel de 60L al meu pun jumate de sticla de jumate de litru !dar cred ca e mai mult..
fa un mic calcul
se poate inchide acest subiect!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

42

Re: noul set-up

...putem numara 2 intelepti de acum...!?
ca rezolvaram problema cu codoiu in acvariu e clara treaba! il bagaram!
acu, cum il facem sa stea p'acolo si sa nu isi ia zborul prin atmosfera?!

43

Re: noul set-up

de aia ii crestea lui aqua plantele 5 cm pe noapte. deci bagati si voi apa negri, o dorna ceva si o sa va creasca si voua 5 cm pe  noapte.

44 Editat de bogdivaio (2010-06-29 21:16)

Re: noul set-up

Mai eu inca asa om "intelept" nu am gasit nicaieri ma jur  ^:)^ ...desi tind sa ma repet esti INDUBITABIL, IREFUTABIL si IREPROSABIL !  :apl

45

Re: noul set-up

doamne mare iti mai este curtea nu ma pricep eu cine stie ce la acvaristica dar asa ceva nu am mai auzit nici macar in glumele fetitei mele suces si tineo tot asa si ai sa ajungi celebru. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: noul set-up

Fantastic!!!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

47

Re: noul set-up

dragi colegi, am citit si nu m-am putut opri. imi pare cel mai captivant topic de pe intreg forumul. oare chiar e necesar sa ii explicam omului cum e cu co2 din apa? cine te impiedica prietene sa bagi apa minerala? daca vrei iti trimit si 100 de tuica de ardeal ....nu consider aceasta ideea decit cel mult o gluma. ma intreb daca nu cumva un admin/moderator ceva, ar trebui sa ia masuri sa nu mai avem idei inovtoare pe aici pe forum. adica noi ceilalti suntem fraieri ca dam banii pe butelii cind puteam lua co2 din apa minerala....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

48

Re: noul set-up

bobi A scris:

dragi colegi, am citit si nu m-am putut opri. imi pare cel mai captivant topic de pe intreg forumul. oare chiar e necesar sa ii explicam omului cum e cu co2 din apa? cine te impiedica prietene sa bagi apa minerala? daca vrei iti trimit si 100 de tuica de ardeal ....nu consider aceasta ideea decit cel mult o gluma. ma intreb daca nu cumva un admin/moderator ceva, ar trebui sa ia masuri sa nu mai avem idei inovtoare pe aici pe forum. adica noi ceilalti suntem fraieri ca dam banii pe butelii cind puteam lua co2 din apa minerala....

pai da, normal, abia acum ti-ai dat seama ca suntem fraieri?! LOL!
la mine in zona deja nu se mai gaseste apa minerala acidulata...!
ma duc in berceni sa iau sifon! de-o mai fi si nu l-a luat hard to please cu tot cu sifonarie...!

49

Re: noul set-up

sti care e problema grava? daca vine un new user si citeste asta? si chiar crede si apoi aplica? bine, pentru un ochi cit de cit avizat apa minerala e buna la sprit, dar pentru un incepator care crede ca a redescoperit roata s-ar putea transforma tot acvariul intr-un fiasco? de aceea ma adresam adminilor sa ia niste masuri.

ps: am mai citit un topic de asta ciudat si pe alt forum cu un tip care vroia sa lumineze un acvariu plantat cu un neon mov de discoteca....no comment

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

50

Re: noul set-up

nu pateste nimic daca toarna apa minerala! doar nu s-o apuca sa toarne un bacs de apa...!

51

Re: noul set-up

Mai aqua, cum reusesti de fiecare data cand primesti o lauda, imediat dupa sa dai cu muci in fasole? Serios...ai revenit cu un acvariu decent, cu o evolutie ok, si acum asta...si te mai si superi aiurea. Ce incercau baietii sa`ti spuna, ca sa intelegi si tu, e ca degeaba bagi tu apa minerala, bulele alea de Co2 ies imediat din apa, de aici si neeficacitatea metodei. Nu te mai supara ca magarul pe sat, ca numai tu ai de pierdut.

Etiamsi omnes, sed non ego.

52 Editat de kokos (2010-06-30 00:12)

Re: noul set-up

wow...biborteni-ul merge?   :-  ...scuze de reclama, dar vreau sa fiu sigur daca nu are prea multe bule  :pls .....in ce parte a acvariului pot sa o torn? ^:)^ .....nu trebuie cumva si fiarta si racita? (:|

multumesc anticipat pt raspunsuri....

stima

PS: Aqua> nou set-up is very nice..... :noroc

?

53

Re: noul set-up

m-am saturat drq!
pastrati-va opiniile pripite !
am terminat-o cu voi !!!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

54

Re: noul set-up

lol  lol  lol  lol

55

Re: noul set-up

dau si eu cu o parere care chiar merge ! si voi  :stupid   :stupid  !
n-am ce sa va zic !
va place sa marginalizati lumea !n-am ce spune !
cum credeti ca am reusit sa obtin asa acvariul !
de cand am bagat apa minerala o duc mult mai bine plantele !
da' ce sa ma inteleg ...pastrati-va parerile plz !
acest topic neaparat inchis si sters !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

56

Re: noul set-up

ti-am dat doua plusuri...esti prea simpatic si meriti  lol

57

Re: noul set-up

hai mai bogdi macar tu sa ma crezi !
mersi pt plusuri si sa sti ca imi place layout-ul tau dar mai tre' sa creasca moss !
uite deci o sa pun o poza cum aratau bacopele inainte si cum arata acum !
macar acum sa ma credeti si voi !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

58 Editat de bogdivaio (2010-06-30 01:10)

Re: noul set-up

mna te asteptam cu poze..ti-am mai dat inca un plus sa te motivez  big_smile

P.S.numa de la mine ai deja +4

59

Re: noul set-up

HCO3- cit de cit
fertilizare cu microelemente- precis

60

Re: noul set-up

E super tare!
Mai aqua, poate ca le merge bine la plante! Dar fi sigur ca nu de la dorna li se trage necazul!
Voit sau intamplator, ai reusit sa ai o lumina buna si poate fertilizare ok!
Nu ai plante pretentioase!
Sa vii la mine sa iti arat un echinodorus cu cateva zeci de frunze, vreo 40 cm inaltime si tot atat diametru! si acvariu de 300L iluminat cu 36 W...!
Si pe cuvantul meu ca nu le-am bagat niciun sprit...!
Si mai am si nimpheea tot asa!