Re: Acvariul meu

Cataline sa sti ca acvariul tau este izbitor de identic cu ale mele (am 2 de 30 litri :fok ). Incearca sa iei macar un filtu din ala bolborositor cum am avut eu, face treba buna, dar este doar o solutie de moment.
Din cate imi dau eu seama din poze, acvariul tau are vizibilitate din trei partile. Pe partea cu peretele incearca sa lipesti un autocolant albastru sau negru dupa preferinta ta.
O sa vezi ca vei fi nevoit sa dai torocatumul pentru ca o sa iti scoata plantele din substrat (ai mei asa au facut), cory sunt si mai draguti, si mai mici, si mai harnici. Vezi ca daca o sa ai femele gestante si nu o sa le scoti din acvariu, pui de la ele o sa fie o gustarica extraordinara pentru torocatumul tau. Asa ca ...  :fok corydoras sunt mai buni
In rest guppy sunt foarte frumosi :sok  dar sunt prea multi masculi si putine femele. Incearca sa te duci la petshop si sa vezi daca nu vrea sa faceti schimb (1mascul pe o femela sau si 2 masculi pe o femela). Risti ca masculi sa iti fugareasca femelele in asa fel incat sa le omoare (din dragoste :flove )

42 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-08-23 20:29)

Re: Acvariul meu

:sok  :sok  :sok  :sok
Na ca ai fost mai rapid decat mine cu 5 minute
(Astazi 18:13:50 :sok  :sok  Astazi 18:18:55)

Re: Acvariul meu

smile)... Ok... Mersi pt sfaturi... Am observa ca imi scoate plantele dar... O sa vad ce pot face si cum... Mersi  mult...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Daca iti pare rau de el, gandeste-te la setup-urile pe care o sa le faci, la cat o sa lucrezi la ele, si la cat de repede o sa iti strice el tot ce ai facut tu. Ai putea sa il dai pentru femele de guppy ...
Corydoras sunt mult mai cuminti si mai harnici ... dar sa nu iei numai unul (minim 2 buc) pentru ca ei sunt pesti de card (adica le place sa stea mai multi la un loc 2 sau 4 sau mai multi)

Re: Acvariul meu

Corydoras paleatus

Vorbind despre speciile de pesti sanitari, acestea nu au nevoie de ingijiri speciale, daca au parte de ingrijire zi de zi. Respectata aceasta conditie, sanitarii pot fi pentru multi ani locuitorii acvariilor noastre. Familiile de somn sunt numeroase. Speciile se deosebesc prin excrescentele osoase ale solzilor, sau prin corpul in totalitate lipsit de solzi, acoperit doar de o piele groasa acoperita de mucus. Alte specii au pe spate si pe piept depozite de grasime si inotatoarele cu raze deosebit de puternice. Organul de respirat are doua camere si este legat cu labirintul urechii ("dispozitiv - Weber"), ca si la oameni. La acest peste, pe partea vertebrelor de la gat a coloanei vertebrale, apar discuri din os care au rolul de a prelungi terminatia organului de respirat spre urechea interna. Este posibil ca acestea sa imbunatateasca si auzul.

Cateva specii de carnivori puternici se hranesc cu organisme mai mici, dar sunt si consumatori de plante. De obicei se ascund in scorburi, acoperiti de pietricele, sau in alte locuri ferite, traind o viata nocturna in cele mai multe cazuri. Unele specii au un mod de inmultire foarte simplu, dar exista si specii care inca nu s-au inmultit in mediul din acvariu. Sunt acvaristi care totusi au reusit sa adapteze cateva exemplare acvariu. Pana acum s-au descoperit peste 2000 de specii din 30 familii (Franke, dupa 1985), cele mai multe fiind pesti de apa dulce. Incepem prin a va pezenta specia clasica de somn de acvariu, somnul cu carapace (Callichthydae). Din cadrul acestei specii fac parte pestii Corydoras. Sunt originari din America de Sud, pot avea dimensiuni cuprinse intre 2-2,5 cm (C. pygameus) si 10-12 cm (C. barbatus). Numele este inspirat de cuvantul grecesc Korys care inseamna scut, armura.

46 Editat de Cezara (2010-08-24 01:12)

Re: Acvariul meu

Din cate mi s`a spus de persoane mult mai experimentate ca mine, in lipsa co2 in acvariu, un burete bolborositor este mai bun decat un filtru (in cazul in care acvariu are dimensiuni relativ mici), zic prezenta co2 pentru ca un burete il scoate rapid din apa. Deci dute la un petshop si cere un burete. Cilindric sau orice forma gasesti si monteaza`l la acea piatra. Pana sa ajungi sa ai acele multe plante, schimba substratul, nu lua intai plantele si sa stai sa astepti substratul, ordinea logica e substrat si dupa plante. Numai bine :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariul meu

Substartull il am cumparat dar nu am plantele...
Astept plantele....

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

OK hai dai bataie :apl  :sok
Deabia astept sa vedem ce va iesi.
Astept cu nerabdare viitoarele setup-uri ale tale.
Plantele poti sa le procuri si de pe forum (sunt atatia care au de vanzare) si sunt mai Ok decat la petshop. Cauta si vei gasi, cere si vei primi.
:acv Ape limpezi :acv

Re: Acvariul meu

Palntele le voi lua de la cosmin pe saptamana viitoare sper...
Fundalul l.am lipit pozele le voi posta sper ca azi pt ca le.am dat la descarcat...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Am lipit si tapetul...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

sal cata....vreau sa-ti zic cate ceva....sper sa nu te superi pe mine mai ales ca si eu sint incepator ca tine si am plecat cu stangul la inceput ....dar am ascultat ce mi-au zis "batranii acvaristi" de aici si am incercat sa ma indrept....zici ca vrei plante...f bine dar ele nu se hranesc cu aer...ziua vb....ele vor co2...asa ca daca vrei plante multe si frumoase ptr inceput fa-ti o bomba....piatra aia in afara de bulele alea de oxigen nu face nk...si deci iti scoate din acvariu si ultimele resurse de co2 din apa....ia-ti intai si intai un burete bolborositor daca nu un filtru intern ar fi ideal....si dupa aia gandeste-te la plante...ptr ca daca le iei si nu ai co2 ....si nici setup-ul facut bine...le vei pierde in scurt timp...si-i pacat de banii care-i investesti...asa deci eu te sfatuiesc sa citesti forumul din scoarta-n scoarta....fiecare tena ...ai de invatat f multe de acolo....crede-ma ...si apoi multe din raspunsuri o sa ti le dai singur...dar daca tot primesti sfaturi....incearca sa ti cont de ele...deci fa ceva in primul rand cu filtrul....asa ca sa prinzi curaj...uita-te la cum arata prima data acvariul meu...(..pff...plante de plastic, pietroaie...etc..)si uita-te la sfarsit si ai sa vezi cat de cat o inbunatatire...asta ptr ca am incercat sa respect intocmai ce m-au sfatuit cei vechi de aici....nu pot sa zic ca am reusit in totalitate ...dar imi dau silinta sa fac cat mai mult...asa ca succes in continuare  si ape limpezi!!!!!!!!!!1

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

52

Re: Acvariul meu

Eh...pana la bomba pune`te la punct cu inceputul. Traiesc ele plantele si fara co2,user`ul merlin este dovada vie a unui acvariu superb fara co2. Intai dai cu abecedarul si dupa avanseaza. E o ordine logica a lucrurilor...parerea mea

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariul meu

ei na'...uite alta poza.....mai exista subiectul cele mai frumoase femei???....sa postez si eu poza asta...:P....scuze de off...scuze cezara:P

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Acvariul meu

Sfatul meu este sa iti confectiunezi cumva un capac sau un reflctor pentru neonul ala al tau, da mai bine si ii mareste eficienta la neon. Asteptam sa vedem setup-ul cu mai multe plante. Incearca sa mai introduci unele elemente de decor (pietre, buturuga, etc.) dar sa ai grija sa fie direct proportionale cu dimensiunile acvariului, ca daca nu sunt nu dau bine.

Dai bataie, asteptam cu nerabdare.
Ape limpezi!

Re: Acvariul meu

Gataaa!!!
Am scapat de torocatum...
Astazi o sa ma duc dupa plante si pesti la Cosmin si o sa imi iau 2 cory si 2 melci pomacea...
Sper sa postez pozele pe maine...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Dupa mari eforturi acvariul meu in sfarsit este plantat...
Acum am 2 cory albi 5 pomacea foarte multi pui de guppy si 8 guppy maturi...
Plante am Echinodorus, Nucusi si la restu' sincer nu le cunosc denumirile.
Ii multumesc lui cosmin pentru sprijinul si interesul pe care mi l.a acordat!!!
Pozele o sa le pun cand am cu ce sa le descarc!

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.