61

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

No comment! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

62 Editat de T-Spike (2011-11-08 20:59)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:

Curios, ca nu esti curios ce randament are reactorul dar nu asta te intrebam, ci cum/de unde ti-a venit ideea sa-l bricolezi, de unde te-ai inspirat?

Am tot stat cu ochii pe el... am vazut ca isi face treaba f bine acest reactor .. cel mai bine se observa noaptea . Am luat o bricheta cu lumina sau o lanterna si am pus pe reactor .. si uitanduma mai indeaproape se vad bule foarte  mici in tot reactorul  :omfg . Pot zice ca dizolva foarte bine smile

Cat despre inspiratia acestui reactor pot spune ca nu mai tin minte ... dar am asa o idee cineva dupa forum mi-a spus ca este f bun si nici nu ma costa  mult si isi face traba mai buna decat ai cumpara ceva original din magazin . Dar cine a fost nu mai tin minte . Stiu ca am tot citit despre el si pana la urma mi lam procurat big_smile . Tu mi-ai zis ? big_smile

costyy_78 A scris:
atata il laudati  si asa mandru sunteti de el ,parca ar fi invenntie proprie

Da sunt mandru de el pentru ca isi face treaba bine parerea mea . De ce nu as fi  smile ?

63 Editat de mirceajifcu (2011-11-09 00:15)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

T-Spike A scris:

costyy_78 A scris:
atata il laudati  si asa mandru sunteti de el ,parca ar fi invenntie proprie

Da sunt mandru de el pentru ca isi face treaba bine parerea mea . De ce nu as fi  smile ?

Nu tie iti era adresata, nu ai prins gluma wink.
PS: Cu asta am terminat cu offtopicurile in topicul omului. Dl Radu, o parere:
http://www.ebay.de/itm/Dupla-CO2-Reakto … 35b046875b
E la fel de bun ca Dupls S, chiar daca trebuie sa judecati numai dupa aspectul comparativ intre ele? Sau e o miniatura nereusita? Nu sunt prea bun la bricolaj si prefer sa il iau gata facut  lol ...

64

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

mirceajifcu A scris:
T-Spike A scris:

costyy_78 A scris:
atata il laudati  si asa mandru sunteti de el ,parca ar fi invenntie proprie

Da sunt mandru de el pentru ca isi face treaba bine parerea mea . De ce nu as fi  smile ?

Nu tie iti era adresata, nu ai prins gluma wink.
PS: Cu asta am terminat cu offtopicurile in topicul omului. Dl Radu, o parere:
http://www.ebay.de/itm/Dupla-CO2-Reakto … 35b046875b
E la fel de bun ca Dupls S, chiar daca trebuie sa judecati numai dupa aspectul comparativ intre ele? Sau e o miniatura nereusita? Nu sunt prea bun la bricolaj si prefer sa il iau gata facut  lol ...

   Parerea este foarte buna (nu excelenta), am si eu asa ceva, folosesc deocamdata la acvariul de 240 litri. Este dupa parerea mea un hibrid, rezultat din incrucisarea unui pasiv cu un activ. Spun asta pentru ca inglobeaza atit obstacolul tip scaritza, cit si curentul de apa, produs de pompa care-l deserveste. Eu i-am adus o modificare, am scos scaritza si am inlocuit-o cu... altceva, iti las tie initiativa de a folosi ce crezi de cuviinta. Nu egaleaza ca performanta Dupla S dar este un reactor foarte bun. Daca il folosesti in configuratia initiala, debitul CO2-ului (nr. de bule) nu trebuie sa fie foarte mare, in caz contrar eliminindu-se bule mari de gaz, nedizolvate in apa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Pai daca tot mi-ati dat undita si momeala, acum aratati-mi si locul unde sa pescuiesc sa prind peste  :lol, nu ma lasati in mijlocul baltii asa:, adica exact informatia (secretul) cea mai importanta, cu ce sa umplu nu mi-o dati  lol . Am niste "arcuri" mici negre din plasic de la unul din Eheimuri. Ar fi bune? Sau sa bag si eu biobile  big_smile ?
Avand in vedere ca am prefiltrare pentru a preveni umplerea filtrului cu pui de creveti, ar fi bine sa pun reactorul pe IN la filtru pentru o mai buna eficienta? Sau pentru siguranta lui sa il pun pe OUT?

66

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

mirceajifcu A scris:

Pai daca tot mi-ati dat undita si momeala, acum aratati-mi si locul unde sa pescuiesc sa prind peste  :lol, nu ma lasati in mijlocul baltii asa:, adica exact informatia (secretul) cea mai importanta, cu ce sa umplu nu mi-o dati  lol . Am niste "arcuri" mici negre din plasic de la unul din Eheimuri. Ar fi bune? Sau sa bag si eu biobile  big_smile ?
Avand in vedere ca am prefiltrare pentru a preveni umplerea filtrului cu pui de creveti, ar fi bine sa pun reactorul pe IN la filtru pentru o mai buna eficienta? Sau pentru siguranta lui sa il pun pe OUT?

   Mai ai un pic si vrei sa si pescuiesc in locul tau? lol Iti promit ca prima data cind ma voi duce la pescuit, o sa-mi imaginez ca as fi tu! lol  Nu stiu cit de iscusit esti ca pescar si sper ca nu va trebui sa-ti imit si eventualele stingacii lol
   Reactorul respectiv este bine sa fie alimentat printr-o pompa destinata numai lui, de preferinta cu debit reglabil, pentru a tine sub control viteza bulelor de gaz care circula prin el.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:

   Mai ai un pic si vrei sa si pescuiesc in locul tau? lol Iti promit ca prima data cind ma voi duce la pescuit, o sa-mi imaginez ca as fi tu! lol  Nu stiu cit de iscusit esti ca pescar si sper ca nu va trebui sa-ti imit si eventualele stingacii lol

Dl Radu, am atasat 2 poze sa iti ajut putin imaginatia si  bafta la urmatoarea partida ...  de pescuit  lol  lol .

68

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Cea de-a doua poza o cunosc, ai mai incercat sa ne impresionezi cu ea. lol  Aveai o sansa de credibilitate, daca era facuta la... locul faptei, nu intr-o curte! lol Poze facute in fata blocului, cu pesti prinsi la... Carrefour, am si eu! lol
   Cu prima poza m-ai incuiat, nu cunosc boaba de germana dar imi imaginez ca este permisul de pescuit eliberat de germani, pentru... incepatori! lol
   Nu sunt superstitios, asa ca urarea ta nu ma atinge :pp

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

69

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:

Cea de-a doua poza o cunosc, ai mai incercat sa ne impresionezi cu ea. lol  Aveai o sansa de credibilitate, daca era facuta la... locul faptei, nu intr-o curte! lol Poze facute in fata blocului, cu pesti prinsi de la... Carrefour, am si eu! lol
   Cu prima poza m-ai incuiat, nu cunosc boaba de germana dar imi imaginez ca este permisul de pescuit eliberat de germani, pentru... incepatori! lol
   Nu sunt superstitios, asa ca urarea ta nu ma atinge :pp

o poza mai recenta nu aveti Dl Radu ? asta pare cam veche, de pe vremea cand aveati succes si la pescuit  lol  lol  lol

70

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Hai ca i-am facut praf topicul colegului! Il rugam sa nu se supere pe noi si sa retina numai ce-l intereseaza!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Baracuda A scris:

Aveai o sansa de credibilitate, daca era facuta la... locul faptei, nu intr-o curte! lol Poze facute in fata blocului, cu pesti prinsi de la... Carrefour, am si eu! lol

Am pus poza cu aceeasi "curte" (a cabanei familiei pe lacul Surduc)  lol si Carrefourul se vede in spate  lol .
Stii tu destula germana incat sa iti dai seama ce e ala, dar imi place subtilitatea cu "incepatori". Exista permis de Juniori si Adulti  lol , si desi am incercat ca plateam mai putin, nu m-au acceptat la juniori.

72

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Eu continuu numai cu acordul titularului acestui post, nu vreau sa se spuna ca incerc sa te desfiintez ca pescar, intr-un thread cu subiect acvaristic... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

In cazul in care nu e de acord, se poate sterge incercarea nereusita de desfintare  lol. Totusi, pentru a inlatura invidia si a mentine relatia de amicitie virtuala, ma vad nevoit sa recunosc ca pestii i-am ... cumparat. Ma voi gandi imediat si la locatia de unde i-am cumparat sa fiu mai credibil  lol. Si atestatul de "pescar adevarat" cum se zice pe aici, e ... facut pe computer  lol .
PS: Cat a costat pestele ala din mana  lol  lol ?!

74

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Deocamdata... no comment! (:| Ma dezlantui, cind voi avea aprobarea! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

mircea...salaul ala merita o soarta mai buna. il tii precum un carnat...uite cum se tine pestele rapitor  :fp

si scuze colegului pt mesajul meu in afara subiectului

PS: cat costa permisul de pescuit in germania? aici costa 7 euro. cat dai, atata face...

Pescar hoinar

76 Editat de mirceajifcu (2011-11-10 18:13)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Din pacate, Surducul nu a avut o soarta prea fericita, permanent se baga de catre bastinasi kilometri de plase si au cam scos tot ce era frumos si popularea lacului se face doar pe hartie, in realitate facandu-se cu acei pesti popularea unor balti private.
Preturile in Germania sunt asa:
- curs 3 luni - 140 de euro dupa care urmeaza examen cu o ultrasupraveghere sa nu triseze nimeni, cu 60 de intrebari de la specii de pesti pana la legislatie si protectia pestilor.
- taxa permis - 40E pe 5 ani, 300 pe viata.
- taxa agentie pescuit - 250E primul an, 150E anual (o agentie mica), 7-10E pe zi incluzand doi crapi si 4 platici/caracude etc. Nu ai voie rapitor cu carte de zi. Agentiile sunt un fel de societati care inchiriaza balti si ti le pun la dispozitie, nu ca la noi pe toata tara cu 7 euro pe an;). Agentia la care vreau sa ma abonez are 2 balti si o portiune de rau curgator  lol  lol de cativa km.

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

bravo, asta inseamna o tara civilizata. multumesc pt info

Pescar hoinar

78

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Mmmmmm, deabia astept aprobarea lui T-Spyke, pentru off topicuri... Lupule!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

79 Editat de T-Spike (2011-11-10 22:56)

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

smile) continuati nu este nici o pb smile. Eu mi-am terminat ideea cu acvariu meu smile

Mas fi bagat si eu in discutie daca as fi fost si eu pescar smile

80

Re: Prezentare acvarii ! Re-Start Acvariu mare !

Hahaha ...deci nu se dezmint pescarii! :apl  Au ceva aparte ,asta e clar de la mare distanta,distanta ce nu tine cont de hotare!  lol
Scuze T-Spike ,dar mi-a placut mult dicustia pescarilor nostri,cat si fotgrafiile,umorul nu mai zic! asta pe langa fotografii fie ele de la mall sau din garla :noroc