Re: Scalari.

Buna dimineata tuturor.Acum de dimineata am obsrvat la majoritatea dintre icre se misca coditele.Ce trebuie sa fac acum in momentul de fata.Ajutatima va rog.

22

Re: Scalari.

Tu nu ai de făcut nimică,perechea va începe să-i mute în altul loc,mai curat!Unde vor sta încă 7 zile!

23

Re: Scalari.

Dar tu mai ai si alti pesti in acvariu?!

Re: Scalari.

Da din pacate mai sunt si alti pesti in acvariu si cred ca nu este bine.Ce sa fac. :fcry  :fcry  :fcry

25 Editat de florinel (2010-06-27 14:59)

Re: Scalari.

Acuma după ce ai depus nu prea mai ai ce face!Înainte de depunere,perechea se mută în alt acvariu!Dacă poți să muți frunza pe care au depus în alt acvariu!
Da ce pești mai ai acvariu la tine?

26

Re: Scalari.

am mai reusit sa-i extrag cu un furtunel cu putin timp inaintea resorbptiei sacului vitelin[2zile de la eclozare] sanse de supra vietuire 70-80%
succes
daca ai ceva moss poti sa le pui in vasul nou, in rest conditii
daca ai oua de artemia le pui la eclozat cand consideri ca maine li se resoarbe de tot sacul vitelin sau inoata liber

27 Editat de lup cosmin (2010-06-27 15:28)

Re: Scalari.

In acvari mai sunt o pereche de scalari,3 gurami,17 neonii,2 prechii de ramirezi din care una a depus icre o pereche de zebre.Artemia nu am dar daca le dau galbenus de ou are ceva.Si am observat ca se misca tot mai mult coditele la ei.Perechea de scalari nu a depus pe frunza ei au depus pe tubul de la filtru si nu pot sal scot.

28

Re: Scalari.

pregateste apa curata la aceeasi temp cu cea din acvariu. nu multa! vreo 2 litri. ia o sticla, pune apa curata in ea si apoi las-o in acvariu vreo ora!

apoi incearca varianta lui imi. ai o sansa...!
ca sa iti fie mai usor, poti pune in capaatul furtunului un pai de baut suc.
dupa ce i-ai tras, lasa-i in pace pana incep sa inoate normal. adica sa nu mai inaote ca si cum s-ar zbate.

cand inoata normal le dai artemia eclozata proaspat. nu are sens sa te chinui cu galbenus de ou pt ca manaca artemia linistiti!

apa le-o schimbi dupa ce le dai mancare, cam 30% dar fa fii atent la temp.

bafta!

29

Re: Scalari.

asteapta sa-i mute si a2-a zi ii scoti
galbenus numai daca esti acasa, cantitati infime dizolvat[pipeta]

Re: Scalari.

Au inceput sa se dezlipeasca de pe tub iar parinti ai ia in gura si ai pune la loc.Oare este bine cum procedeaza cu ei.

31

Re: Scalari.

eu i-as scoate...
inainte scoate parintii pt ca te vor incurca!
daca ii mai lasi, cine stie pe unde ii ,,planteaza,, prin acvariu. si mai sunt si ceilalti pt care ar fi o hrana mai mult decat copioasa...!

32

Re: Scalari.

Părerea mea că e cam riscant ceea ce vrei să faci tu acolo!EU te-am sfătuit să-i lași acolo!Încearcă să muți de nu suportul cu icre,dar sa nu intre în contact cu aerul!Și dacă apa nu e la fel ca și în acvariul unde ai fost depuși sau dacă nu ai făcut tu ceva bine,va fi în zadar!Dar ai grijă în ce-i muți să le pui și aerare!

Re: Scalari.

Da Florine ai las acolo dar dupa ce o sai mute si au sa inceapa sa inoate la cit timp pot sai scot de acolo ca sa nuai manince ceilalti.Vad ca parinti lor au foarte mare grija de ei.Deocamdata nu iau mutat de unde ia depus.Sunt numai cu ochi pe iei mai greu va fi de maine ca incep munca. :pls  :pls  :pls

Re: Scalari.

Ami doresc din tot sufletul ca pui sa traiasca.Sper sa nu gresesc cu ceva. :pls

Re: Scalari.

Numi vine sa cred ce grija poate sa aibe de ei.Sunt extraordinari de grijuli.

36

Re: Scalari.

poti scoate teava cu totul?

NU te apuca pana nu ne spui si noua!

37 Editat de lup cosmin (2010-06-27 21:49)

Re: Scalari.

Da pot sa scot o bucata din tub dar o mare parte din icre ramin pe cot si ala nu am cum sal scot.

38

Re: Scalari.

Pai...scoate-o!
Asteapta inca o opinie, pt linistea ta. Dar eu nu m-as mai gandi.
Daca poti, fa cumva sa nu iti cada sau sa pierzi icrele. Eventual pune un recipient sub teava. O sticla de 5 l taiata. Nu ai nevoie de mai mult de 2 L apa pt pui.

Sansele lor dupa ce vor inota sunt zero! prea multi alti pesti in acvariu...!

39

Re: Scalari.

daca ai tub [ce folosesti la aer] ii poti aspira linistit intr-un alt  vas[sticla, acvariu]mai tragi si apa cat crezi, daca e sub 10l nu prea poti sa le pui incalzitor; in ceva de plastic poti sa scufunzi vasul in acvariu; in rest aerare

Re: Scalari.

Ok baieti ai mai las pina maine dupa masa dupa care ma apuc de treba.Multumesc de sfaturi acum o sa vedem ce iasa sper sa nu moara.Am sai pun un pic mai departe de filtru.