21

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Frumos acvariul, o intrebare am: substratul este cumva Aqua Medic Volcanit? daca ai scris deja treaba asta sa ma scuzi, dar nu am gasit.

22

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Ancistrus A scris:

Frumos acvariul, o intrebare am: substratul este cumva Aqua Medic Volcanit? daca ai scris deja treaba asta sa ma scuzi, dar nu am gasit.

Nu am scris, dar este Aqua Medic Volcanit.
Este un setup nou, nu am apcat sa scriu dotarile smile

23

Re: De inceput si lipsa de spatiu

bradraqua A scris:
maimutica A scris:

M-am mai "chinuit" putin

Bravo domnule, esti pe drumul cel bun! Frumos! :apl

Multumesc.

24

Re: De inceput si lipsa de spatiu

maimutica A scris:

Nu am scris, dar este Aqua Medic Volcanit. Este un setup nou, nu am apcat sa scriu dotarile smile

Mersi mult, arata foarte bine volcanitul la tine, l-am vazut la un amic in acvariu si mi s-a parut mult mai rosu, posibil si din cauza iluminarii.

25 Editat de narcis.b (2011-02-06 23:48)

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Da,culoarea substratului e placuta! Desi aranjamentul trebuie sa-ti placa tie,si teoretic ar trebui sa fie suficient,pentru ca tot esti dispus la dezdateri pe tema aranjamentului,subliniez creanga aceea care nu se afla in cea mai fericita pozitie,e prea culcata,prea paralela cu linia de front si prea centrala, deci strica la greu.Firul de Bacopa cel central,din fata ...e obisitor de in fata!Buchetul din fata stanga ,e prea mare si prea trist ca si culoare, textura ,pentru a ocupa coltul frontal,in afara de faptul ca distruge iluzia de spatialitate,e prea mohorat.Daca ceea ce e prins cu plasa e moss,asemeni nu se afla intr-o pozitie prea fericita in acvariul tau,se va umple de hrana neconsumata,si pt ca "e la sol" asemeni si dejectii,zic pentru ca scalarii inca sunt mici smile .Poate ridicat,sau vertical montat undeva pe fundal ar putea rezista.Chiar daca nu vrei sa faci un scape ci un acvariu plantat,trebuie sa incerci sa respecti cateva mici reguli reguli pe care le-au creat si dezvoltat mari artisti din frumoasa lume a artelor.Trebuie facut tot posibilul si mascat filtrul acela cu plante perdea...desi cel mai placut ar fi de inlocuit cu filtru extern :sok
Sper din suflet sa nu te fi deranjat cu micile mele obiectii,dar prefer asemenea interventii si sa se poata lua masuri decat calificative de "foarte frumos","uimitor" etc iar mica ta "opera sa fie un esec.
Ape limpezi si spor!

26

Re: De inceput si lipsa de spatiu

narcis.b A scris:

Da,culoarea substratului e placuta! Desi aranjamentul trebuie sa-ti placa tie,si teoretic ar trebui sa fie suficient,pentru ca tot esti dispus la dezdateri pe tema aranjamentului,subliniez creanga aceea care nu se afla in cea mai fericita pozitie,e prea culcata,prea paralela cu linia de front si prea centrala, deci strica la greu.Firul de Bacopa cel central,din fata ...e obisitor de in fata!Buchetul din fata stanga ,e prea mare si prea trist ca si culoare, textura ,pentru a ocupa coltul frontal,in afara de faptul ca distruge iluzia de spatialitate,e prea mohorat.Daca ceea ce e prins cu plasa e moss,asemeni nu se afla intr-o pozitie prea fericita in acvariul tau,se va umple de hrana neconsumata,si pt ca "e la sol" asemeni si dejectii,zic pentru ca scalarii inca sunt mici smile .Poate ridicat,sau vertical montat undeva pe fundal ar putea rezista.Chiar daca nu vrei sa faci un scape ci un acvariu plantat,trebuie sa incerci sa respecti cateva mici reguli reguli pe care le-au creat si dezvoltat mari artisti din frumoasa lume a artelor.Trebuie facut tot posibilul si mascat filtrul acela cu plante perdea...desi cel mai placut ar fi de inlocuit cu filtru extern :sok
Sper din suflet sa nu te fi deranjat cu micile mele obiectii,dar prefer asemenea interventii si sa se poata lua masuri decat calificative de "foarte frumos","uimitor" etc iar mica ta "opera sa fie un esec.
Ape limpezi si spor!

Mersi mult, filtru extern este. Astept sa mai creasca putin plantele din fata filtrului intern, poate il mai ascund smile.

27

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Un real pas înainte! Scalarii sunt superbi și acvariul va arata super nu peste multa vreme! :apl

28

Re: De inceput si lipsa de spatiu

pelly67 A scris:

Un real pas înainte! Scalarii sunt superbi și acvariul va arata super nu peste multa vreme! :apl

Mercic, si sper ca asa va fi.

29

Re: De inceput si lipsa de spatiu

:sok

30

Re: De inceput si lipsa de spatiu

mai pun cateva poze cu acvariul meu

31

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Sefa. smile

32

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Scalari cu neoni?! S-ar putea scalarii sa-i atace pe neoni :stupid
Asta cu scalari e un alt acvariu sau e cel de la inceput? Ca ar trebui vreo 100l pentru scalari pe care ii ai ca se fac vreo 20cm inaltime.

33

Re: De inceput si lipsa de spatiu

maimutica A scris:

Sefa. smile

Sa-ți traiască șefa...mica! :sok Acvariul arata bine și cred ca junioarea este super incantata :sbr

34 Editat de pelly67 (2011-03-27 22:43)

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Laurentiule......
"Scalari cu neoni?! S-ar putea scalarii sa-i atace pe neoni :stupid "
Acum afli ca scalarii se pot tine cu neonii? Spuneam cu ceva timp în urma ca folosirea iconului " :stupid " este o chestie ce denota altceva.....chiar crezi ca cel căruia te adresezi este bătut în cap?

35

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Nu e batut nimeni in cap.
Am zis ca scalarii nu se pot tine cu scalarii ca odata am pus in acvariul meu niste guppy si au cam ramas fara cozi, poate cu neonii sunt altceva dar amandoi seamana.

36

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Felicitari!!!  :apl
O evolutie frumoasa, acvariul arata din ce in ce mai bine.
Tine-o tot asa si sa auzim numai de bine.  :noroc

PS: Paule cred ca, colegul a vrut sa asocieze iconurile altfel:  :noroc  si pe urma  :stupid

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

37

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Daca nu ii manaca din primele momente sau nu ii alearga, sunt sanse mici sa o faca apoi!

38

Re: De inceput si lipsa de spatiu

pelly67 A scris:
maimutica A scris:

Sefa. smile

Sa-ți traiască șefa...mica! :sok Acvariul arata bine și cred ca junioarea este super incantata :sbr

Mersi mult, altau in schimb este SUPERB.

39

Re: De inceput si lipsa de spatiu

laur98 A scris:

Scalari cu neoni?! S-ar putea scalarii sa-i atace pe neoni :stupid
Asta cu scalari e un alt acvariu sau e cel de la inceput? Ca ar trebui vreo 100l pentru scalari pe care ii ai ca se fac vreo 20cm inaltime.

Este un MP 80(vreo 100l net), ca al tau parca. Daca obisnuiesti scalarii de cand sunt mici cu neonii, nu prea mai sunt riscuri sa-i manance(scalarii pe neoni  big_smile  ) si eu am mai bagat pe parcurs din aceea mici(aproape icre) de la HORNBACH.

40

Re: De inceput si lipsa de spatiu

Andi66 A scris:

Felicitari!!!  :apl
O evolutie frumoasa, acvariul arata din ce in ce mai bine.
Tine-o tot asa si sa auzim numai de bine.  :noroc

PS: Paule cred ca, colegul a vrut sa asocieze iconurile altfel:  :noroc  si pe urma  :stupid

Mersi Andi, poate iti vad si eu live acvariul(daca iti amintesti muncesc pe langa Hyperion), deoarece este ceva deosebit.