61

Re: noul set-up

eee cum asa !
am si ophiopogon si crede-ma ca ala se intretine mai greu ca bolbitisul

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

62

Re: noul set-up

e clar!
de la biborteni vine!

fii atent! toata lumea zice ca iese co2 din acvariu dupa ce il torni! m-am tot gandit si cred ca am gasit solutia sa nu mai iasa! iei o bucata de celofan mare cat suprafata apei! si apoi o pui deasupra apei, dar exact peste apa! si asa nu mai iese bioxidul! dar sa fie bine intinsa ca daca lasa spatiu intre ea si geam, bioxidul...tusti afara...!

Re: noul set-up

Eu cred ca ar trebui brevetata ideea : :stupid 
Mi-ar placea sa aflu si ce alte inovatii in acvaristica ai mai descoperit aqua big_smile, nu de alta dar ai putea "colora" frumos forumul smile  :noroc

Fii natural !

64

Re: noul set-up

lasa nu mai spun nimic ca iar face lumea urat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

65

Re: noul set-up

aqua A scris:

lasa nu mai spun nimic ca iar face lumea urat

stiu ca nu este frumos sa intreb dar sunt curios ce varsta ai te rog daca nu deranjez prea mult

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

66

Re: noul set-up

miruna A scris:
aqua A scris:

lasa nu mai spun nimic ca iar face lumea urat

stiu ca nu este frumos sa intreb dar sunt curios ce varsta ai te rog daca nu deranjez prea mult

cinspe... :frogp

67

Re: noul set-up

aqua> ti-am dat si eu cu plus....lumea chiar nu te intelege....


ciprian>partea cu celofanul e geniala...de ce grosime trebuie? :apl  :apl  :apl

:smoke

?

Re: noul set-up

Fratilor, aqua si care mai sunteti p-aci....il convinsesem si eu pe Ciprian sa imi faca o bomba CO2, si dupa ce a aparut topicul asta nu mai vrea. A zi ca e mult mai simplu sa torn o sticla de Borsec, decat sa-mi faca bomba. Singura problema ar fi sa nu incurc intr-o dimineata somnoroasa sticla de apa cu cea de whiskey.  :smoke

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

69

Re: noul set-up

Aqua, eu una refuz sa mai particip la discutie in continuare, si totusi voi face o ultima incercare de a te face sa pricepi. Sucul, Cola sau ce mai vrei tu, daca il deschizi de multe ori, la un moment dat ramane fara acid, da?! Da. Deci, luand`o logic, acidul se pastreaza acolo doar prin etansarea sticlei, ca vorba aia din magazin il cumperi acidulat. Deschizand sticla in repetate randuri Co2`u ala din lichid se pierde. Logic acum, daca tu scoti lichidul din sticla (apa minerala) ce mai retine co2`u ala in lichid?

Etiamsi omnes, sed non ego.

70

Re: noul set-up

Celofanul de deasupra!

71

Re: noul set-up

ciprian01 A scris:

Celofanul de deasupra!

Vorba rumanului: EZACT! wink

?

Re: noul set-up

Daca nu intra CO2-ul de buna voie il bagam cu forta!  :stupid

Fii natural !

73

Re: noul set-up

asta da imaginatie  lol

74

Re: noul set-up

vin si eu cu o provocare..
daca in acvariu trebuia bagat hidrogen sulfurat... ce ar fi trebuit sa fac?

75

Re: noul set-up

sa iti iei discusi!
sa le dai mixtura cu usturoi! si ai hidrogen sulfurat! wink

76

Re: noul set-up

sa te faci chimist ,sa iti faci propriu laborator ,sa separi hidrogenul de sulf ,sa atomizezi hidrogenul rezultat cu apa minerala si sa adaugi in acvariu.  ^:)^  ^:)^  ^:)^

77

Re: noul set-up

sa va dau un indiciu..
un tub si fasole.. continuarea o astept de la baietii inventivi..

Re: noul set-up

Ar trebui sa facem un concurs pe o astfel de tema "Cel mai inaplicabil lucru aplicabil"  lol

Fii natural !

79 Editat de Alexandrovici (2010-07-01 00:32)

Re: noul set-up

Oricum... ar trebui mutata caterinca in alta parte pt a ne da cu parere doar despre acvariul lui aqua chiar daca el a aruncat bomba!
Si legat de apa minerala cred ca, contine cateva elemente benefice plantelor in compozitia sa ce le ajuta, daca aqua a sesizat o dezvoltare mai buna a plantutelor dupa ce a turnat apa minerala e posibil sa fie asa, insa cu siguranta nu din cauza CO2-ului din apa minerala!

"Analizele chimice arata ca apa minerala "BORSEC" are urmatoarea compozitie: Anioni Mg/l Cationi Mg/l Cl- 29,7832 Na+ 53,5 SO4 2- 24,69 K+ 12,37 HCO 3- min. 1.800 Ca 2+ 310,62    Mg 2+ 97,28 Reziduu sec la 180 ° C 1402,4 CO2 min."

Fii natural !

Re: noul set-up

Era sa uit  lol
Felicitari pentru "acvariu" aqua! e destul de placut privirii.

Fii natural !