41

Re: Buna la toata lumea

Eu unul nu as risca, mergand numai pe silicon special pentru acvarii, mai ales in cazul celor medii-mari (peste 200 litri).

nu inteleg exact la ce te referi... cumva la folosirea unui cadru metalic sa alt material?
Cat despre banda adeziva, sigur ca ai dreptate - este in primul rand pt partea estetica insa materialul asta, dupa ce s-a uscat iti rozi unghiile incercand sa il cureti. De taiat se taie cu lama de cutter insa ramane pe sticla o pelicula fina si freci la ea de iti ies ochii smile se ia f greu.

Life is true and it's deserve to live

42

Re: Buna la toata lumea

bitanu A scris:

Nu cred ca exista silicon care sa nu poata fi curatat, mai ales in cazul acvaristicii unde ai o cu totul alta pozitie de lucru, fata de autovehicule.

bitanu A scris:

Ma refer in principal la alegerea cu atentie a siliconului, dar si la modul de pregatire si lipire a sticlei. Spun asta pentru ca in ultima luna m-au contactat doi colegi forumisti carora a inceput sa la picure bazinele la doi ani de la construirea bazinului, si se lasa cu dureri mari de cap.

   Bitane tu te referi la adezivii siliconici, dar in cazul de fata s-a optat pentru lipirea acvariului cu un adeziv poliuretanic monocomponent, respectiv Sikaflex 265.
   Nu am inteles intrebarea:

bitanu A scris:

Intrebare: in cazul unui cutremur de care perete se va lovi acvariul?  :omfg

43

Re: Buna la toata lumea

adica nu numai adezivul conteaza la construirea unui bazin mare ci si pozitionarea lui... pana la urma are mare dreptate...la un cutremur, poate fi si in mijlocul camerei ca daca e o zguduire de 6 sau 7 grade... sigur va fi imprastiat din cauza inertiei pe care apa o va avea.

Life is true and it's deserve to live

44

Re: Buna la toata lumea

tykazs A scris:

adica nu numai adezivul conteaza la construirea unui bazin mare ci si pozitionarea lui...

   Eu zic ca in cazul unui cutremur suportul acvariului sau etajul la care stai conteaza mai mult decat cu ce este lipit sau unde este asezat, asta daca nu vine toata casa pe tine... dar nu asta face tema discutiei wink

45

Re: Buna la toata lumea

:apl sarcastic

Life is true and it's deserve to live

46

Re: Buna la toata lumea

Ne cam departam de subiect, sa asteptam raspunsul arynei si apoi vom mai vedea...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: Buna la toata lumea

Am revenit...sa incep sa va explic:

Intr-adevar la utilizare sikaflexul este extrem de dificil de manevrat deoarece se indeparteaza foarte greu. Odata pus nu mai poate fi inlaturat, cu alte cuvinte, daca ai lipit acvariul cu el si s-a crapat o latura iti poti lua adio de la tot acvariul! Nu mai povestesc ce chin este cand incerci sa cureti geamurile de "imperfectiuni", iar de pe degete nici nu mai vorbesc... Ce sa mai zic, odata manjit cu acesta substanta pe maini te apuca toti dracii pana reusesti sa te cureti...Dar, cel putin in cazul meu pot spune ca a meritat tot efortul, deoarece produsul finit arata foarte bine si azi. Nu se pune problema rezistentei, este garantat foarte mult timp (acum nu stiu sigur dar cei care lucreaza efectiv cu el spun ca este garantat pe viata), pana acum nu am avut nici o problema de 3 ani de cand il am. Am ales aceasta varianta in locul siliconului doar pentru ca am avut ocazia si nu m-a costat nimic, poate doar dexteritatea, atentia si rabdarea confectionarii acvariului...Nu pot sfatui alte persoane sa incerce ce am facut eu deoarece implica pe langa costuri si multe alte dezavantaje...

In cazul in care ar fi supus la socuri mari ce s-ar intampla nu pot sa va spun, un lucru este sigur mai degraba cedeaza sticla decat sikaflexul. Este extrem de elastic...

Sa revin totusi la povestea mea, dupa investitia si munca depusa acvariul a aratat asa:

Re: Buna la toata lumea

Irina, ai fost cel mai asteptat om al zilei din cate observ.  :apl
frumoasa poza  wink

I challenge myself everyday!

49

Re: Buna la toata lumea

In continuare au avut loc diverse "combinatii" cu carasii, unii au ajuns la un prieten cu iaz, altii pe la alti acvaristi, astfel incat eu am ramas doar cu exemplarele cele mai speciale pe care le-am indragit enorm si pe care vi le prezint in urmatoarele poze:

50

Re: Buna la toata lumea

Superbi caraseii :apl

Re: Buna la toata lumea

foarte faini pestii dar unul din poza 8 parca are niste ochi asa de mari ... eu m-as simti ca in fata unui procuror pe care-l mint sa se uite acel peste la mine!

sa-ti traiasca; sunt chiar frumusei pezevenchii!

P.S. Moss-ul de la tine de acum vreo luna creste mare si frumos, cateva tufe chiar si-au dat drumu.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

52

Re: Buna la toata lumea

Deci... inca un acvariu care contrazice teoria incompatibilitatii carasilor cu plantele! Frumos!
   Carasul din ultima poza, are ochii orientati in sus? Ma lamuream singur dar cind vreau sa maresc poza, nu se mai vede nimic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Buna la toata lumea

foarte frumosi, sa-ti traiasca !

54

Re: Buna la toata lumea

costyy_78 A scris:

foarte frumosi, sa-ti traiasca !

   Nu cred ca-i mai are big_smile Deocamata @aryna face prezentarea pestilor care au fost, pe episoade... telenovela nu alta lol

55

Re: Buna la toata lumea

lol
cati mai are sa-i traiasca

56

Re: Buna la toata lumea

Ancistrus A scris:
costyy_78 A scris:

foarte frumosi, sa-ti traiasca !

   Nu cred ca-i mai are big_smile Deocamata @aryna face prezentarea pestilor care au fost, pe episoade... telenovela nu alta lol

   In ceea ce ma priveste, mentin numai intrebarea referitoare la ochii acelui caras, in rest sint complet dezorientat in privinta cronologiei legate de confectionarea acvariului, diferitele stadii prin a trecut si toate celelalte...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57 Editat de aryna (2012-06-13 15:47)

Re: Buna la toata lumea

Va inchipuiti ca imi este si mie destul de greu sa trec cronologic peste toate modificarile dar incerc macar sa fac un rezumat. La momentul la care am facut aceste poze aveam 3 acvarii peste 200l. Si anume: acvariul cumparat din Hornbach de 200l, acvariul confectionat de noi de 350l si un alt acvariu de 200l pe care l-am cumparat intre timp. Cel de-al treilea acvariu l-am achizitionat cu tot cu carasi cometa de la un amator, carasi care apoi au ajuns intr-un iaz, eu ramanand cu acvariul.
In privinta carasului cu ochii in sus pot spune ca este un exemplar extrem de rar, nu am vazut decat pe net asa ceva pana am gasit din intamplare ratacit printre alte exemplare intr-un petshop. Exemplar pe care l-am cumparat pe loc.

Se numeste caras Celestial Eye, este o rasa obtinuta de catre chinezi iar particularitatile lui constau in lipsa dorsalei si ochii dezvoltati in asa fel incat nu poate privi decat in sus. Nu depaseste 10 cm, fiind cea mai mica rasa de caras. Legenda spune ca au fost obtinuti fiind crescuti in bazine tinute complet in intuneric pe laterale iar lumina fiind lasata sa patrunda doar de deasupra acvariilor. Nu stiu cat e legenda sau cat e adevar dar la mine in bazin acest caras a fost mascota. Din pacate, dupa ce a ajuns la maturitate a facut o problema neurologica si a murit...Am plans mult dupa el dar nu a avut nici o sansa din pacate...
Iata cateva imagini cu acest gen de caras:http://www.qyhongda.com/photo/CTY/6ctyxq.jpg

http://www.pondexperts.ca/Images/Celestial_Eye2.jpg

http://www.aquariumfish.net/images_01/goldfish_celestial_w250.jpg

58

Re: Buna la toata lumea

Mai aryna, acum ceva vreme, m-am cam ciondanit cu Cristi Ancistrus, pe tema rezultatelor obtinute de acesti oameni bolnavi, in urma incrucisarilor acestor pesti. Acum, dupa ce am vazut si "catastrofa" asta de peste, ma declar total convins: oamenii care fac asa ceva, sunt cu siguranta, la rindul lor,  rezultatul unor astfel de "operatiuni", mai direct spus, ei insisi sunt niste anomalii.
   Eu speram ca diformitatea pestelui sa fie rezultatul asteptarii indelungate a orei de masa, numai asa imi explicam privirea orientata in sus, parca intr-o nesfirsita asteptare a hranei. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: Buna la toata lumea

Nu stiu ce sa zic referitor la ce au facut chinezii...eu nu pot sa judec decat sa iau faptele ca atare, oricum nu am cum sa influentez in vreun fel aceasta activitate. Ideea este ca, produsul finit, chiar daca multora li se par aceste exemplare grotesti, altora le plac...Mie pot spune ca mi-au placut si pestele pe care l-am avut chiar nu a dat semne ca sufera in vreun fel saracul...era chiar superactiv, cauta printre plante hrana...a crescut vizibil la acel moment si toata lumea care venea pe la mine il admira...Eu nu as face ce au facut chinezii. Dar oricum ei au explorat in mai multe domenii si au facut diverse experimente nu numai in piscicultura...Eu zic ca sunt si de admirat pe de o parte dar si de condamnat pe de alta parte...

60

Re: Buna la toata lumea

Te rog sa ai curiozitatea si sa te uiti la rubrica "bolile pestilor". Incearca sa faci un procent al carasilor prezenti acolo, in comparatie cu alte specii. Oare de ce se intimpla asta? wink
   Evident ca fiecare marfa isi are cumparatorul ei dar cind este vorba despre asemenea hidosenii, eu nu l-as condamna numai pe producator/vinzator...
   De fapt este aceeasi situatie cu cea a programelor TV (de exemplu): obscenitatea, non-cultura, non-valoare, impostura, violenta, vulgaritatea se vind bine si de aceea ne "incinta" ochii si urechile pe toate canalele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!