1

Subiect: Bine ca v-am gasit !

Salutare tuturor!
Ma numesc Florin ,locuiesc in bucuresti rahova.
Am 41 de ani si nu am mai avut acvariu de vreo 20 de ani. Pe atunci nu stiam ca o sa apara internetul...
Acum 3 luni (23 iunie 2010)mi-am cumparat un acvariu de 126l si ultimii 7 oscari de 6-7 centimetri din hornbach.
Dupa o luna am schimbat acvariul cu unul de 240l brut si am donat 3 oscari.
Pestisorii mei cresc repede si curand  trebuie sa donez alti 2 oscari. Tin la ei foarte mult dar au nevoie de acvariu mare.

2

Re: Bine ca v-am gasit !

buna
apreciez atitudinea fata de pesti
:apl

Re: Bine ca v-am gasit !

salut florin!, bine ai venit !, frumosi pesti, frumoasa gandire!!!! :noroc  :noroc  :apl  :apl  :apl

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

4

Re: Bine ca v-am gasit !

Salutare colega, si bine ai venit in cea mai frumoasa comunitate a acvaristilor!

Foarte frumos acvariul si pe undeva ne asemanam, am o varsta foarte apropiata de a ta si la fel ca si tine m-am reapucat de acvaristica acum 2 ani dupa o intrerupere de mai bine de 25 ani. Binenteles ca altele sunt conditiile actuale, din toate punctele de vedere, unde mai pui ca si informatiile din domeniu mult mai facile datorita internetului. Iti urez multa bafta in continuare, ape cat mai limpezi si sa ai vietati sanatoase.

Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: Bine ca v-am gasit !

floscar A scris:

Salutare tuturor!
Ma numesc Florin ,locuiesc in bucuresti rahova.
Am 41 de ani si nu am mai avut acvariu de vreo 20 de ani. Pe atunci nu stiam ca o sa apara internetul...
Acum 3 luni (23 iunie 2010)mi-am cumparat un acvariu de 126l si ultimii 7 oscari de 6-7 centimetri din hornbach.
Dupa o luna am schimbat acvariul cu unul de 240l brut si am donat 3 oscari.
Pestisorii mei cresc repede si curand  trebuie sa donez alti 2 oscari. Tin la ei foarte mult dar au nevoie de acvariu mare.

Bine ai venit Florine!...ești din "trupa" celor trecuți ușurel de adolescenta :sok Frumoase acvarii dar va trebui sa mai "muncești"puțin la ele ca sa intri în categoria greilor.
PS. Internetul a apărut când aveai tu 5 anișori (pentru army la început) și în anii 80 a devenit comercial :sok

6

Re: Bine ca v-am gasit !

Bine ai venit! smile

Tare frumusei uriasii tai!
Cred ca s-ar bucura foarte tare daca le-ai construi o "garsoniera" din roci.
De fapt, fiind 4 ar trebui sa faci doua grote, ca sa se poata retrage tot cate doi sa-i poata barfi pe ceilalti in liniste smile Asa-i intre vecini.. smile 

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Bine ca v-am gasit !

buna imi !
salut remus242004 !
salut Andi66 !
salut pelly67 !
buna Lucia !
va multumesc tuturor pentru buna primire!
o sa icerc sa fiu si eu demn de acest forum primitor!

Re: Bine ca v-am gasit !

Bine ai venit!

Re: Bine ca v-am gasit !

:sok  :hug Bun venit in comunitatea noastra a acvaristilor :hug  :sok
Apreciez grija ta fata de pesti care ii ai tu acolo. Frumos acvariu mai ai, dar pacat ca nu poti sa il faci mai frumos (unul plantat de exemplu), dar gusturile fiecaruia nu se discuta.
Imi cer scuze daca am jignit, ape limpezi si sa auzim numai de bine!

10

Re: Bine ca v-am gasit !

Mr_BigOlyMan A scris:

:sok  :hug Bun venit in comunitatea noastra a acvaristilor :hug  :sok
Apreciez grija ta fata de pesti care ii ai tu acolo. Frumos acvariu mai ai, dar pacat ca nu poti sa il faci mai frumos (unul plantat de exemplu), dar gusturile fiecaruia nu se discuta.
Imi cer scuze daca am jignit, ape limpezi si sa auzim numai de bine!

multumesc mult!
e greu sa ai acvariu plantat la oscari ,pentru ei decorul si plantele sant jucarii!
acum au doar 15-16cm,dar cand or avea 25-30cm si 0,5kg
oricum eu replantez putinele plante la fiecare 2 zile ,le arunc pe cele rupte iar unele le las sa pluteasca pentru umbra(nu prea le place lumina puternica).

11

Re: Bine ca v-am gasit !

floscar A scris:

Salutare tuturor!
Ma numesc Florin ,locuiesc in bucuresti rahova.
Am 41 de ani si nu am mai avut acvariu de vreo 20 de ani. Pe atunci nu stiam ca o sa apara internetul...
Acum 3 luni (23 iunie 2010)mi-am cumparat un acvariu de 126l si ultimii 7 oscari de 6-7 centimetri din hornbach.
Dupa o luna am schimbat acvariul cu unul de 240l brut si am donat 3 oscari.
Pestisorii mei cresc repede si curand  trebuie sa donez alti 2 oscari. Tin la ei foarte mult dar au nevoie de acvariu mare.

Ma bucur sa vad ciclide, altele decit africane sau discusi. Oscarii sunt niste pesti formidabili ca de altfel toate ciclidele americane. Din pacate, asa este, nu poti avea plante intr-un asemena acvariu. Poti insa sa decorezi cu mai mult lemn in forma de crengi lungi, asezate estetic, le va placea cu siguranta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Bine ca v-am gasit !

va salut cu noutati !
-am donat doi oscari,acum cei doi ramasi (au fost 7 initial) beneficiaza de :
-un filtru extern jbl e900
-un filtru extern eheim clasic
-un incalzitor aquael incasabil !
-lampa uv jbl 5w
-piatra plata pentru depunere
-decor 3d amazon

13

Re: Bine ca v-am gasit !

Foarte frumos, felicitari!
Acvariul este total schimbat...in bine. In felul asta cei doi Oscari se vor simti mult mai bine, avand spatiu de manevra mult mai mare. Decorul este foarte frumos si se potriveste de minune, mai ales ca este identic cu cel din mediul lor natural.
Inca o data felicitari, sa-ti traiasca si sa fie sanatosi ca sa faca multi pui frumosi.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Bine ca v-am gasit !

Multumesc frumos pentru tot Andi66 !
Sant foarte fericit acum!
Sper sa fie si pestii la fel!
Sanatate multa ! :noroc

15

Re: Bine ca v-am gasit !

Întradevăr foarte frumos! Le-ai creat un mic hotel de 5 stele acolo :sok
Bafta în continuare! :noroc

Re: Bine ca v-am gasit !

Da domnule Florin; asa DA.2 oscari in 240 litri.Jos palaria in fata ta ^:)^

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

17

Re: Bine ca v-am gasit !

Va multumesc pentru aprecieri si urari ! :noroc
Ma simt si eu mult mai bine acum si stiu ca
intotdeauna se mai poate ceva !

18 Editat de Baracuda (2010-11-08 14:15)

Re: Bine ca v-am gasit !

floscar A scris:

va salut cu noutati !
-am donat doi oscari,acum cei doi ramasi (au fost 7 initial) beneficiaza de :
-un filtru extern jbl e900
-un filtru extern eheim clasic
-un incalzitor aquael incasabil !
-lampa uv jbl 5w
-piatra plata pentru depunere
-decor 3d amazon

Foarte frumos, bravo! :apl Pe linga piatra plata pentru depunere, poti introduce un ghiveci din argila, pentru flori, asezat in pozitia culcat. Poti avea surprize placute...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Bine ca v-am gasit !

Merci !
o sa incerc si cu ghiveciul.cred ca sant inca tineri pentru ca au mai dansat ei si au sapat o gropa in nisip ...dar nimic pana acum!

20

Re: Bine ca v-am gasit !

o experienta noua pentru mine! inca un acvariu de icepator(o incercare timida...).
-eheim (mp) 54l de la "hard to please "
-am inlocuit neonul original cu unul jbl solar tropic
-8 litri jbl manado
-background autocolant negru
-plante ...de la "sebacka"
-priza programabila pt. neon 7-13,15-21
-6 zebre (brachydanio rerio)
-6 sumatrani (puntius tetrazona)
-2 cory (corydoras pulcher)
-ferropol 5ml saptamanal
-ferropol24 o picatura zilnic
-incalzitor setat la 24 grade celsius
daca aveti pietre prin buzunare,acum e momentul sa le aruncati !
-si tetra easy balance 10ml saptamanal
doua "carduri" diferite de pesti dinamici= foarte dinamic!!
tuturor ,numai experiente acvaristice foarte placute!