41

Re: Un pic de politica

mai remus, ai tot respectul de la mine pentru ca ramai in picioare. eu nu siu cum mai poti iubi tara asta cand ea ne defaimeaza intr-un ultim hal. iar tu ai subliniat doar aspecte negative
un grup de elevi i-a bufnit rasul iar ceilalti au trecut nepasatori

in tara asta s-a ajuns ca oamenii sa fie prea indolenti fata de tara, de valorile ei, fata de istoria tarii

bun simtul, educatia, si mandria de a fi roman...a ramas doar la cativa dintre noi, si in special la batranii nostrii

aici e problema. ca cei tineri adica viitorul tarii nu au ce sa invete doar ce vad pe la tv sau la scoala unde e o debandada totala asa cum o sa ajunga tara asta. cat timp am fost copil nu am simtit efectele tarii, dar acum ca m-am mai maturizat putin si am invatat sa deschid ochii...mai bine nu invatam niciodata....
hai ca si eu il urmez pe remus.
p.s. mai avem un pic si ne da afara u.e. poate se infiinteaza si un nou pcr si au murit oameni degeaba in 89

Re: Un pic de politica

pelly67 se pare ca te-am suparat destul de rau cu afirmatiile mele. Imi cer scuze insa asa vad eu realitatea, este parerea mea si o sustin, asa cum si tu o susti pe a ta. Spuneai ca tie nu ti-a stat gandul la furat insa cu siguranta ai asistat la multe asemenea scene fara a face prea multe. Gresesc? Atunci si tu esti implicat in acest proces, iar daca imi spui ca nu ai asistat la aceste lucruri inseamna ca nu ai trait in aceasta tara. Cat despre voturi nu are rost sa vb., la noi democratia este inteleasa gresit. Iar acest locru a fost lasat deliberat sa se intelaeaga asa dintr-un motiv lesne de inteles. Atata timp cat peste tot planeaza haosul insemna ca nimeni nu ma vede cum fur, pare a fi lozinca celor care conduc tara. Nu pot contrazice pe nimeni ca in alte tari statul face ceva pt cetatienii insa nici cetatetnii nu stau capre vezi cazul Frantei atunci cand a fost vorba de marirea varstei de pensionare cu 2 ani, la noi cand s-a vorbit de marirea varstei cu cinci ani au macanit 2-3 iar legea merge mai departe. Aici am vrut sa ajung, iar in istoria noastra am cam stat capre, sa nu mai zic ca cei mai mari domnitori i-am omorat cu manutele nostre. Aici este adevarata problema. Hai sa vedem realitatea asa cum este nu asa cum am vrea noi sa fie. Sti dece nu slujesc statul? Fiinca nu imi plac excrocii, la noi statul este cel mai mare hot posibil. Dar asta nu are nici o legatura cu originea noastra. Eu mereu cand ies in lume       port un simbol al romaniei fara sa imi fie rusine ca un compartiot ce a stat mai mult la solar a mancat cu cateva zile inainte lebedele de pe lac, fara sa imi fie rusine ca un compartiot de aceiasi culoare a jefuit o bartanica. Exemple sunt multe. Sincer am fost plecat in destule tari , in unele chiar am trait mai bine de un an, incat am putut sa imi fac o idee despre cum se traieste acolo. Este frumos, insa orinude in lume iti lipseste ceva, daca ai o sensibilitate pt. tara ta iti va fi greu sa traiesti in alta tara, dar nu imposibil. De ce crezi ca majoritatea Romanilor plecati afara se reintorc aici desi o duc mai greu decat dincolo?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

43

Re: Un pic de politica

Nu mai supărat absolut deloc! Am făcut decât o "analiza" a celor spuse de tine....din punctul meu de vedere, fără a cere nimănui coalizarea la părerea mea.
Ce este de apreciat la tine este ca nu te-ai "inflamat" la reacția mea și ai răspuns pe un ton demn de toata cinstea
Cu respect Florine

44

Re: Un pic de politica

acvariidevis A scris:

De ce crezi ca majoritatea Romanilor plecati afara se reintorc aici desi o duc mai greu decat dincolo?

pentru ca romanul e salbatic si nu se poate civiliza. cunosc nenumarate cazuri care dupa ce au trecut granita se comporta normal pun mizeriile intr-o punga iar cand trec granita inapoi si ajung in tara o arunca pe geam afara. de ce ?pentru ca nimeni nu face nimic, pentru ca asa e romanul. salbatic. o sa trebuiasca multe generatii sa intram in rand cu lumea, dar in ritmul asta niciodata, pentru ca "stam capre" vorba ta.
eu am spus mai sus, cui nu-i place sa-si faca pasaport. eu inca n-am prins ocazia dar sper ca intr-o zi sa va scriu de pe un alt teritoriu.
eu votez pentru inchiderea acestui topic pentru ca nu face bine, aceste lucruri o sa ramana doar discutate si atat.

Re: Un pic de politica

ca o gluma asa.....si fara sa fac referire din ce-i mai sus (ma tin de promisiune)...un profesor de istorie imi zicea o data vreme..."ma...noi ne tragem din daci si romani nu???....pai ce au fost dacii???.....niste ciobani si pe deasupre si betivi!!!!...romanii ce au fost???...niste dezmatati (curvari) si pe deasupra si batausi!!!!!...e inchipuiti-va ca s-au carcit astea doua neamuri si a iesit ROMANUL......e ce pretentie mai avem.......astia suntem...cel putin sa ne ducem steagul cu demnitate! "

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Un pic de politica

remus242004 A scris:

ca o gluma asa.....si fara sa fac referire din ce-i mai sus (ma tin de promisiune)...un profesor de istorie imi zicea o data vreme..."ma...noi ne tragem din daci si romani nu???....pai ce au fost dacii???.....niste ciobani si pe deasupre si betivi!!!!...romanii ce au fost???...niste dezmatati (curvari) si pe deasupra si batausi!!!!!...e inchipuiti-va ca s-au carcit astea doua neamuri si a iesit ROMANUL......e ce pretentie mai avem.......astia suntem...cel putin sa ne ducem steagul cu demnitate! "

Ciobanii inca ne conduc iar un lucru si mai grav este ca au ajuns copii nostri sa isi faca un idol din cionabanul de Becali

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un pic de politica

pelly67 A scris:

Nu mai supărat absolut deloc! Am făcut decât o "analiza" a celor spuse de tine....din punctul meu de vedere, fără a cere nimănui coalizarea la părerea mea.
Ce este de apreciat la tine este ca nu te-ai "inflamat" la reacția mea și ai răspuns pe un ton demn de toata cinstea
Cu respect Florine

Nu am avut nici un motiv sa imi ies din apele mele, iar acest lucru oricum se intampla foarte rar, asa ca nu cred ca vei avea aceasta onoare, cei care ma cunosc o stiu. lol  lol  lol
Si eu iti multumesc pentru interventiile tale pe acest forum unlele dintre ele sunt chiar senzationale.
Sincer ma bucur enorm ca am reusit prin intermediul acestui forum sa strang mai multi "oameni" intr-un singur loc. Cei inteligenti inteleg ce am vrut sa spun.
Si revenind la ale noastre, iubesc aceasta tara nenorocita si haituita de acest nenoriciti ce ne conduc.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

48

Re: Un pic de politica

acvariidevis A scris:

De ce crezi ca majoritatea Romanilor plecati afara se reintorc aici desi o duc mai greu decat dincolo?

Din punctul meu de vedere din 2 motive, mari si late. Luate evident separat.

1. Ori se intorc in cap cu aceiasi idee pe care as avea`o si eu. Imi fac o situatie, si revin in tara, ca aici am radacinile, dar asta se intampla cand imi pot permite sa o duc decent.

2. Sunt atat de inapoiati, inculti si inchisi la minte ca nu au fost in stare sa se adapteze la civilizatie, in adevaratul sens al cuvantului. Aici motivele variaza, si nu cred ca e cazul sa dau exemple.

Etiamsi omnes, sed non ego.

49 Editat de adibingo (2010-10-21 13:08)

Re: Un pic de politica

permiteti-mi sa intervin, referitor la ce a spus remus,ma bucur ca suntem in aceeasi breazla, si eu stau drept in fata drapelului, si mie m-i se face paruc maciuca cand ajung la o defilare, si eu is nervos cand altii nu respecta steagul dar is si mai nervos cand ma gandesc ca o sa ajungem la 65ani sa bat pasul de defilare, in loc sa stau pe o barcuta la pescuit, ca o sa fac instructie la 65 ani cand altii is cei mai fericiti bunici, (pun accentul pe 65 ani, ca doar iubitii nostri parlamentari atunci vor sa ne vada la pensie eu sper sa revina la veche formula)is prea tanar sa ma gandesc de acum la pensie dar iubesc meseria mea, e cea mai frumoasa poti ajuta oamenii si nu vrei nimic in schimb, asta ma tine in tara, dc maine mi se iveste posibilitatea sa lucrez dincolo in acelasi domeniu v-am pupat, iar de acele lacrimi varsate de generali sau coloneii in rezerva tot respectul, ei au luptat cu suflet pentru tara aceasta, si cu ce s-au ales? unii au pensii de zeci de milioane, altii, de abia se descurca, poate pe ei ar trebui sa-i intrebam daca  a meritat  si iubesc in continuare acest stat asa mult  cu siguranta vor raspunde unii ca da dar va fi urmat de acel propozitii bine cunoscute(PENSIA, SANATATE, UMILINTA ETC). poate suna cam dur cuvintele spuse de mine dar dupa mine aceasta e realitate, si sa o luam altcumva cati ar fi dispusi intr-o tara straina sa poarte un tricou cu embela sunt  roman scrisa pe spate?in fine la acest subiect am sa incerc sa ma rezum, ca si asa vor sa deie afara din serviciu, ca o idee complexa vrea sa spun ca imi iubesc tara si radacinile mele, dar cu iubirea mori de foame, nu iti da nimeni la greu o supa calda sau o coaja de paine,
ps;suntem  condusi si de un cioban, eu un om asa cum este, dar sa nu uitam ca din toti oamenii cu bani el, a ajutat cel mai mult pe saraci, cu case asa cum sunt ele facute, cu bani, in mare parte sa-si faca o reclama buna dar din buzununarul sau a scos (MA ROG FIE EI BANI SPALATI SAU NELUCRATI), nu is simpatizant deloc al lui gigi dar a ajutat destui oameni

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

50 Editat de aqua (2010-10-21 18:51)

Re: Un pic de politica

imi dau si eu cu parerea aici...sunt si eu mandru ca sunt roman ! avem o istorie frumoasa ,traditii frumoase,suntem recunoscuti de tarile straine ca suntem o tara frumoasa ! insa ei nu au vazut interiorul tarii ! societatea asta,liderii nostrii !
unii copii din alte tari din uniunea europeana au 100 euro alocatie ...noi..doar 10 neutral
se spune ca generatia asta va fi noua generatie de sacrificiu

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

51

Re: Un pic de politica

aqua A scris:

...se spune ca generatia asta va fi noua generatie de sacrificiu

mai aqua asa se spune despre fiecare generatie...

52

Re: Un pic de politica

Pachet de salvare economica!!! 

Sa presupunem ca...

Guvernul acorda fiecaruia din noi cam 100.000 de Lei.
· Daca cheltuim acesti bani prin hypermarketuri, ei vor ajunge in China.
· Daca cumparam benzina, vor ajunge la arabi.
· Daca cumparam calculatoare, vor ajunge in India si Hong Kong.
· Daca cumparam fructe si legume, vor ajunge in Turcia, Spania, Italia, Egipt sau Iran.
· Daca cumparam autoturisme mici si economice, vor ajunge in Japonia sau Germania.
· Daca cumparam unul din multele gadgeturi electronice, vor ajunge in Taiwan

...si nu vor ajuta cu NIMIC economia româneasca.
Singura posibilitate de a pastra acesti bani acasa in Romania, este de a-i cheltui pe curve, 
gustosul vin românesc, sau pe tuica   
...deoarece acestea sunt garantat produse autohtone!
Eu asa incerc sa fac!
...Dar e cam greu sa convingi sotia ca fac aceste lucruri numai din patriotism!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

53 Editat de adibingo (2010-10-26 20:19)

Re: Un pic de politica

:apl foarte buna   faza

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

54 Editat de bogdan666 (2010-10-26 20:21)

Re: Un pic de politica

@andi
asta cred ca e cel mai tare coment:))
stiti ce mi-a spus azi un prieten.
ca america incearca sa scape de noi pentru ca ne considera o rasa inferioara, si ca suntem prea multi pe planeta. boli incurabile a spus. daca aparea o astfel de boala acum cateva sute de ani disparea toata populatia, deci nu e logic ca le face cineva. am ramas fara cuvinte si am cugetat cateva minute bune.
in firma in care lucrez eu sunt astfel de scandaluri aproape in fiecare zi. stiti ce se face ?
nimic
am incetat sa mai comentez pentru ca nimeni nu face nimic. daca e sa fie rau este, daca e sa fie bine o sa fie doar daca parasim tara.
si ce nu-mi place e ca subiectul asta este discutat poate si de 90% din pop. romaniei. si ce se face ?
nimic
eu zic sa aveti spor la treaba, sa nu va mai stresati ca nu are rost, daca va stresati merge si o curva si un pahar de vin romanesc sa ramana banii in tara nu de alta.
hai...numai bine

Re: Un pic de politica

Andi66 A scris:

Pachet de salvare economica!!! 

Sa presupunem ca...

Guvernul acorda fiecaruia din noi cam 100.000 de Lei.
· Daca cheltuim acesti bani prin hypermarketuri, ei vor ajunge in China.
· Daca cumparam benzina, vor ajunge la arabi.
· Daca cumparam calculatoare, vor ajunge in India si Hong Kong.
· Daca cumparam fructe si legume, vor ajunge in Turcia, Spania, Italia, Egipt sau Iran.
· Daca cumparam autoturisme mici si economice, vor ajunge in Japonia sau Germania.
· Daca cumparam unul din multele gadgeturi electronice, vor ajunge in Taiwan

...si nu vor ajuta cu NIMIC economia româneasca.
Singura posibilitate de a pastra acesti bani acasa in Romania, este de a-i cheltui pe curve, 
gustosul vin românesc, sau pe tuica   
...deoarece acestea sunt garantat produse autohtone!
Eu asa incerc sa fac!
...Dar e cam greu sa convingi sotia ca fac aceste lucruri numai din patriotism!

Eu te propun in locul lui base cu asemenea idei vom scoate sigur Romaina din criza. :apl  :apl  :apl

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

56 Editat de Andi66 (2010-10-27 11:29)

Re: Un pic de politica

Va multumesc de aprecieri....textul nu-mi apartine, ideile insa la impartasesc. Din pacate se apropie foarte tare de adevar (mai ales chestia cu convinsul sotiei) si daca, cum spuneau si unii dintre colegi, nimeni nu ia atitudine rezultatul va fi cel prezentat anterior. Nu poti ajunge la un rezultat bun fara sa faci ceva....din nimic, nimic rezulta.
Nu cred ca am vre-o sansa sa-l inlocuiesc pe base, nu am veleitati de lider si nici nu mi-ar placea....desi daca ne uitam mai atent, starea natiunii ne spune altceva (nu ai nevoie de cine stie ce mari scoli sau educatie ca sa o faci praf).
Pana una alta suntem condusi de tigani si tara, obiceiurile, arata ca atare. Romania ar trebui scoasa, in primul rand, din criza culturala, morala in care se adanceste tot mai tare, cu precadere in ultimii 20 de ani.
In rest toate bune si frumoase....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Un pic de politica

rasistule!!!!...:)))))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

58

Re: Un pic de politica

Frumos si interesant topic!
Multe de spus aici ...asa e ,daca te uiti in origini da dacii betivii,romanii desfranati...asa se vede acum,numai ca atunci cuvantul asta nu exista,desfranati,nici un cuvant asemanator,care sa descrie cuvantul asa cum il vedem astazi.Deci nu aici e problema.Poate ca problema e ca suntem un popor de agricultori, si ne-am obisnuit sa stam cu capul plecat ,astfel am devenit si usor de controlat.Faptul ca am stat umili si am dat de toate la toti,pentru un pic de liniste,este o amprenta puternica asupra firii noastre.Geografia ,cu muntii ei,ne-a fost potrivnica,ne-a inpartit in bucati,mai simplu pt cuceritor, am oferit destul de usor cale spre carmuire straina,rar de tot se mai ridica cate un cap mai infierbantat,si reusea pt scurt timp sa anunte victoria,desi in mod evident ele se reintorceau ca un bumerang ,toti,romanii,tatarii,fanariotii,turcii ,austroungarii...Ca sa fie peisajul complet,conducatorii nostrii reuseau sa distruga nobilimea ,omorandu-i la greu, si asa ne trezim azi un popor ce a stat mai tot timpul umil,fara acea patura sociala,de varf,adica nobilimea, cu spiritul de lider eradicat inca din gena si...intrebam unde e speranta?Apoi,da asa e ,nu stim sa ne protejam drepturile,productiile,inventiile,nu stim sa ne alegem liderii,si asta pentru ca ne-au cam fost sterse din cap,prin toate mijloacele posibile...atunci ce speranta ar fi ...de mai bine?Am creat posibilitatea dezvoltarii peste masura aunora,mult prea bogati si mult prea putini,astfel se pot intelege destul de usor intre ei in deafavoarea noastra care am dovedit ca putem sa suportam...Nu,tara nu are nici o vina,oamenii, poate dar nu cei de acum ci poate tot arborele geneologic.In mod vadit ,intotdeauna a fost nevoie in razboaie de carne de tun,noi suntem ceva asemanator...Poate ca promovandu-se prostul gust ,infatuarea,maneaua si Becali se cauta in mod obsesiv infranarea asimilari de notiune democratica,amestecul informational numai bun sa destabilizeze mintile unui popor si asa pus la zid de un sistem oribil fara un drum,fara o tinta, un popor proaspat scos la lumina ,numai bun de pacalit...

Re: Un pic de politica

Narcis, eu zic ca romanii sunt un popor puturos.Vorbim de nemti, austrieci etc. (austro-ungari, fanarioti cum zici tu) cat de tari sunt ei cat de bine e pe acolo bla bla bla dar noua ne place sa traim in propria ciorba.Chiar daca sunt cativa, sau chiar mai multi care vor sa fie mai buni, mai performanti.... nu putem schimba sistemul romanesc.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

Re: Un pic de politica

daca ne gandim ca in amsterdam gasim ceva de genul, am vazut la astia din avion mai multe sere decat cersetori la noi pe strada, va vine sa credeti?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.