21

Re: Un pic de politica

Am senzatia ca multi dintre colegi nu au idee cum a fost inainte de '89. Pot sa-ti raspund fara dubii, bogdan666 se poate si mai rau, mult mai rau. Sefu are perfecta dreptate.
Noi am mai trecut prin greutati si sa zicem ca, desi nu ne va face placere sa ne aducem aminte de ele, suntem cat de cat rodati.....mai trist va fi pentru cei care va reprezenta o premiera absoluta.
Asa ca hai sa fim patrioti....nu ?  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

22 Editat de adibingo (2010-10-19 20:28)

Re: Un pic de politica

imi iubesc neamul, acel neam bravar curajos, sincer, prietenos si ar fi multe calitati dar atat pot sa zic remus cand statul nu da 2 bani pe tine ce faci?te conformezi ca esti roman?crede-ma ca in ultima perioada am avut  mult de-a face, cu birocratia, am fost pe la tribunale si multe altele pentru dreptatea mea, si nu ma laud ca am avut vechime in spania, dar acolo cand am fost racit m-am dus la doctor cum merge tot omul cu o ciocolata mare  stii ce a facut?a aruncat-o in cos nu pentru ca valoare nu era decat simbolica ci pentru ca el a pus un juramant, cand am venit acasa am venit si eu cu autocarul sa vad putin lumea,la benzinarie  cand ne-am oprit eu am stat in autocar 15min pana ce au venit ceilalti de ce?pentru ca erau multi hoti, pentru ca intrau desculti in benzinarie,murdari etc.... si tot romani au fost
eu ma mandresc ca am sange de mot (roman curat asa s-ar spune)dar cand te calca toti in picioare..... nu te mai poti mandri cu orginea ta, si cum spunea seful o sa vina vremuri mult mai grele, criza la noi e la inceput sa fim seriosi banii acei inapoi de unde-i vor da plus dobanda?

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

23

Re: Un pic de politica

cezare perfect punctat. iar andi imi pare rau sa-ti spun ca asa o gandire este foarte rea. de ce s-a dat jos comunismul ?
pentru ca nu era bine, s-a facut "democratie". si pentru ce?.., ca sa ajungem de unde am plecat. in loc sa luam exemplu de la germani care o duc foarte bin noi facem exact cum am spus eu
eehh...a fost si mai rau deci mai rau sa nu fie.
NU FRATILOR. noi de ce sa traim in sclavie intr-o tara libera. daca tara are cele mai mari taxe, s-a ridicat tva-ul, s-a taiat din salariile bugetarilor si tot nu sunt bani in tara ???
si ce e mai culmea ca inainte au fost. acum s-a marit bugetul cu toate modificarile astea si nu sunt bani. astia chiar ne cred prosti.
trebuie sa ne uitam la tari care sunt mai bune ca si noi. problema e ca noi luam exemplu de la africa. o sa ajungem si noi subnutriti slabi si cu burtile mari (de boala nu de hrana) si asta  sa fie tot.
pentru ca se vorbeste dar nimeni nu trece la FAPTE
pentru cei carora le place in romania tot respectul ca au ramas tari (sau cred in minciunile politicienilor)
iar pentru cei  carora nu le place faceti-va pasaport si drum bun.

24

Re: Un pic de politica

bogdan666 A scris:

cezare perfect punctat. iar andi imi pare rau sa-ti spun ca asa o gandire este foarte rea. de ce s-a dat jos comunismul ?
pentru ca nu era bine, s-a facut "democratie". si pentru ce?.., ca sa ajungem de unde am plecat. in loc sa luam exemplu de la germani care o duc foarte bin noi facem exact cum am spus eu
eehh...a fost si mai rau deci mai rau sa nu fie.
NU FRATILOR. noi de ce sa traim in sclavie intr-o tara libera. daca tara are cele mai mari taxe, s-a ridicat tva-ul, s-a taiat din salariile bugetarilor si tot nu sunt bani in tara ???
si ce e mai culmea ca inainte au fost. acum s-a marit bugetul cu toate modificarile astea si nu sunt bani. astia chiar ne cred prosti.
trebuie sa ne uitam la tari care sunt mai bune ca si noi. problema e ca noi luam exemplu de la africa. o sa ajungem si noi subnutriti slabi si cu burtile mari (de boala nu de hrana) si asta  sa fie tot.
pentru ca se vorbeste dar nimeni nu trece la FAPTE
pentru cei carora le place in romania tot respectul ca au ramas tari (sau cred in minciunile politicienilor)
iar pentru cei  carora nu le place faceti-va pasaport si drum bun.

Si pana la urma ce-ai vrut sa spui ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

25

Re: Un pic de politica

ca politicienii fura prea mult, si ca pana acuma nu a fost nici un punct pozitiv pentru tara, doar minusuri.

26

Re: Un pic de politica

eu am doar o intrebare :  credeti ca in celelaltre tari nu este ca la noi ??? eu zic ca este la fel doar ca nu se face atata tam-tam. sunt mandru ca sunt roman chiar daca asta inseamna sa mi se inchida multe usi in nas. pe la toate concursurile internationale noi ne intoarcem cu aurul, matematicieni, fizicieni, chimisti, silvicultori ( tocmai ce sau intors cu aurul de la praga de la cea mai mare conferinta internationala a silvicultorilor si sunt mandru ca sunt colegi cu ei si ca sunt roman si au fluturat steagul romanesc peste tot in lume ) . acum insa de situatia din tarisoara noastra sunt de vina mai marii tarii care sunt niste INCOMPETENTI care au calificari luate pe la spiru si cine stie pe la ce mari ''branduri'' de facultati private unde nici limba si literatura romana nu le-au fost predata corect. chiar si dus la extrem eu inca sper intr-o viitoare indreptare a situatiei din tara noastra.

o seara buna. 

@ andi : traiasca silvicultoriii !!!!

27 Editat de adibingo (2010-10-19 22:28)

Re: Un pic de politica

coco ia spune-mi unde ti-ar placea sa traiesti italia franta spania sau undeva mai departe sua ce ai alege?inchipuie-ti ca esti un strain in lumea aceasta si stii despre toate natiile toata cultura lor de secole  multe incoace ce tara ai alege dc ai fi nevoit?romania?unde un amarat de logo furat  DE PE NET il cumpara cu sute de miide euro si valoare lui e de 6euro?eu din motive personale si pentru ca nu imi permite serviciul unde lucrez nu am voie sa fac politica am sa ma rezum ceea ce vrea sa concentrez in Toata discutia e ca am fost si vom Fi un neam ca nimeni altul in toate domeniile (de la medici la furturi)un neam descurcaret asta e sigur, imi iubesc tara dar dragostea trece prin stomac, si sincer daca as putea  sa dau timpul inapoi macar cu 10 ani sigur as renunta definitiv la cetatenie,pentru o alta unde statul te ajuta ca fapt divers cumnata mea a nascut acum 1 an in spania cam cat crezi ca a primit de la stat?2500euro aici ce primeste la nastere?daca are noroc sa supravietuiasca bebelasul?peste tot sunt accidente dar ca la noi sincer mai rar in fine ideea e ca iubesc radacinile mele, dar urasc ROMANIA SI PE TOTI CARE NE CONDUC
in fine ape cat mai limpezi si pesti cat mai frumosi si sanatosi, asa bine  mi-ar prinde sa stau la o cafea cu voi..............

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

28

Re: Un pic de politica

coco A scris:

@ andi : traiasca silvicultoriii !!!!

Aici sunt de acord cu tine...si eu am terminat liceul de specialitate si chiar daca nu profesez in domeniu consider silvicultorii niste oameni adevarati !!!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

29 Editat de pelly67 (2010-10-20 00:33)

Re: Un pic de politica

Jurj Adrian....cred ca suntem din aceeași breasla a celor kaki,albaștri,negri :sok
Coco nu te mai da asa de patriot ca dacă mâine ai avea viza de Canada în pașaport ai tăia-o în secunda 2 sa faci silvicultură pe 5000$ canadieni/luna. Apropo iei mai mult de 200 aici în țară? Despre ce tara mai vorbim????? Eu am apucat pensia draga Coco tongue despre tine ma cam îndoiesc ca "patriotii" pe care ii ridici în slavi o sa ți-o mai dea...asta dacă nu vei fi plecat deja!

30

Re: Un pic de politica

draga pelly lasa-ma cu canada ta. situatia nu este chiar asa de roz pe cat o crezi tu. chiar profesorul meu de licenta si acum de dizertatie a fost plecat acolo si la o berica mi-a povestit cum a fost pe acolo. a stat 2 ani si acum preda la facultate. de bine nu sa intors. si in plus el avea si doctoratul. deci nici acolo nu zboara cainii cu colacei in varful cozii stai linisitit.

31

Re: Un pic de politica

chestia cu tarile de dincolo nu e asa roz daca astepti sa pice din cer cum sunt obisnuiti romanii. trebuie sa si pui mana.

32 Editat de pelly67 (2010-10-20 11:05)

Re: Un pic de politica

coco A scris:

draga pelly lasa-ma cu canada ta. situatia nu este chiar asa de roz pe cat o crezi tu. chiar profesorul meu de licenta si acum de dizertatie a fost plecat acolo si la o berica mi-a povestit cum a fost pe acolo. a stat 2 ani si acum preda la facultate. de bine nu sa intors. si in plus el avea si doctoratul. deci nici acolo nu zboara cainii cu colacei in varful cozii stai linisitit.

Este corect ce spui Coco....nu umbla câinii cu covrigii în coada în Canada! Daca ai reușit sa stai in Canada 2 ani și apoi sa te întorci acasă în anul preliminar primirii cetățeniei și mai presus de toate sa spui ca nu te-ai descurcat în calitate de profesor ridica multe semne de întrebare. Bine, ca de la majoritatea celor care se întorc nu vei auzi decât cât de mult i-au "fraierit" tov. canadieni (si nu numai), si ce greu le-au fost și ca le lipseau mititeii, aerul carpatin și "libertatea" de a face orice! Ar mai fi faptul ca Romania este o mica"fabrica" de diplome ....iar Chișinăul de "doctori", iar faptul ca trebuie sa iți echivalezi studiile sau chiar sa le reiei este un mare impediment pentru majoritatea "profesorilor" romani. Se simt mai bine in strada strigându-și durerea ....și dansând pinguinul în fata guvernului.
Nu vreau sa intru in polemica cu tine pe terțe teme despre emigrare însă sunt sigur ca vom mai discuta  :sok
PS."situatia nu este chiar asa de roz pe cat o crezi tu".....nu te sfătuiam din crezuri și din niște realități trăite nu foarte de demult  wink

33 Editat de pelly67 (2010-10-20 11:25)

Re: Un pic de politica

Bogdane ai o abordare pozitiva a situației :sok ....nu ne mai rămâne decât sa îl convingem și pe Coco care este extrem de pesimist :smoke

Re: Un pic de politica

Vin si eu cu o intrebare tampita fara sa jignesc sau sa supar pe cineva. Mai baieti daca este asa de bine afara presupun ca voi acum ne scrieti de pe alte meleaguri, nu? Cred ca ar trebui sa lasam cu totii prostile si sa punem umarul la treaba aici in tara noastra ca nu vine nici dracu sa ne ajute daca nu ne ajutam singuri. In 20 de ani am vandut tot, in 20 de ani fiecare dintre noi de la femeia de servici pana la seful statului ne-am uitat numai dupa furat, in 20 de ani am vrut sa muncim cat mai putin dar in schimb sa avem cat mai mult. Sunt foarte multi pensionari la 25,30,35 de ani fara sa cunoasca vre-o boala, sunt handicapati ce nu au nimic, punem flori acum cand oamenii mor de foame, asfaltam sosele cu sume fabuloase. Aici sunt adevaratele probleme, aici trebuie sa facem cu totii ceva.
Romani trezitiva!!! uitati pozitia de a sta capra. Imi scuzati expresia si aici era valabil pt barbati, pt. majoritatea femeilor este placut lol  lol  lol . Si acum lasand gluma deoparte, fiecare dintre noi am contribuit la distrugerea acestei tari, tot noi trebuie sa o rederesam, iar politicienii daca noi vrem ii putem indrepta si pe ei, in cazul de fata cu forta, dar se poate.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

35 Editat de remus242004 (2010-10-20 13:06)

Re: Un pic de politica

asa este ...ai foarte mare dreptate...stiti ce este de invatat de la ei??....ca si daca au plecat in afara nu le este rusine cu originea lor de romani...si este de remarcat ca de cate ori ai ocazia flutura drapelul Romaniei!!!!...bravo lor si tot respectul ptr ei....ptr CEZARA!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

36

Re: Un pic de politica

Cate ar fi de zis. Doamne, as pleca si maine de aici, dar adevarul este ca daca mi`as face o situatie cu care sa o duc decent in tara, tot aici m`as intoarce. Cat despre Canada, am primit acum ceva vreme un exemplu de ajutor catre individ, extraordinar. Am niste prieteni acolo, au rata la banca cu ipoteca pe casa. Cand a venit criza pe tip l`a dat afara, cu restructurarile, si s`a dus frumos la banca sa explice situatia. Atunci banca le`a propus inghetarea ratei la credit, timp de maxim 2 ani, si pe deasupra i`au oferit si un imprumut cu dobanzi si comisioane zero in cazul in care nu se poate intretine. Ce zici? La noi, sa faci ipoteca la casa e cea mai mare idiotenie, 1000% ramai fara casa daca patesti ceva. Deci, dovezi ca sistemele altora functioneaza exista, hai sa fim seriosi. Si alte dovezi si mai bune e ca orice roman de reala valoare NU e in tara. Cum poti sa iti explici tu ca exista spital de copii cu 2 sectii inchise ca a demisionat doctorul cu tot cu asistente?

Si referitor la faptul, ca de ce nu scriu eu, sau ceilalti de pe alte meleaguri, daca e asa bine, e vorba de legaturile cu tara. Familiile pe care nu`ti permiti sa le dezradacinezi, riscul de a lasa totul in urma sa ai un nou inceput nu e asumat de toti, chiar daca multi si`ar dori sa`l faca.

Etiamsi omnes, sed non ego.

37 Editat de pelly67 (2010-10-20 14:57)

Re: Un pic de politica

Si acum lasand gluma deoparte, fiecare dintre noi am contribuit la distrugerea acestei tari, ai spus Florine in interventia ta de mai sus....
Afla ca sunt printre aceeia care nu au contribuit la asa ceva, dimpotriva!
de la femeia de servici pana la seful statului ne-am uitat numai dupa furat.....din nou faci o afirmatie care nu are nicun temei, este doar o presupunere nefondata!
politicienii daca noi vrem ii putem indrepta si pe ei, in cazul de fata cu forta.....suntem in anul de gratie 2010, vremea fortei este apanajul celor care considera logica egalul anarhiei.
Vin si eu cu o intrebare tampita fara sa jignesc sau sa supar pe cineva. Mai baieti daca este asa de bine afara presupun ca voi acum ne scrieti de pe alte meleaguri, nu? intradevar intrebarea pare tampita,dar nu se va supara nimeni.....soarta mi-a oferit sansa sa-mi petrec ceva timp din viata pe alte meleaguri, unde am putut sa-mi fac o idee ce inseamna adevarata democratie vis a vis de cea asa zis nationala. Nicaieri si sub nicio forma legile statului nu se comenteaza si doar se aplica, nicaieri valuta nu fluctueaza pentru ca FMI-ul stranuta, nicaieri golanii se trag de sireturi cu autoritatile, nicaieri nu exista mentalitatea ...merge si asa,nicaieri .....sunt prea multe exemple.
Cu 20 de ani in urma, draga Florine speram ca ne/imi va fi mai bine....acum imi doresc sa am puterea sa trec peste problemele omniprezente si interminabile care imi ocupa tot timpul. Atata timp cand voturile unei tari se cumpara cu galeti si mici, cand lumea nu iese la vot fiindca este frig si ploua, cand golanii fac legea cu parul si sabia, cand spaga a fost adusa la rang de arta, cand cei care ne conduc sunt alesi prin frauda, cand noi alegem raul mai  mic fata de raul cel mare.......vom ramane in aceeasi morcila pentru totdeauna.
Apropo Remuse unde ai vazut tu fluturat drapelul Romaniei in afara de teatrele de operatii si competitile sportive? Iar despre originea de roman fi sigur ca toti suntem mandri, depinde de cum pui problema. Sunt curios cati din cei care sustin aceste lucruri s-au oprit si s-au descoperit atunci cand drapelul tarii trecea insotit de garda de onoare sau cati s-au ridicat la intonarea imnului. Ne place sa ne lamentam ca suntem patrioti si super radicali in schimbari, realitatea este ca nu suntem decat o masa de manevra la dispozitia celor putini si "potenti".
PS. Nu trebuie sa stai o viata capra, Florine...o poti lua si din picioare cu fruntea sus!

38

Re: Un pic de politica

....si mai uite Florine despre ce este vorba....

Moştenirea risipită a lui Cuza
de Elena Dumitru

Ei nu pot protesta în stradă. Ei nu pot face grevă. Ei sunt militarii României şi nu pot vorbi public despre legile care-i privesc. Ar trebui să vorbească ministrul apărării. Ministrul tace. Cimitirele pline de crucile soldaţilor căzuţi în luptele istoriei noastre, din Tatra până în Urali, ne obligă pe noi, civilii, să vorbim pentru ei. De peste un an, statutul şi onoarea lor sunt ţinta minciunilor şi ironiilor groase ale unor inşi ale căror preocupări nu depăşesc buzunarul, intestinele şi sfincterele din dotare. Acestora nu le sunt pe plac soldele ostaşilor români, pensiile lor, faptul că drepturile lor sunt reglementate prin legi speciale. Peste opinia publică se rostogolesc vorbe grele despre veniturile şi pensiile „nesimţite” ale militarilor, magistraţilor, funcţionarilor.
Criza economică a subţiat veniturile grase ale unora, obţinute  în România cu preţul salarizării modeste a angajaţilor şi al unei protecţii sociale ridicole a populaţiei. Dar şi-au găsit avocaţii: preşedintele şi prim-ministrul. De un an, ei vorbesc despre salariile şi pensiile nesimţite ale militarilor. Iar militarii tac. Alţii pot protesta, militarii nu. Ei nu pot spune că în toate statele moderne soldele militarilor sunt special reglementate, că pensiile militarilor sunt pretutindeni plătite din bugetul statului pe care ei trebuie să fie gata în orice moment să-l apere cu preţul vieţii.
În spaţiul public s-a insinuat ideea că sistemele speciale de „remunerare” şi pensionare a militarilor din România sunt nişte şmecherii puse la cale de Iliescu şi Năstase. Că dinamitarea acestor sisteme care asigură statutul special al militarilor în societate ar fi măsura unui grandios curaj guvernamental şi prezidenţial în eliminarea „resturilor” comunismului. Dar mizeria verbală care ne inun-dă în aceste zile îl ucide pentru a doua oară pe Domnul Unirii, Alexandru Ioan Cuza. El, marele reformator al statului român, modernizatorul dintâi al Principatelor Române, este acela care a întărit armata şi i-a asigurat statutul necesar unei istorii cu care ne mândrim, dar pe care prea puţin o cunoaştem. El a introdus Regulamentul soldelor în anul 1863, Legea asupra poziţiei ofiţerilor în anul 1864 şi  Regulamentul pensiilor militarilor în anul 1865. Prim-ministrul care l-a ajutat în această istorică misiune a fost un eminent jurist şi profesor de drept, Constantin Bosianu.
Au trecut aproape 150 de ani de atunci şi profesorul de drept Boc, cu justificări mincinoase, distruge o parte a moştenirii primite de la înaintaşul său în importanta funcţie de prim-ministru şi de la Domnul Unirii. Cuvintele grele cu care-şi apără iniţiativa legislativă, prin care face una cu pământul o întreagă istorie, încurajează un climat social violent, lipsit de onoare şi de înţelepciune. Domnul Boc îşi face un titlu de glorie din respectarea unor condiţionalităţi convenite cu prea mare uşurinţă în negocierile cu Fondul Monetar Internaţional. Da, Fondul Monetar Internaţional a solicitat regăsirea echilibrelor bugetare, dar guvernanţii şi preşedintele ţării sunt cei care au avut de ales între modificarea fiscalităţii şi reducerea cheltuielilor cu salarizarea bugetarilor. Şi au ales aşa cum vedem. Domnul Jeffrey Franks, reprezentantul FMI la Bucureşti, declara că „pentru a face situaţia fiscală mai sustenabilă pe termen mediu, Guvernul a fost foarte dornic să anuleze o parte din excesul cheltuielilor publice”. Excesul de borduri a rezistat, statutul militarilor, nu. Recent, în faţa unor reprezentanţi ai mediului de afaceri, preşedintele Băsescu şi-a întărit promisiunea de a apăra cota unică de impozitare, atât de dragă unor conturi bancare impresionante.
Fondul Monetar Internaţional nu are nicio datorie de respect pentru istoria României. Politicienii români însă au. Domnul dezbinării românilor risipeşte vesel moştenirea Domnului Unirii. Iar premierul Boc declară că nu are frică. Dar ruşine are?

39

Re: Un pic de politica

lol  lol  lol  lol  lol nu ma pot abtine.......
ieri a fost votata legea de scaderea TVA la 5% pentru alimentele de baza.....acum toti de la PDL au innebunit ca ieri nu au stiut ce au votat si este eroare, vor sa abroge votul!
Maine vor vota fara sa stie ....intrarea in razboi contra USA, si poimaine isi  vor cere scuze ca nu au stiut......ASTA ESTE ROMANIA domnilor!

Re: Un pic de politica

Draga Paulica, te rog sa-mi dai dreptul la replica.......ceea ce am scris eu este ptr ca nu am suportat (m-a enervat la culme) vorbele unui coleg de-al nostru..: "mi-e rusine ca sunt roman"...ei bine mie nu imi este...asa deci mai sunt printre noi oameni care........asa deci Paulica....da doar cativa romani au fluturat drapelul romaniei...si ce daca...ei ne-au facut sa fim mandrii de noi, de originile noastre...fara ei noi, intr-o lume asa de mare nu am fi insemnat nimic.....in legatura cu imnul...paule te anunt ca eu sunt militar...in fiecare dimineata cant imnul tarii si stau cu onoare cand se ridica drapelul romaniei pe catarg...in semn de respect ptr tricolor, tara, si istoria neamului nostru!!!!!!!!
iti dau dreptate...acum 2 saptamani in Bucuresti un detasament de militari au trecut pe strada in pas de defilare...nu vreau sa-ti zic vb mari...dar din 50de oameni (poate mai multi) din respect ptr trupe m-am oprit si am salutat (militareste)detasamentul respectiv....SURPRIZA!!!!...LANGA MINE ALTE 3 PERSOANE PROBABIL VETERANI DE RAZBOI s-au oprit si au salitat trupele militare cu lacrimi in ochi......sti care a fost reactia strazii......un grup de elevi i-a bufnit rasul iar ceilalti au trecut nepasatori.....imi venea sa urlu pe strada...si m-am intors in unitate plin de nervi....nu am vrut sa reliefez faptul ca m-am oprit eu sa salut..departe de mine lucrul asta..eram dator, eram in uniforma militara si am respectat haina statului.....am vrut doar sa subliniez ca in tara asta s-a ajuns ca oamenii sa fie prea indolenti fata de tara, de valorile ei, fata de istoria tarii.......bun simtul, educatia, si mandria de a fi roman...a ramas doar la cativa dintre noi, si in special la batranii nostrii.....
am spus ca nu vreau sa mai comentez subiectul asta  si nu vreau sa supar pe nimeni.....doar ca .......nu stiu....eu sunt asa de mandru de tara mea....de faptul ca sunt roman....nu...nu mai vreau sa mai vb despre asa ceva si acum chiar o sa ma tin de cuvant!!!!!!!!!1

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran