21

Re: Salutari din Galati!

mai pelly.....mai , normal ca suntem tovarasi....doar nu vrei sa fiu tovaras cu cei din zootehnie , sau mai stiu eu ce domeniu  :noroc  :noroc  :noroc
cei de la JBL pentru a  cofigura lumina lor spun asa :
trebuie musai sa incepi cu primul tub dinspre fata bazinului :
1.Solar Natur, care are cea mai mare temperatura de culoare 9000 K
2.Solar Tropic  4000 K
3.Solar Color , aici ei nu dau temperatura de culoare, am tot cautat eu ceva si nu am gasit pe nicaieri, asta pana m-am plictisit si am lasat-o asa.dar tot ei spun ca acest Solar Color este un bun favorizator de alge daca nu este folosit in cofiguratia de mai sus.
mie i-mi mai ramanea loc de un tub, si ce sa bag ? pana la urna am ales inca un " color"deci am mers pe cele doua, respectiv Natur si Tropic plus doua color, am dat-o in alge,  :stupid  :stupid  :stupid asta e. dupa isprava asta am scos un color si am mers doar cu cele trei , treaba arata altfel acum.

sa auzim numai de bine.

22

Re: Salutari din Galati!

Salut .. asa cum a zis si Costi poti sa adaugi inca o lampa sau sa stii ca poti sa faci niste modificari foarte simple la lampa cu care vin acvariile Juwel sa mai adaugi inca 2 neoane la fel ca lungime (56W parca ai tu la al tau).

Eu ce i-am facut cuiva cu un capac exact ca al tau a fost sa ii pun niste extensii de plastic prinse de marginea lampii (ai o margine de aprox 5mm pe care vin cele 2 placi de la capac).
Extensiile respective se sprijineau efectiv pe neoanele existente folosind cleme de pexal (exista unele care se potrivesc perfect la T5 .. dar nu stiu exact dimensiunile).

La capatul extensiilor am lipit alte cleme tot de pexal. Clemele astea le-am folosit ca sa prind noile neoane.

Practic ai nevoie de 6 placute de plastic de 12x4 cm. 3 pentru fiecare neon .. 2 la capete si 1 pe centru.
si 12 cleme de pexal de plastic.

As putea sa fac un desen dar din pacate sunt un total antitalent la asa ceva  sad 

Eh .. tu pentru ca lipesti placile alea SUB marginea pe care prinzi capacele in momentul in care asezi la loc cele 2 capace nici nu se vede ca ai fi umblat la lampa originala.

23 Editat de Horia (2010-11-16 20:54)

Re: Salutari din Galati!

Prieteni multumesc din nou pentru lamuriri momentan o sa incerc cu niste reflectoare vad cum or sa se descurce plantele ca m-am gandit la ce a spus Pelly ca ar fi pacat sa umblu la capac si apoi cred ca o sa pun in aplicare planul lui Cheloo si o sa mai pun cum a zis si Costi un neon color (poate pui si tu te rog o poza cu neoanele tale ca sa pot sa le compar cu ale mele :pls ).

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Salutari din Galati!

sper ca nu mai ai prin acvariu prostiile alea de castele ,scafandru si altele prosti?,asa am patit si eu cu acvariu,am avut toate prostiile din plastic prin el,si sa vezi ce mi-am auzit de la unu si alta,ca am razboi in acvariu,un alata... big_smile  :stupid ...si l-am rezolvat,dupa un timp l-am desfintat ca plecasem din tara...tot ce reprezinta natural e stralucitor de frumos
bafta si apa lipede

Natura face  parte din viata mea!

25

Re: Salutari din Galati!

Pai am scos scafandrul iar Distrugatorul momentan l-am lasat pentru ca am niste pui de creveti in el si se ascund si nu veau a ii sperii sa imi fuga in filtru ca as face ''supa a la Horia'' (si nu Varlan ca ala stie ce face big_smile ) si oricum as vrea sa modific tot setup-ul ca urmeaza sa ma mut in Constanta, vreau sa pun si CO2 sa bag fertilizant si nu vreau sa modific de doua ori. Sa vad cum fac ca eu pe fundul acvariului am Manado si peste am pus pietris acum cine le mai alege :stupid. Cred ca o sa scap de tot substratul iau din nou si in plus bag sub Manado si Aqua Bases ca data trecuta nu am pus. Dar pentru toate astea trebuie sa trag aer in piept sa ma pregatesc bine cu multe ^:)^ si sa ii zic sotie si sa ma port :ang big_smile . Salutari

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Salutari din Galati!

Salutari Horia din partea unui biban big_smile cu sperante sa creasca mare mare si sa se faca rechin smile). Foarte fain acvariul si mie sincer mi se pare ok vaporul din acvariu. Nu ma bag la afirmatii legat de cat de daunator sau nu pestilor(plastic, vopsea etc), dar legat de aspect, arata misto. Majoritatea prefera un colt de natura, dar parerea mea e ca fiecare isi face acvariul cum ii place, poate tu preferi un colt de natura care reflecta realitatea, adica cu tot felu de chestii abandonate de oameni inauntru big_smile. Ce ar fi sa ne facem toti acvariile stas, dupa ideea unuia!? Concurs de "Cea mai buna replica"?
Bafta si ape limpezi

27 Editat de Andi66 (2010-11-22 12:21)

Re: Salutari din Galati!

mirceajifcu A scris:

Salutari Horia din partea unui biban big_smile cu sperante sa creasca mare mare si sa se faca rechin smile). Foarte fain acvariul si mie sincer mi se pare ok vaporul din acvariu. Nu ma bag la afirmatii legat de cat de daunator sau nu pestilor(plastic, vopsea etc), dar legat de aspect, arata misto. Majoritatea prefera un colt de natura, dar parerea mea e ca fiecare isi face acvariul cum ii place, poate tu preferi un colt de natura care reflecta realitatea, adica cu tot felu de chestii abandonate de oameni inauntru big_smile. Ce ar fi sa ne facem toti acvariile stas, dupa ideea unuia!? Concurs de "Cea mai buna replica"?
Bafta si ape limpezi

Si uite asa au aparut si lautarii....care canta frumos dealtfel, dar dupa ureche....
Fara suparare, chiciurile nu au ce cauta in acvaristica. Banuiesc ca, colegul si-a dorit foarte mult un colt de natura, daca dorea ceva legat de nave de razboi putea avea o colectie de machete, precum colegul Paul. Nu vad nimic rau in a colectiona, dar sa nu amestecam hobby-urile...totusi
PS: scuze de off topic.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

28

Re: Salutari din Galati!

Da stiu si am zis si la inceputul prezentarii ca sunt constient ca nava nu isi are rolul in acvariu ca nu reprezinta natura dar cand am facut setupul m-am gandit ca ar sta bine o epava pe fundul marii (lucrand printre scafandri vad epave aici in Marea Neagra si m-a fascinat) si cand am vazut nava am zis ca trebuie sa o am. Acum vazand atatea si atatea modele de acvarii imi dau seama ca e intr-o oarecare masura un lucru inutil dar imi place ca mi se ascund vietatile pe acolo, mai ales crevetii. big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

29

Re: Salutari din Galati!

Bine măi Horică, fie....daca ție îți place chiar dacă ești conștient că nu e bine, ce mai pot eu sa zic, încearcă și compensează pe altă parte acest neajuns, printr-o bună fertilizare, plante și pești deosebiți, etc. Eventual când ai bani investește intr-o instalație de CO2, PH controler, UV.....
Baftă multă în continuare.
PS: aștept ziua când vei renunța tu singur la tot ce nu are ce căuta în peisajul unui acvariu

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

30 Editat de Horia (2010-11-23 19:16)

Re: Salutari din Galati!

Pai de nava o sa scap, am zis si cateva posturi mai sus numai ca momentan acvariul e in Galati iar eu stau in Constanta si urmeaza sa ma mut aici. Eu am zis ca nu are rost sa fac un setup pe care cu siguranta il voi reface in scurt timp. Nava vreau sa o scot pentru ca acum imi plac la nebunie bonzaii astia de acvariu moss am vie am si urmeaza sa fac asta. Iar CO2 deja sunt in tratative am gasit o butelie mai urmeaza sa negociez putin despre reactor m-am interesat (am facut post la RUBRICA Incepatori de apa dulce) si nu mai e mult pana o sa il si pun in functiune big_smile Momentan e un pic mai greu cu dinero ca sotia trebuie sa nasca si sunt alte prioritati

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

31

Re: Salutari din Galati!

Atunci lasa-le pe astea, mai importanta e familia. Ma bucur ca constientizezi neajunsurile si in mod cert vei realiza ceva frumos pe viitor. Daca ai vointa si am vazut ca acvariul, chiar si asa nu arata rau, nu ai cum sa gresesti. Bafta multa si ce sa zic....sa va traiasca copilul si sa va bucurati de el.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

32 Editat de Horia (2010-11-27 20:39)

Re: Salutari din Galati!

Multumesc din suflet de urare. Cam de asta ma misc :melc urmeaza sa achizitionez mai multe dar cum ai zis si tu mai intai familia. Mersi inca odata

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

33

Re: Salutari din Galati!

Horia A scris:

Multumesc din suflet de urare. Cam de asta ma misc :melc urmeaza sa achizitionez mai multe dar cum ai zis si tu mai intai familia. Meri inca odata

Doamne ajuta!  :pls

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

34 Editat de Horia (2010-11-28 22:49)

Re: Salutari din Galati!

Mai am nevoie de un difuzor/reactor si pot sa dau drumu la Co2 big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

35 Editat de Horia (2011-01-11 09:37)

Re: Salutari din Galati!

Momentan asta e motivul pentru care tin nava in acvariu (adapost pentru acesti locatari). Oricum urmeaza o revolutie in acvariu, o schimbare masiva dar momenta, pana in martie am alte prioritati.

P.S. De mentionat ca scoica nu mai este in acvariu iar plantele se afla intr-o situatie... sa zic nu chiar optima (ca sa nu fiu prea aspru cu mine)

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

36

Re: Salutari din Galati!

Gata. Am reusit sa gassc ceva pentru a inlocui nava. Am fost pe la un pet shop si am gasit niste Mangrove. Mie mi-a zis ca e tratat lemnul acum vreau sa il las la inmuiat sa mai iasa un pic din tanin sa nu imi ingalbeneasca apa si sper ca in cel mai scurt timp sa ii dau startul.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

37

Re: Salutari din Galati!

Salutare, eu zic sa nu te ghidezi prea tare dupa spusele celor din magazin. Incearca si fiebe foarte bine buturuga in mai multe ape, eventual doua zile la rand, dupa care o lasi in apa sa vezi daca mai pluteste.
Cu ocazia asta poate scapi si de acele cochilii de melci marini. Bafta!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

38

Re: Salutari din Galati!

Multumesc Andi. Cochilile de melci au fost scoase de mult. Dupa ce m-am documentat mai mult am vazut ca  au un efect negativ asupra locatarilor.
Iar cu cioata nu are probleme cu flotabilitatea. Trebuie doar sa fac ce ai zis cateva fierberi sa fiu sigur ca omor tot de pe ea.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

39 Editat de Horia (2011-03-26 22:46)

Re: Salutari din Galati!

Multumita fratelui meu familia de ''sanitari'' s-a marit cu 3 otto si urmeaza sa vina si 3 sae


http://img858.imageshack.us/img858/8371/ottoe.jpg

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

40

Re: Salutari din Galati!

Super! Sa te bucuri de ei! :sok Sa ai grija sa primești adevărații SAE nu altceva. Sunt extrem de harnici, deși cresc văzând cu ochii!