Re: Buna la toata lumea

Foarte frumosi caraseii tai!!!
Stiu ca la un moment dat ai cautat hoplo albino. Ai reusit sa gasesti? M-ar tenta si pe mine.

I challenge myself everyday!

22

Re: Buna la toata lumea

nu am cautat, am intrat in posesia a doua exemplare si nu stiam nimic despre ele...

23

Re: Buna la toata lumea

foarte frumosi !! dar cum spune si dl Radu......vrem poze noi  smile

24

Re: Buna la toata lumea

continui povestea...in limita timpului disponibil...

Am cautat in oras geamgerii si nu am gasit geam de 12mm decat la Deltaglass. Odata achizitionat geamul, l-am slefuit si am pus "baietii" la treaba, sa lipeasca acvariul de aprox 300l pe care mi-l dorisem. Avea lunigimea de 1,25 m. Geamurile mi le-am lipit cu Sikaflex pentru parbrize, sotul meu avand posibilitatea sa procure asa ceva de la seviciu. Iata si niste poze reprezentative, pe cand ne luptam cu ditamai geamurile prin sufragerie:

25

Re: Buna la toata lumea

ajung Costy si la poze noi...putintica rabdare...apropo mai ai carasii?

26

Re: Buna la toata lumea

Record absolut la numarul de carasei aveai in acvariul din spate big_smile

27

Re: Buna la toata lumea

Ce ne poti spune despre acest Sikaflex? Esential mi se pare, daca ramine elastic dupa efectuarea lipiturii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de aryna (2012-06-08 15:18)

Re: Buna la toata lumea

Sikaflexul ramane foarte elastic deoarece trebuie sa reziste la trepidatiile pe care le poate avea parbrizul unui autocar in mers. Este cel mai bun adeziv dar este greu de utilizat, necesitand compresor si substante de activare(un fel de amorsa).

Da, aveam multi carasei de aceea le facem "casuta noua"...

Re: Buna la toata lumea

hm...evident Coca Cola are un rol cheie in inchegarea unui acvariu nu doar prin stimularea maestrilor constructori ci si in procesul de sustinere a benzii  :sbr

I challenge myself everyday!

30

Re: Buna la toata lumea

aryna A scris:

ajung Costy si la poze noi...putintica rabdare...apropo mai ai carasii?

cum sa nu  smile

31

Re: Buna la toata lumea

aryna A scris:

Sikaflexul ramane foarte elastic deoarece trebuie sa reziste la trepidatiile pe care le poate avea parbrizul unui autocar in mers. Este cel mai bun adeziv dar este greu de utilizat, necesitand compresor si substante de activare(un fel de amorsa).

Da, aveam multi carasei de aceea le facem "casuta noua"...

   Multumesc pentru raspuns!
   Totusi intereseaza-te daca nu vei avea probleme, in privinta faptului ca nu rezista la acizi organici. CO2-ul in reactie cu apa produce H2CO3 (acid carbonic), care este, dupa cum stiu eu, un acid organic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Buna la toata lumea

ceva mai bun ca Sikaflex nu exista! are cea mai puternica priza, ramane elastic si nu il mai poate deslipi nimeni niciodata! am avut de a face cu asa ceva cand am schimbat parbrizul la masina... a trebuit sa tai siliconul asta cu o sarma otelita care se rupea din 5 in 5 minute pt ca prin frecare se infierbanta. Daca ati observat, baietii au folosit banda adeziva la lipirea acvariului - asta pt ca odata ce s-a intarit, nu il mai poti curata. Irina, te invidiez, bravo! mult succes :apl

Life is true and it's deserve to live

33

Re: Buna la toata lumea

tykazs A scris:

ceva mai bun ca Sikaflex nu exista! are cea mai puternica priza, ramane elastic si nu il mai poate deslipi nimeni niciodata! am avut de a face cu asa ceva cand am schimbat parbrizul la masina... a trebuit sa tai siliconul asta cu o sarma otelita care se rupea din 5 in 5 minute pt ca prin frecare se infierbanta. Daca ati observat, baietii au folosit banda adeziva la lipirea acvariului - asta pt ca odata ce s-a intarit, nu il mai poti curata. Irina, te invidiez, bravo! mult succes :apl

   Nu am contestat nicio clipa calitatile de aderenta, am pus o intrebare in privinta rezistentei lui la acizii organici, prezenti in acvariu.
   Probabil ca este deosebit de scump si totodata laborios in aplicare, altfel ar fi folosit pe scara larga si de marile firme producatoare de acvarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Buna la toata lumea

au, nu ma intelege gresit! nu am considerat ca ai contestat! pur si simplu am apreciat produsul!

Life is true and it's deserve to live

35

Re: Buna la toata lumea

tykazs A scris:

au, nu ma intelege gresit! nu am considerat ca ai contestat! pur si simplu am apreciat produsul!

Totul este OK. Interventia mea are rolul de pune in garda, in eventualitatea ca am dreptate si pentru a evita eventualele neplaceri, provocate de 300 litri de apa...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: Buna la toata lumea

Cateva detalii despre rezistenta adezivului "de parbrize" Sikaflex-265 (apare si temerea lui @Baracuda despre acidul organic):

   "Because Sikaflex-265 can be tooled to a very fine finish, and because it is specifically designed for enhancing its UV resistance, it is eminently suitable for use in exposed joints."
   "Chemical resistance:
Sikaflex-265 is resistant to fresh water, aqueous, acid, neutral and alkaline chlorine free cleaning agents; temporarily resistant to fuels, mineral oils, vegetable and animal fats and oils; not resistant to organic acids, concentrated mineral acids and caustic solutions, bleach or solvents."

   Nu inteleg rostul riscului folosirii acestui tip de adeziv, avand in vedere ca la pretul de 12 lei poti achiziona un tub de adeziv siliconic special pentru acvarii Ceresit (Sikaflex 265 la aceeasi cantitate este 50-60 lei)! Oricum din poze am inteles ca acel acvariu a fost lipit acum 3 ani, deci a tinut pana acum smile

37

Re: Buna la toata lumea

aparatu foto fiind nou - din spusele Irinei, probabil ca nu a apucat sa ii seteze data si ora smile Pozele sunt fresh!

Life is true and it's deserve to live

38

Re: Buna la toata lumea

tykazs A scris:

aparatu foto fiind nou - din spusele Irinei, probabil ca nu a apucat sa ii seteze data si ora smile Pozele sunt fresh!

aryna A scris:

povestea e doar la inceput....acum nu mai am carasi, am vivipari, dar am zis sa incep cu inceputul si sa spun cate ceva despre acvariile mele si despre mine.

   Cred ca Irina ne va lamuri cel mai bine ce vechime au pozele cu caraseii de mai sus, si cu ce aparat foto au fost facute (posibil cel furat in autobuz) smile

39

Re: Buna la toata lumea

da, posibil sa ai dreptate.

Life is true and it's deserve to live

Re: Buna la toata lumea

In sfarsit ati decis sa aratati adevarata "colectie" de acvarii...eu cel putin am ramas uimit cand am vazut cate poate avea o persoana intr-un apartament!