41

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Dar stii cum se numeste alga asta?

never say never

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

sTTTk A scris:

Dozajul se face zilnic, in functie de densitatea vegetala a acvariului

Pentru un acvariu slab plantat: 1 ml la fiecare 100 l
Pentru un acvariu mediu plantat: 1 ml la fiecare 50 l
Pentru un acvariu bine plantat: 1 ml la fiecare 25 l

deci ar trebuii sa pui 1ml sau maixim 2ml...parerea mea !

Ma tot chinui aici sa traduc eticheta, si tot nu vad unde scrie de 1 ml la 100. Scrie aici 1 / 50 si MAXIM 2 / 50. Si cum ai ajuns tu la 1-2 ml la 180 de litri iar e interesant de aflat...

43 Editat de mirceajifcu (2011-08-09 02:41)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Am citit Spike prin postarile tale, si m-a distrat cum tu erai anul trecut inca in stadiul de coloane de plastic prin apa, dar te-ai repezit sa cumperi DOUA acvarii, ca mai apoi sa nu mai ai bani sa faci niciunul calumea, si in timp ce te luptai in intunericul necunoasterii, luminita de la capatul tunelului era un acvariu marca takashi amano, performanta la care multi viseaza... A fost ceva de genul "las' ca va arat eu cand cresc mare"  lol .
In ce stadiu sunt cele doua acvarii ale tale? Poze recente? :noroc

44

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Subiectul s-a redeschis la "intrebari pentru primii pasi in acvaristica", deh, oameni vechi cu... probleme la fel de vechi! L-am mutat la capitolul "alge", acolo unde ii este locul!
   Aici inaintea ultimelor doua comentarii ale lui Bitanu si Mircea, nimeni nu mai scrisese nimic din noiembrie, anul trecut! Probabil ca problema se rezolvase... nu avem de unde sti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

45 Editat de T-Spike (2011-11-05 23:37)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Da problema sa rezolvat .. smile ! Multumesc mult tuturor !
Nu am mai avut timp sa stau pe calculator .. cu munca !
Dar intre timp incerc ceva nou. Ca tot intreba mirceajifcu

In ce stadiu sunt cele doua acvarii ale tale? Poze recente?

Am inceput ce imi doream de multa vreme.
Am citit Spike prin postarile tale, si m-a distrat cum tu erai anul trecut inca in stadiul de coloane de plastic prin apa, dar te-ai repezit sa cumperi DOUA acvarii, ca mai apoi sa nu mai ai bani sa faci niciunul calumea

Da eram in stadiul in care foloseam coloane de plastic pentru ca nu stiam cu ce se "Mananca Acvaristica"
Am cumparat un  acvariu 180l  ...cel mic sa zicem ca este moca ... cred eu ca orice incepator, le-ai fi facut pe mandoua cu ce te bubuie mintea fara sa stii ca se poate mai mult . Multumesc celor care au avut rabdare cu mine eu sunt un tip mai greu de cap big_smile . Inca tot incerc sa invat usor usor... doar este o pasiune foarte frumoasa ceva mai frums inca nu practic smile.

Bun..
Acvariu: 180L
Trebuie sa fac rost de bani big_smile sa shimb neoanele, a trecut ceva vreme ...

Iluminat 2x 36w T8 Sera Plant
              2x 39W T5 Osram 865
Pompa exterioara tretratech ex700, Instalatie co2,

In rest ma astept la ce este mai frumos :X

Coloana de plastic este pentru a imi tine plasa jos ceva timp smile

46

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Puternica revenirea!...cel putin la partea de hardware :apl  :apl  :apl
Am incercat sa gasesc,poate mi-a scapat dar.....ce ai pus sub plase?

47

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

pot face o poza ... since si eu vreau sa aflu ce specie de moss este ... am cautat pe google cat mam priceput eu tot nam aflat ce specie este a mea ...

48 Editat de pelly67 (2011-11-06 00:03)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Nu este din categoria moss...este Riccia Fluitans
mai multe uite aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -fluitans/

49 Editat de T-Spike (2011-11-07 00:22)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

mersi smile

50

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

toate ca toate dar ce este in dulap cam jale cam aruncate, furtune cutate reactorul sta oblic,sa arate mai estetic.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

51

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Poate te ajuta organizarea asta...
   In privinta Ricciei, eu zic ca o sa te chinui foarte tare, pentru un efect estetic, pe care il poti obtine mult mai usor cu Moss.
   Riccia este o planta plutitoare, pe care o fortam noi sa devina submersa. Nu dezvolta radacini si se prinde extrem de greu de substratul pe care este fixata, spre deosebire de speciile de Moss, care se prind cu ajutorul  "rizoizilor", un fel da radacini.
   Daca acvaristii ar fi sinceri, ar recunoaste ca Riccia, fixata pe un suport, se intretine deosebit de greu. Trebuie tunsa periodic (moment in care invadeaza intregul acvariu), si pentru indesire dar mai ales pentru a proteja straturile inferioare, care tind sa putrezeasca, in lipsa luminii si a circulatiei apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

52

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:

Poate te ajuta organizarea asta...
   In privinta Ricciei, eu zic ca o sa te chinui foarte tare, pentru un efect estetic, pe care il poti obtine mult mai usor cu Moss.
   Riccia este o planta plutitoare, pe care o fortam noi sa devina submersa. Nu dezvolta radacini si se prinde extrem de greu de substratul pe care este fixata, spre deosebire de speciile de Moss, care se prind cu ajutorul  "rizoizilor", un fel da radacini.
   Daca acvaristii ar fi sinceri, ar recunoaste ca Riccia, fixata pe un suport, se intretine deosebit de greu. Trebuie tunsa periodic (moment in care invadeaza intregul acvariu), si pentru indesire dar mai ales pentru a proteja straturile inferioare, care tind sa putrezeasca, in lipsa luminii si a circulatiei apei.

foarte frumos organizat totul domnul Radu! se pare ca a devenit  foarte la moda acest reactor ! :apl

53

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Stim amindoi, care este sursa de inspiratie pentru acest reactor wink , as fi curios, de unde s-a inspirat colegul T_Spike. Oricum ramine o idee excelenta, de 8 luni, de cind il folosesc, are un randament de neegalat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

:noroc

55

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

si eu folosesc acelasi reactor si sunt super multumit de el.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

56 Editat de T-Spike (2011-11-07 22:06)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Ms Baracuda  :noroc nam incercat altceva decat acest reactor dar nu sunt curios ce randament da altceva pentru ca sunt multumit de el.
Da o sa aranjez putin partea din dulap  smile , oricum frumos aranjat  :apl .
Cat despre planta .... o sa incerc, vreau totusi sa am un peisaj facut de mine. pe parcurs o sa incerc si moss . voi avea o experienta in plus cu Riccia Fluitans  :smoke

57

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

T-Spike A scris:

Ms Baracuda  :noroc nam incercat altceva decat acest reactor dar nu sunt curios ce randament da altceva pentru ca sunt multumit de el.
Da o sa aranjez putin partea din dulap  smile , oricum frumos aranjat  :apl .
Cat despre planta .... o sa incerc, vreau totusi sa am un peisaj facut de mine. pe parcurs o sa incerc si moss . voi avea o experienta in plus cu Riccia Fluitans  :smoke

   Curios, ca nu esti curios ce randament are reactorul dar nu asta te intrebam, ci cum/de unde ti-a venit ideea sa-l bricolezi, de unde te-ai inspirat?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:

Stim amindoi, care este sursa de inspiratie pentru acest reactor wink , as fi curios, de unde s-a inspirat colegul T_Spike. Oricum ramine o idee excelenta, de 8 luni, de cind il folosesc, are un randament de neegalat!

E mai bun acel reactor home made decat fliperul dennerle? Ca la pret e considerabil ... mai ieftin. Mie fliperul nu mi-a facut o impresie foarte buna, aduna totul in capacul ala si ... din cand in cand iasa cate o bula mare afara. Poate nu ii inteleg eu principiul , dar nu pare sa dizolve nimic in apa.

59

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:

Stim amindoi, care este sursa de inspiratie pentru acest reactor wink , as fi curios, de unde s-a inspirat colegul T_Spike. Oricum ramine o idee excelenta, de 8 luni, de cind il folosesc, are un randament de neegalat!

E mai bun acel reactor home made decat fliperul dennerle? Ca la pret e considerabil ... mai ieftin. Mie fliperul nu mi-a facut o impresie foarte buna, aduna totul in capacul ala si ... din cand in cand iasa cate o bula mare afara. Poate nu ii inteleg eu principiul , dar nu pare sa dizolve nimic in apa.

   Dennerle Flipper, ca si Taifun de la JBL sau Aqua Medic 500, este un reactor pasiv, care nu face altceva decit sa prelungeasca traseul bulelor catre suprafata apei, dizolvarea acestora fiind partiala, randamentul fiind cu atit mai mare, cu cit numarul bulelor/secunda este mai mic dar niciodata nu tinde catre 100%. Cel despre care vorbim noi, este un reactor activ, se bazeaza pe circulatia apei in interiorul sau iar prin obstacolele aflate in calea bulelor de CO2 (eu am folosit bioballs cu diametrul de 16mm, de la Hobby), le marunteste si le dizolva in apa, rezultatul fiind net superior. Randamentul reactorului pe care-l folosesc este de 100%, la iesirea jetului de apa din reactor, nu se vede nicio urma de gaz! De fapt este copia principiului de functionare a reactorului Dupla S, dupa parerea mea, unul din cele mai performante reactoare, la ora actuala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:
mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:

Stim amindoi, care este sursa de inspiratie pentru acest reactor wink , as fi curios, de unde s-a inspirat colegul T_Spike. Oricum ramine o idee excelenta, de 8 luni, de cind il folosesc, are un randament de neegalat!

E mai bun acel reactor home made decat fliperul dennerle? Ca la pret e considerabil ... mai ieftin. Mie fliperul nu mi-a facut o impresie foarte buna, aduna totul in capacul ala si ... din cand in cand iasa cate o bula mare afara. Poate nu ii inteleg eu principiul , dar nu pare sa dizolve nimic in apa.

   Dennerle Flipper, ca si Taifun de la JBL sau Aqua Medic 500, este un reactor pasiv, care nu face altceva decit sa prelungeasca traseul bulelor catre suprafata apei, dizolvarea acestora fiind partiala, randamentul fiind cu atit mai mare, cu cit numarul bulelor/secunda este mai mic dar niciodata nu tinde catre 100%. Cel despre care vorbim noi, este un reactor activ, se bazeaza pe circulatia apei in interiorul sau iar prin obstacolele aflate in calea bulelor de CO2 (eu am folosit bioballs cu diametrul de 16mm, de la Hobby), le marunteste si le dizolva in apa, rezultatul fiind net superior. Randamentul reactorului pe care-l folosesc este de 100%, la iesirea jetului de apa din reactor, nu se vede nicio urma de gaz! De fapt este copia principiului de functionare a reactorului Dupla S, dupa parerea mea, unul din cele mai performante reactoare, la ora actuala.

atata il laudati  si asa mandru sunteti de el ,parca ar fi invenntie proprie  lol