Re: Acvariul meu

Catalin nu ai mai spus nimic de scalari si nici nu ai mai postat poze.Teai razgindit cumva zimi si mie ce hotarire ai luat si ce pretenti ai pentru ei.Astept raspunsul tau.

Re: Acvariul meu

Buna Cosmin smile  Nu am pus poze pentru ca nu am facut inca rost de cablu... Unul l.am dat deja unui prieten ca m.a rugat sa i.l dau pt ca avea doi dar unul a murit si m.a rugat frumos sa il dau lui... Asa ca mai am unul ( femela cred ca e). Poze chiar nu am nicio idee cand o sa postez poate azi poate saptamana viitoare cand fac rost de cablu pt descarcat...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Asta este ma interesau amindoi dar til iau si pe cel singur.Te anunt cind cosesc in acvariu ca sa vii dupa plante si dupa vreo 10 pui de gupi si dupa un mascul voalat de xifor.Sper sa fie pe saptamina viitoare.Astept raspuns de la tine daca vrei.

24

Re: Acvariul meu

Bine ai venit! smile

Cablul... hm.. se pare ca mai avem de asteptat.. smile

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvariul meu

Ok... Si cam cat sunt pestii...?

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Si inca o intrebare... Cam cat timp au puii...??

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Am reusit sa fac pozele... big_smile  Dar mai ramane sa le descarc...:))  Sper sa fie curand...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

28

Re: Acvariul meu

Asteptam....cu nerabdare  :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariul meu

Dupa cum zice si Andi asteptam cu neradare pozele de la tine. :smoke

Re: Acvariul meu

Buna si eu am jbl bio co2 vario complet si sunt multumit deocamdata de el merg plantele binisor.Dar este o diferenta intre asta si co2 imbuteliat.Reteta este cam asa:1.se pune apa calduta pana la eticheta de pe sticla(in partea superioara)
2.se agita bine pana la dizolvarea continutului
3.se pun 4 lingurite de microbacterii
4.se agita din nou
5. se inchide dopul si se ataseaza furtunul la capatul sticlei
6.la celalalt capat se pune piatra pons(sau mai bine un difuzor ceramic) si se introduce in acvariu cat mai jos
7. co2 ar trebui sa apara dupa cca.12 ore
8.verifica periodic ph apei sau cumpara un test permanent de la jbl
9.la 15 zile mai adauga 4 lingurite!
10.bafta!

Re: Acvariul meu

Nu tiam mai scris pe pm.Daca deranjez pe cineva imi cer scuze.

Re: Acvariul meu

Ok... Mersi mult

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Vreau sa va spun ca in acvariul meu au a[arut noi plante dar mai ales noi pesti... Este vorba despre 2 sifo voalati(care sunt foarte frumosi) si 3 guppy...
Ii multumesc lui cosmin frumos si il felicit pentru tot ce face!!

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Buna tuturor... Revin cu noutati despre acvariul meu pesti si plante....
Momentan am in acvariu doar guppy (4 femele dintre care doar 2 au o luna jumatate) si 6 masculi, 2 fiind pui inca si un sanitar...
Plantee pe care le.am primit de la cosmin au inceput sa prinda contur, au facut radacini mari si au crescut in mod evident....
Pentru moment sunt plantate doar in pietris dar am sa pun si substratul (JBL AquaBasis plus si JBL Manado )... Intr.adevar folosesc fertilizant JBL Ferropol ( o data pe saptamana) si JBL The 7+13 Balls...
Poze nu stiu cand voi posta... Sper sa fie curand... :acv

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

POZEEEE:x

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Si inca cateva...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Imi cer scuze pentru claritatea pozelor dar doar atat am putut deocamdata...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

38

Re: Acvariul meu

Sa incep eu, si sigur vor continua altii. Cred ca ar fi mai ok sa pui un burete la capatul acelei pietre, fiind un mediu foarte bune ptr dezvoltarea coloniilor de bacterii. Ar merge sa pui si un fundal, preferabil de culoare inchisa. Pana sa te apuci sa mai pui plante, rezolva problema substratului, tot scotandu`le si replantandu`le nu vei face altceva decat sa le omori. Daca n`o poti rezolva acum, mai ai rabdare cu plantele, e pacat sa arunci banii pe ele. Guppy, din cate stiu se tin un mascul cu mai multe femele, la tine raportul e invers. Cam atat, rezolva ce e de rezolvat si dupa continuam. Numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

39

Re: Acvariul meu

A punctat bine Cezara  :apl ,ce as mai aduga eu:
- torocatum creste destul de mare deci eu zic sa te orientezi spre corydoras care nu depasesc 4-5 cm sau renunti la torocatum cand va creste
- guppy se imultesc relativ usor si destul de des..deci iti recomand sa pastrezi doar masculii daca nu vrei sa-i imultesti...daca vrei contrarul e bine sa respecti regula 1 mascul la 2 femele,altfel masculii o sa-ti streseze femelele pana la moarte  lol  lol

Re: Acvariul meu

O sa imi mai iau in jur de vreo 4-5 femele de guppy.... Cu torocatumul nu stiu ce voi face pe viitor cert e ca momentan il tin...
Fundalul azi l.am luat... E negru...
Cu pompa de aer am sa rezolv si cu ea problema dar as dori daca se poate mai multe detalii....
Ce fel de burete... Cum sa il pun...
Si substratul o sa il pun dar cand voi avea mai multe plante...
Va multumesc pentru sfaturi si sper ca intr.o zi sa detin chiar ,,un acvariu de vis" big_smile  :fbr  lol

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.